Macron május 9-re várja a háború végét
2022. 04. 08. 17:48:54
Vlagyimir Putyin orosz elnök a Donyec-medencei szeparatista régiókra fogja koncentrálni az orosz erők támadásait Ukrajnában annak érdekében, hogy május 9-én, a náci Németország második világháborús kapitulálásának évfordulóján győzelmet hirdethessen az Ukrajna elleni háborúban – jelentette ki pénteken Emmanuel Macron francia államfő.
„Oroszország számára május 9. nemzeti ünnep, fontos katonai esemény, és szinte biztos, hogy Putyin elnök számára május 9-nek a győzelem napjának kell lennie” – vélte a francia elnök az RTL kereskedelmi rádiónak adott interjúban.
„A Donyec-medencére fogják az erőiket koncentrálni, a következő hetekben nagyon nehéz jeleneteket fogunk megélni” Ukrajna keleti részén – hangsúlyozta Emmanuel Macron. Emlékezett arra, hogy Franciaország Görögországgal és Törökországgal együtt megpróbált humanitárius műveleteket szervezni a blokád alatt lévő dél-ukrajnai Mariupol városában, de „a teljes orosz elutasítás” miatt az „nagyon nehéznek bizonyul”.
Az Európai Unió által csütörtökön Oroszország ellen elfogadott újabb szankciókat illetően Macron azzal vádolta meg a vasárnapi elnökválasztás első fordulójában a legfőbb kihívójának számító Marine Le Pent, hogy továbbra is kétértelműen viselkedik Moszkvával szemben, miután nem támogatja a büntetőintézkedéseket. „Tudomásul vettem, hogy a Nemzeti Front (a Nemzeti Tömörülés korábbi neve) az Európai Parlamentben bűnös módon nem jelenik meg, amikor Oroszország szankcionálásáról van szó, ami jól mutatja, hogy egyesek a háború ellenére még mindig kétértelműen cselekednek ezzel az országgal” – mondta a francia elnök.
Az oktatási tárca eközben azt közölte, hogy jelenleg több mint 9600 ukrán menekült gyereket iskoláztak be Franciaországban, többségüket a déli Nizzában és a Párizshoz közeli Versailles-ban. Az ukrajnai helyzettel foglalkozó válságbizottság hivatalos adatai szerint összesen 9637 Ukrajnából érkezett kiskorú jár általános vagy középiskolába Franciaországban.
A bizottságot az oktatási tárca február végén hozta létre az ukrán menekültgyerekek befogadásának és beiskolázásának megszervezésére. A menekültek száma gyorsan nő, miután egy héttel ezelőtt még csak 6800 ukrán gyerek járt franciaországi iskolába. A legtöbb ukrán iskolást Nizza és Versailles mellett a Párizshoz közeli Créteil és a nyugati Normandia régió fogadta be.
Forrás: MTI
Kontextus: Macron nem beszél csak úgy a levegőbe, amikor május kilencedikét említi. Kétségtelen, hogy a Putler által indított eszement gyilkolás, amit közhelyszerűen háborúnak, az orosz propaganda pedig egyenesen speciális katonai hadműveletnek nevez olyan stádiumba ért, amikor az oroszok nyerni már nem tudnak, igaz, az ukránok sem, a Nyugat pedig nemtudta eldönteni azt, nem tudott válaszolni arra a kérdésre, amit korábban mi is jeleztünk a Nethuszáron, miszerint békét akar vagy győzelemt. Putler Russziája irgalmatlan iramban süllyed lefele, Kína is elpártolt mellőlük, mert kapnak majd egy szelelt a aháború utűni újjáépítáésből, ami nekeik az élelmiszerimport szempontjából akár geopolitikai érdek is lehet, így Soigu, Peszkov és a többi háborús bűnös, élükön ezzel a degenerált faszkalappal, Putyinnal igazából azt sem tudják, hogy miként táncoljanak vissza. Oroszország soha nem fogja beismerni vereségét, ezt Putyinnál őrültebb gazfickóük sem tették meg, most sem várható, ám a Macron által is említett donbaszi csata egyre valószínűbb. Itt szinte mindegy is, hogy milyen eredményeket érnek el, hiszen egyrészt a régió fele, a két úgynevezett tagköztársaság már az övéké, pontosabban: már a háború előtt az övék volt, ezeknek a határait kéne kiterjeszteni az azonos nevű megyék határaira, így Donyeck és Luhansznk mind az övék lehet, plusz egy korridor a Krímig, ezt már bőven el lehet adni győzelemként odahaza, ha marad még tnak, amivel felvonuljanak a Vörös téren, bár, ahogy elnézem az ukránokat, nem sokat fognak hagyni nekik, ami fölött normális ember egy pillanatig sem szomorkodik.
Azonban, ahogy azt szintén jeleztem már egy korábbi cikkemben, az oroszok háborús felfogása hasonló a szerbekéhez (vagy a szerbeknek az oroszokéhoz), így – főleg, amikor tudják, hogy közel a vége és nem állnak nyerésre – várható, hogy valami irtó nagy gazemberséget fognak még művelni, valamit, amivel az egész embertelenségük eléri a csúcspontját. Mariupol kapcsán már említettem, hogy az még nem az – sajnos. Bucsa, az elmúlt napokban pedig Borodianka: hátrakötött kezű civilek tetemi az utcákon, tömegsírok, Bosznia óta nem látott borzalmak… Vajon ez már az orosz aljasság feneke, vagy tudnak még lejjebb süllyedni? Nem kételkedem ebben, és május 9. messze van. Nagyon messze. Addig valami kézzelfogható eredmény kéne, mert eddig semmit nem értek el az oroszok Ukrajnában, de annál többet tettek tönkre még saját számukra is – úgyhogy az az érzésem, hogy valami nagyon-nagyon súlyos még mindig hátravan: taktikai atomfegyver, kémiai vagy biológiai fegyver, ki tudja, Putler fantáziája ilyen téren nem túl szegényes. Ettől függetlenül nagyon is könnyen meglehet, hogy Macron tud valamit, és május kilencedikére véget ér a háború, legalábbis az a fejezet, ami minket is ennyire mélyen érintett Ahogy arról korábban is írtam: azt még mi sem tudjuk, hogy mit értünk a „háború vége” alatt, és várható, hogy a konfliktus visszaáll majd a 2014-es donbaszi szintre, amit mi ugyan nem éreztünk meg, de a következményeivel pont most szembesülünk. Félő, hogy ennek a május kilencedikei „békének” is megisszuk majd a levét.
(Nethuszár)