Tánczos: aki kiirtotta medvéit, azt ne adjon nekünk tanácsokat
2023. 05. 17. 19:53:09
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter kedden kijelentette, hogy Románia nem fogad el többé tanácsokat a medvepopuláció kezelésével kapcsolatban olyan országoktól, amelyek már 100 évvel ezelőtt kiirtották területükről ezt a fajt.
Brassói sajtótájékoztatóján a tárcavezető úgy fogalmazott, hogy „végre jött valaki Brüsszelből, hogy a helyszínen ellenőrizze” és megvitassa a medvekérdést a román hatóságokkal.
„Ez az első alkalom, hogy az Európai Parlament egyik bizottsága (a petíciós bizottság – szerk. megj.) a helyszínen meggyőződhet arról, hogy a medveprobléma itt már nem egy veszélyeztetett fajról szól. Hanem egy olyan közösség problémája, amelyet az együttélés ezzel az európai szinten szigorúan védett fajjal időnként súlyosan érint” – szögezte le Tánczos. Megemlítette, hogy az utóbbi 5–6 évben több mint 150 embert támadott meg a medve, és 14 esetben a találkozás az ember életébe került.
„Elmondtam a bizottság tagjainak, hogy a helyzet nem úgy áll, ahogy azt Brüsszelben látják, nem egy kipusztulófélben levő vagy veszélyeztetett fajról van szó. A közelmúltban végzett minden felmérés, beleértve az ideit is, azt mutatja, hogy a medvék száma évről évre növekszik. Egy fajállomány kezelésekor a cél nem az, hogy napról napra, évről évre növeljük a számukat, hanem az, hogy az illető fajnak elegendő számú egyede legyen az állomány fenntartható fejlődésére az adott természetes élőhelyen. Az óvoda, az iskola, a tömbház második emelete, a vendégház nem a faj természetes élőhelye” – nyomatékosította a tárcavezető.
Arról is beszámolt, hogy a nagyragadozók más európai országokban is gondokat okoznak, például Bulgáriában a farkasok. Emiatt szeptember végén csúcstalálkozót szerveznek az európai nagyragadozók kérdéséről és az EU által követendő lépésekről
„Nem fogadhatunk el tanácsokat olyan országoktól, amelyek már 100 éve kiirtották ezeket a fajokat, nem fogadhatunk el tanácsokat olyan tagállamoktól – egyébként barátainktól –, amelyek évek óta elutasítják, hogy medvéket telepítsünk át hozzájuk. Franciaországról, Németországról, Ausztriáról van szó, ahol most már nincs medve, holott ott természetes élőhelye van ennek a fajnak” – fejtette még ki Tánczos.
Az Európai Parlament petíciós bizottságának küldöttsége hétfőtől csütörtökig Romániában tartózkodik, hogy a medvetámadásokról és az illegális fakitermelésekről tájékozódjon.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)