Uniós biztos: Lengyelország NE toloncolja vissza az illegális migránsokat
2024. 09. 23. 16:27:32
Lengyelországnak tiszteletben kell tartania nemzetközi emberi jogi kötelezettségeit a fehérorosz határon, jelenlegi gyakorlata, a migránsok egyéni vizsgálat nélküli, kollektív visszaküldése ugyanis sérti a csoportos kiutasítás tilalmát – jelentette ki a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács emberi jogi biztosa hétfőn. HÍR+KOMMENTÁR
Michael O’Flaherty közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezményének értelmében az államoknak tilos bárkit is életveszélynek, kínzásnak, embertelen vagy megalázó bánásmódnak, illetve büntetésnek kitenniük, még akkor is, ha a migrációval kapcsolatos jelentős kihívásokkal szembesülnek.
Az egyéni vizsgálat nélküli visszaküldés sértheti a csoportos kiutasítás tilalmát – közölte az emberi jogi biztos, aki arra kérte a lengyel hatóságokat, hogy vessenek véget a Fehéroroszországba történő kollektív visszaküldésnek, és biztosítsák, hogy minden olyan ember, aki lengyel területen nemzetközi védelmet kíván igényelni, ezt ténylegesen megtehesse, ügyének elbírálása során pedig gondos és egyéni értékelést kapjon.
Az emberi jogi biztos felkérte a lengyel hatóságokat, hogy folytassanak párbeszédet a lengyel-fehérorosz határon az emberi jogi és humanitárius segítségnyújtásban tevékenykedő civil szervezetekkel. Ezzel összefüggésben emlékeztetett arra, hogy a humanitárius segítségnyújtás elengedhetetlen a határ menti területeken rekedtek emberi jogainak védelme és az embertelen vagy megalázó bánásmód, vagy akár az élethez való joguk fenyegetettségének megakadályozása érdekében.
„A jogi segítségnyújtás alapvető biztosíték a visszaküldés tilalmának betartásához, a kollektív kiutasítások megelőzéséhez és a hatékony jogorvoslatokhoz való hozzáférés biztosításához”
– fogalmazott.
Az emberi jogi biztos kitért a közelmúltban elfogadott lengyel jogszabályra is, amely mentesíti a büntetőjogi felelősség alól a határ mentén szolgálatot teljesítő állami tisztviselők bizonyos kategóriáit, ha különleges feltételek mellett és sürgős helyzetben, az alkalmazandó szabályokat megsértve közvetlen erőt vagy lőfegyvert alkalmaznak, vagy arra engedélyt adnak.
O’Flaherty véleménye szerint egy ilyen jogszabály ellentétes a nemzetközi joggal és az Európa Tanács normáival, különösen az Emberi Jogok Európai Egyezményének az élethez való joggal, valamint a kínzás és a rossz bánásmód tilalmával foglalkozó cikkével. Az emberi jogi biztos sajnálatát fejezte ki a szóban forgó jogszabály elfogadása miatt, és javasolta annak hatályon kívül helyezését.
FORRÁS: MTI
KOMMENTÁR: Én tényleg nem tudom, hogy az Unió legfelsőbb vezetői posztjára érkezőket valamiféle kötelezően beszedendő butaságpirulával várják a kapuknál, esetleg a pozíció elfoglalásának előfeltétele a totális infantilizmus, de akárhogy is legyen, ez így tovább nem mehet. Mindenki tudja, az Unió vezetése is, hogy a migránsáradat Oroszország hibrid fegyvereinek eszköztárából az egyik legkedvesebb a Kreml számára, használják is, ahol és amikor csak tehetik. Utaztatják a migránsokat a lengyel határhoz, utaztatják őket a Száheli övezetből Európa felé stb.
Ahogy az is egyértelmű, hogy az Unió külső határán levő országok jelenleg nehezen, később pedig egyáltalán nem tudják kezelni a problémát, az Unióba ILLEGÁLISAN belépni hajtók száma olyan magas, hogy nincs az a védelmi rendszer, amelyik ezt terhelést elbírná. Nehezíti a helyzetet továbbá az is, hogy érdekes módon, ezek a békét kereső, merénylettől tartózkodó, a szélsőséges iszlámot elítélő migránsok (kéretik nem röhögni, irónia vala) az esetek többségében a zöld határon igyekeznek belógni, pedig próbálkozhatnának akár a hivatalos határátkelőkön is, az is ingyen van és kevésbé veszélyes.
Az Unió vezetése valamiért nem akarja észrevenni a probléma nagyságát és annak fajsúlyosságát, pedig a német tartományi választások eléggé egyértelműen festik az sárga csillagos égboltra az üzenetet: Európa nem kér belőlük, inkább benácul és az AfD-re, vagy a migránsáradatot szintén korlátozni óhajtó szélsőbaloldalra szavaz. Ami nem is csoda, a közbiztonság ilyen mértékű romlása mellett, miközben egy durva háború zajlik az Unió szélén, hülye lenne az, aki újabb problémát venne a nyakába.
Apró adalék, de jól mutatja egyes nyugati államok cinizmusát a görög–német, illetve az olasz–német vita. Az Unió direktíváinak megfelelően Olaszország vagy Görögország beenged 100 migránst, akik aztán továbbállnak Németországba. Ott kényelmes menekülttáborokba kerülnek, majd azok, akik nem kapják meg a német menekültstátuszt, a dajcsok visszatoloncolják Görögországba vagy Olaszországba, mondván annak az államnak a felelőssége, ahol először léptek be az Unió területére.
Alig bújtatott emberkereskedelem ez: a németek kiválogatják maguknak a százból azt a tízet, húszat, akiket alkalmas munkaerőnek gondolnak, a selejtet pedig visszapostázzák az előző államnak. Nem csoda, hogy az olaszok inkább az albánokkal pacsiztak le, oda adják majd át a náluk partravergődő migránsokat. Németországon pedig az csodálkozzon, akinek Imre az anyja – az az ország, amelyik gazdasági erejéét nagyban köszönheti annak, hogy bizonyos jenkik a második világháború után Marshall néven segélyt és esélyt adtak nekik, gyakorlatilag újraépítették az államot, úgy siettek a bajba jutott és államcsőd szélén álló görögök segítségére, hogy előbb közölték velük: ők bizony megvásárolnák kilóra a szigeteiket, azokból a turistaparadicsomokat. Amikor a görögök erre azt mondták, hogy bück dich, akkor jöttek a német bankok, a mainstream sajtó telesírta Merkel mutti frizuráját, hogy a német gazdaság majd csődbe megy, annyit kell beleöntsenek a görög gazdaságba, hogy aztán pár év múlva mínuszos hírként fusson végig, hogy a görög válságnak vége, a segítőnyújtáson a német bankok pedig eurómilliárdokat kaszáltak. Így segítenek ők. Brüsszel pedig mintha a kezükre játszana, azokat szívatja, akik a problémával ténylegesen szembesülnek, hogy aztán a német gazdaság nyerjen belőle.
Csendben megjegyzem: az Unióból kilépett briteknél a konzervatívok hoztak egy törvényt, miszerint az illegális migránsokat felpakolják egy repülőre és visszaszállítják őket valahova Afrikába. A választási kampány során a Munkáspárt kicsit morgolódott, tette a szépet, hogy ezt azért mégse, majd kormányra kerülve, láss csodát, helyben hagyták e törvényt. Brüsszel persze nem címzett nekik semmiféle felhívást, közleményt, elítélő határozatot stb.
Bezzeg a lengyeleknek…
(Nethuszár)