Elsők között: újságírókat védő uniós törvényt fogadhat el Románia
2023. 05. 12. 12:20:44
Románia elsők között ültethetné át a joggyakorlatába az újságírók elleni stratégiai pereskedésekkel (SLAPP) szembeni irányelvet – jelentette ki csütörtökön az AGERPRES-nek Ramona Strugariu EP-képviselő, a Renew-frakció tagja.
A politikus elmondta, hogy az Európai Bizottság a sajtó védelmére két jogszabályt javasolt: az európai médiaszabadságról szóló törvényt (European Media Freedom Act) és a SLAPP-ellenes direktívát. A jogszabályjavaslatokról jelenleg az EP frakciói egyeztetnek. Ramona Strugariu mindkét tervezet jelentéstevője a LIBE-bizottságban.
Az EP-képviselő reméli, hogy a parlamentben július végéig szavazásra bocsátják a SLAPP-ellenes direktívát, a kulturális bizottság pedig szeptemberben elfogadja jelentését a médiaszabadságról szóló törvényről. Ezután következnek az egyeztetések az Európai Tanáccsal.
Strugariu elmondta, hogy az EP szándéka „merészebbé” változtatni a két tervezetet. „A médiaszabadságról szóló törvényben például nagyon-nagyon világossá tesszük, hogy a szerkesztői tartalmakat (…) védeni kell mindenféle politikai beavatkozástól. Egy médiatröszt tulajdonosa sem kérheti el közlésük előtt a szerkesztőségében dolgozó emberek által készített tartalmakat, nem távolíthatja el azokat, és nem avatkozhat bele azoknak az embereknek a munkájába, akik felelősséget vállalnak a tartalomért” – magyarázta.
A képviselő elmondta, a SLAPP célja, hogy a közéletben aktív civileket, újságírókat jogi eljárásokkal nyomás alatt tartsanak, megfélemlítsék őket és a hosszadalmas pereskedéssel az erőforrásaikat lekössék. Az Európai Bizottság ez ellen kíván fellépni egy új irányelv elfogadásával, amely lehetővé teszi a bíróságok számára a megalapozatlan pereskedés leállítását.
Strugariu közlése szerint az Európai Bizottság egyelőre csak ajánlja a tagállamoknak a SLAPP-ellenes direktíva átültetését a joggyakorlatukba. „Romániában újságírókat és aktivistákat pereltek be, ami rendkívül fájdalmasan érinti ezeket az embereket, akár a bíróságon követelt összegek miatt, akár azért, mert arra kérik őket, hogy fedjék fel forrásaikat. Ez egyáltalán nincs rendben!” – fogalmazott a politikus, aki szerint a tagállamoknak „előtt-utóbb nem marad más választásuk”, mint átültetni ezt az irányelvet a joggyakorlatukba. Az EP-képviselő szerint ez a folyamat Belgiumban már el is kezdődött. „Románia példát mutathatna, és elsők között megtehetné ez a lépést” – jelentette ki.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)