A kormány dolgozik: adóemelések, új adók jöhetnek
2023. 07. 13. 11:18:09
A G4Mediához beérkező információk szerint a kormány adó- és járulékemelésekre készül, hogy valahogy betömje az államháztartási hiány által ütött lyukat a költségvetésben. Ez azt jelenti, hogy Bukarestnek több tízmilliárd lejnyi bevételre kell szert tennie tőlünk, egyszerű állampolgároktól és vállalkozóktól, cégektől – magyarán a privát szférától fognak pénzt elvonni, ezúton is gratulálunk mindenkinek, aki a sztrájkoló tanároknak drukkolt, hogy a többi tényezőt ne említsem, mellesleg éljen a nyugdíjemelés!
A helyzetet némiképp bonyolítja, hogy a napokban Bukarestben tartózkodik Celine Gauer, a PNRR-s pénzek európai császárnője, aki pont a Bukarest által vállalt reformokat és az ehhez kapcsolódó mérföldköveket jött megvitatni, szinte biztos, hogy nem telnek unalmasan ezen percei.
A hírek szerint új adó is érkezhet, ilyen például az 500.000 eurót meghaladó ingatlanvagyonok 1 százalékos megadóztatása, más elképzelések pedig már régebb óta terítéken vannak, mint a szerencsejáték- és a dohányilletékek további emelése.
A G4Media által megszerzett dokumentum, amely a szóba jöhető intézkedéseket boncolgatja nem ír arról, hogy mikortól lépne érvénybe az új fiskális csomag, az idei év augusztus első napja, illetve jövő január elseje ugyanakkora esélyekkel szerepel egyelőre, ahogy az sem világos, hogy ezeket az intézkedéseket egyszerre vagy csak részben alkalmazzák majd.
Íme, ezekről tárgyal a koalíció:
- 1%-os adó bevezetése az 500 ezer eurót halmozottan meghaladó lakóépületekre. Évente minimum 5000 eurót kellene az államnak befizetniük, aki több olyan épülettel vagy földterülettel rendelkeznek, amelyek értéke együttesen meghaladja ezt a küszöböt.
- Adókorrekció azon mikrovállalkozások esetében , amelyek jelenleg az árbevétel 1%-át fizetik, ha ez nem haladja meg az 500 ezer eurót. A 30% feletti jövedelmezőségi szinttel rendelkező mikrovállalkozások esetében adómódosítás javasolt. Az adó ebben az esetben 2%-ra emelkedik.
- Az osztalékadó 8% -ról 10% -ra emelkedne.
- A minimálbér emelése 3000 lejről 3300 lejre az első szakaszban, a másodikban pedig 3750 lejre, illetve az építőiparban 4000 lejről 4500 lejre
- A román elnök fizetését meghaladó jövedelmek pótadóztatása.
- 19%-os egységes áfa, esetleg megemelik 21% vagy 22%-ra. Jelenleg kedvezményes áfa vonatkozik bizonyos termékekre és szolgáltatásokra, például az alapvető élelmiszerek áfája (tévéája) 9%. Az intézkedés a differenciált áfa-kvóták eltörlését jelentené a kenyér, hús, tej, könyvek, kulturális tevékenységek stb. esetében. Ciolacu miniszterelnök nemrégiben az áfaemelés ellen emelt szót.
- A G4Media.ro forrásai szerint az Európai Bizottság képviselőjével folytatott megbeszéléseket követően úgy döntöttek, hogy fenntartják a kétféle áfát (19% és 9%, utóbbiba beleértve a HORECA-t is.)
- Azon cégek esetében, amelyek nyereségüket kiviszik az országból, megadóztatják az átutalt összegeket.
- A közigazgatásban 200 ezer betöltetlen álláshely megszűnik.
- 10%-kal emelték az adót a szerencsejátékok, „pacanele” típusú gépek, normál dohány, elektronikus cigaretta, luxusitalok, konyak, rum, whisky, pezsgő, luxus élelmiszerek esetében.
- A tőzsdei nyereség adójának 1%-ról 10%-ra történő emelése.
Miért?
A kormánynak pénzt kell találnia ahhoz, hogy az Európai Bizottsággal egyeztetett költségvetési hiányon belül maradjon – ez nem haladhatja meg a bruttó hazai termék (GDP) 4,4 százalékát. Az első öt hónapban a Pénzügyminisztérium által közölt hiány a GDP 2,32 százaléka volt. Amennyiben nem sikerül tartani a hiánycélt, akkor Románia azt kockáztatja, hogy elesik az uniós forrásoktól, illetve a PNRR-s pénzektől.
A minimálbér emelése pedig az egyik ősi trükk, ezt majd jól el lehet adni a választóknak, mint szociális intézkedést, valójában az állam bevételeit emeli, miközben vállalkozók ezrei, tízezrei már ma sem tudják kitermelni a bérre és fizetésekre nehezedő adókat. Most köszön vissza a tanárok fizetésének megemelése, könnyű és népszerű dolog volt tapsolni a sztrájknak, hiába írtam tucatszor is arról, hogy ezt majd a privát szférának kell kifizetnie, amelyik már ezelőtt is hatalmas bajban volt.
Úgyhogy elkelne még pár sztrájk, illetve legalább két nyugdíjemelés erre az évre, és akkor máris olyan gödörbe kerülünk, amelyből csak a következő generáció fog kimászni.
Ha egyáltalán itt maradnak az országban.
Forrás: G4Media
(Nethuszár)