Adalékok az orosz háborús bűnök listájához
2024. 11. 29. 23:00:07
Mottó: Igen, uraim, az amerikaiak, azok, az amerikaiak…
Igen, az amerikaiak is csináltak hülyeségeket az utóbbi évtizedekben, de maradjunk még egy kicsit Oroszország Anyácskánál és az ő mocskos perverzióinál, mert annyira siratják és sajnálják most őt a Kreml hasznos idiótái.
„Putyin nem bírta a Nyugat megalázásait”, „az ukránok maguknak keresték”, „provokálták az oroszokat” – ismerjük ezeket? Na és azt, hogy „az amerikaiak is háborús bűnösök, őket miért nem vonta felelősségre senki”? Igen, gondolom ezt is ismerjük.
Nos, Putyin és az ő orosz katonái nem ma kezdték a háborús bűnök elkövetését, nem az ukrajnai „békefenntartás”, nem a kijevi kormány „nácitlanítása” az első lépésük a háborús bűnök elkövetésének korántsem rövid sorában, és van egy jó hírem is a putyinisták számára: senki sem büntette még őket, eddig egy orosz sem ült a háborús bűnökkel foglalkozó bíróság épületében a vádlottak padján.
Az első csecsen háború
A Szovjetunió felbomlásával egyidőben végigsöpört a kommunista Moszkva által fél évszázadig elfojtott szabadság szele Európa keleti felén, hogy aztán némi késéssel megérkezzen a Kaukázusba is, ahol az ott élő népek úgy gondolták, ideje lenne független államban élniük. Moszkvának ez nem tetszett, s mivel Csecsenföld messze van Európától, s annyira nem érnek el oda a kíváncsi szemek, így az orosz hadsereg azt tette, amihez a legjobban ért: vérbe fojtotta a csecsen szabadságvágyat, hogy aztán helyére egy szélsőséges muzulmán országot alapítson Kadirov vezetésével. A mostani Kadirov apja egy volt a több csecsen vezér közül, míg életét nem vesztette egy merényletben. Fia lépett a helyére, aki aztán lepaktált Putyinnal, az oroszok és az FSZB segítségével kinyírta a többi csecsen vezért, így nem izzasztotta őt a konkurencia a hatalom megszerzésért vívott harcban, és a harc alatt nem választási kampányt kell értenünk. Szóval, a csecsenföldi orosz katonai kalandoknak a vége a Kadirov által uralt fundamentalista iszlám tartomány, amely Moszkva alá tartozik.
De hol is vannak az oroszok által elkövetett háborús bűnök?
Na, kérem szépen! A csecsenföldi városokat kazettás bombákkal szórták meg, 1995 január 3-án 18 ilyen bombát dobtak le Shali városára, eltaláltak egy benzinkutat, egy kórházat, egy temetőt és egy iskolát – mindenki láthatja, hogy csupa fontos katonai célpont, ugye?
1995 áprilisában az OMON különleges katonai egységek több mint 100 civilt végeztek ki Samaskhi faluban. Az oroszok lőttek mindenre, ami mozog, gránátokat dobtak be azokba a pincékbe, ahova a lakosság meghúzódott a harcok elől, ezek többsége idős ember, nő és gyerek volt. Ja, hogy tutira menjenek, lángszóróval gyújtották fel az emberek házait.
1994 decemberétól egész 1995 márciusáig támadták Csecsenföld fővárosát, Groznijt. Meg voltak róla győződve, hogy két óra (!!!) alatt végeznek, végül három hónapig tartott. Nagyjából 27.000 embert öltek meg, ebből az oroszok által meggyilkolt gyerekek száma 5.000-re tehető. Nemcsak gyilkoltak, hanem romboltak is, Groznij bombázása az 1945 utáni Európa legintenzívebb bombázásának számít, a Drezdát teljesen elpusztító ’45 februárjában történt bombázások után. (A testvéreik, a szerbek szintén megszerezték a második világháború utáni először című helyet, ők a bosnyákokat zárták koncentrációs táborba!)
Csecsenföld lakosai közül 450.000-en hagyták el szülőföldjüket, ez az össznépesség 45 százaléka!!! Az áldozatok száma 30.000 (oroszok által közölt adat) és 80.000 (emberjogi szervezetek által közölt adat) közé tehető, de ez még csak az első fejezet volt, mert 1999-ben újrakezdték a ruszkik, ebből lett a második csecsen háború.
Elisztánzi faluban kazettás bombákkal adták meg az alaphangot, nagyjából 40 civil veszttette életét, köztük kilenc gyermek, akik épp iskolában voltak. Ballisztikus rakétát küldtek be Groznij egyik leglátogatottabb piacára (ahogy pár évvel korábban a szerbek Szarajevóban), 140 embert gyilkoltak meg. Rakétákkal lőtték a menekültek konvojait, civileket végeztek ki és nőket erőszakoltak meg, de, ha nincs punci jó a segg is alapon, a férfiak sem úszák meg, többeken nemi erőszakot követtek el az orosz katonák. (Alkan-Yurt, Novye Aldi, Staropromyslovsky) és egy megadásra készülő katonai konvojt is lebombáztak.
Az orosz katonák bementek egy csecsenföldi kórházba, ahol hat orvost – mindannyian a Nemzetközi Vöröskereszt kötelekében szolgáltak – egyszerűen lelőttek. Ismét megtámadták Groznijt, másfél hónapon keresztül próbálták bevenni, ennek a próbálkozásnak közel nyolcezer civil áldozata volt. Itt is bevetették a termobarikus bombákat – ezek azok, amely eltörlnek minden épületet a föld színéről, kitépik az ember tüdejét és hasonló békefenntartói és nácitlanítási tüneteket okoznak. A második csecsenföldi „különleges katonai hadművelet” mérlege: 50.000-80.000 halálos áldozat, a 428 csecsen faluból 380-at lebombáztak, eddig 57 tömegsírt tártak fel. (Ezek tényleges tömegsírok, nem olyan donbaszi mesék, amelyeket a KGB helyez el a közösségi média és egyes sajtóorgánum felületein!)
Grúzia (Georgia) 2008-ban szintén arra kényszerült, hogy akarata ellenére szembesüljön az orosztok nácitlanítási és békefenntartói tevékenységével, a háború itt 12 napig tartott, közel 400 civil áldozatot követelt. Ja, háborús bűnökre vagy kíváncsi? Nos, az oroszok itt is elővették a Csecsenföldön kialakult népszokásukat, és simán rátámadtak olyan emberekre, akik egyszerűen csak menekültek a háború elől (Dél-Osztétia és Gori), persze a buli nem buli, ha nincs egy kis tiltott fegyver, így putlerék a jól ismert kazettás bombáikból is ledobtak egy párat.
2015-ben Moszkva kapott az alkalmon, és baráti jobbot nyújtott Basssar al-Asszad szír diktátornak. Itt már szinte leplezetlenül csinálta azt, amihez a legjobban ért: iskolákat, kórházakat és lakónegyedeket bombázott le, időnként egy-egy légicsapás után az orosz gépek gyorsan visszatértek, hogy azokat is legyilkolják, akik a korábbi légicsapás áldozatain akartak segíteni. 2019 májusa és júliusa között közel 500 polgári áldozatot követelt az Idlib falu elleni bombázás, elővették a bevásárlási szokásaikat is, és lerakétáztak egy piacot, legkevesebb 40 embert gyilkolva meg. Igen, tudom, szinte hallom a putyinisták érveit: ők a hibásak, nem kellett volna olyan drágán adni a krumplit. Na, ja… , augusztusban mindezeket még megfejelték egy menekülttábor elleni katonai támadással, ahol 20 civilt gyilkoltak meg.
A Közép-Afrikai Köztársaságban tíz éve dúl a polgárháború. Az oroszok persze itt is jelen vannak, a Wagner csoport képében. Erről egyesek azt tartják, hogy „magánhadsereg”, ami valami olyan képet sugall, mintha telefonon lehetne őket megrendelni, akárcsak egy pizzát vagy valami hasonlót. Mások úgy gondolják, hogy az orosz hírszerző szolgálat, a GRU kötelékébe tartoznak, és ők végzik el az orosz Védelmi Minisztérium piszkos munkáit.
A hithű putyinisták számára bizonyára nem elég bizonyíték erre nézve, hogy a Wagner-csoport feje az a Jevgenyij Prigozsin, akit „Putyin szakácsaként” ismer a világ és benne Oroszország közbeszerzésekkel foglalkozó osztályai. A csávó fegyveres rablás miatt ült a ’80-as években, arról nincs adatunk, hogy a böriben tanulta volna ki a szakács szakmát, de vélhetően nagyvonalú volt önmagával szemben, és úgy gondolta, hogy a főzés technikáit ráér megtanulnia menet közben is. Túl azon, hogy ő rendezi a Kreml ünnepségeit, milliárdos tételben nyeri el az állami megrendeléseket ételszállításra, minden olyan helyre, ahova csak ételt kell szállítani. Ő szállította az ételt a moszkvai óvodáknak is, de, mint mondtam, az ételkészítés tudománynak elsajátításával nagyvonalúan bánt, szerintem nem egyszerűen kettőt lapozott, hanem fejezeteket ugrott át a szakácskönyvből, így aztán nem is csoda, hogy az említett moszkvai óvodások körében kitört egy kisebb hasmenés-járvány.
Ja, de nem erről akartam írni, hanem a háborús bűnökről. Nos, a Wagner-csoport csak az idei esztendőben, január 16 és január 17 között, igen, jól látod, egy átlagos napon legkevesebb 65 civilt gyilkolt meg két közép-afrikai faluban.
Na, és akkor ezek után kell azt elolvasnod a különböző Russia Today-epigon médiákból, hogy az oroszok csak békét teremteni mentek Ukrajnába.
Ja, igen, azért…
Forrás: Dan Marginean
Borítókép: tömegsír Csecsenföldön, az orosz „különleges katonai hadművelet”, „békefenntartás” és „nácitlanítás” civil áldozataival
Kép forrása: International Center of Photography
A cikk megjelenésének eredeti időpontja: 2022. 10. 25.
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!