Román hírszerző tábornok: belenyúlunk a választási kampányokba + KONTEXTUS
2023. 07. 19. 11:37:19
A StakeBorgAcademy által szervezett és online is közvetített beszélgetések legutóbbi vendége nemcsak érdekes figura, hanem olyan dolgokat is megosztott – hacsak nagyon apró részleteket is – a romániai belpolitikai valóságról, amelyek egyszerre lehetnek megnyugtatóak és fölöttébb idegesítőek. Anton Rog a Román Hírszerző Szolgálat tábornoka, valamint a Centrul National Cyberint, a hírszerzés kibervédelemmel foglalkozó intézetének igazgatója elárulta, hogy bizony bele-bele nyúlnak az online térbe, hogy a „hibrid harcmodort” folytató pártokat, így az AUR kampányait gyengítsék.
Megpróbálom a leghűbben visszaadni a moderátor kérdését, hogy jobban értsük majd a választ is:
„Ha X párt, vagy az AUR, amelyik a közösségi médiát úgy használta 2020-ban, hogy egy látszólag ismeretlen Jászvásári ügynökség állt mögötte, ha vannak érvek, bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy valaki úgy vesz részt egy választási folyamatban, hogy anyagilag vagy tanácsadással olyan támogatást tudhat magáénak, amely potenciális ellenségtől származik és ezeket az információkat felhasználja a közösségi médiában, akkor mi a Cyberint mandátuma?”
Anton Rog SRI tábornok válasza:
„nem szabad politizálnunk, (mármint a hírszerzőknek – szerk. megjegyz.), így maradjunk az X-nél (a párt neve helyett – a szerk.). A mandátum egyszerű: a nemzetbiztonságról szóló 51/91 törvény. A 2023. március 14-én elfogadott, majd a CCR-nél (Alkotmánybíróság) megtámadott a kiberbiztonsági és védelmi törvény – a CCR egy olyan bíróság, amelyről úgy látom, hogy most Romániával tart, mással már nem – végül teljes egészében életbe lépett. Így most van az 58/2023. törvényünk, amely az egyik cikkben az 51-es törvényt is módosította. A 3. cikk 3 betűvel egészült ki. A p betű hibrid cselekvésekre, az alkotmányos rendet megváltoztató félretájékoztatásra utal. Ha választásokról beszélünk, akkor ebben a helyzetben vagyunk”.
Anton Rog ezután elmagyarázta, mit tesz az SRI ezekben a helyzetekben.
„Így március 14-e óta van egy törvényünk, amely cselekvésre kötelez bennünket. Mit tesz ebben a helyzetben a Cyberint központ? Ha az a kampány dezinformációról, befolyásolásról, az alkotmányos rend elleni hibrid támadásról szól, vagyis befolyásolja a választásokat, akkor ez azt jelenti, hogy megváltozik az Alkotmány által garantált választói akarat, és a hírszerző szolgálat rendelkezésére álló miden eszközét bevetjük a fenyegetés megszüntetésére” – mondta Rog.
Hozzátette, hogy a SRI olyan intézkedéseket is hozhat, amelynek során lekapcsolják az érintett weboldalakat
„Mit jelent? Fellépünk az online kampány ellen. Ha információs ügynökségről vagy weboldalakról beszélünk, azokat lekapcsoljuk (eredetiben: leszedjük, levesszük – a szerk.), az ANCOM, Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság segítségével bezárjuk. Sok esetben nem is lehet tudni, hogy mi állunk a háttérben, hogy minden ehhez kapcsolódó munkát mi végeztünk el: bemegyünk az illetékes intézményekbe, minden információt megadunk nekik, és ők megteszik a szükséges lépéseket. Ha elérünk azokhoz a személyekhez is, akikről biztosan tudjuk, hogy ezt a munkát végzik (a dezinformációs tevékenységre utal – szerk. megjegyz.), akkor az igazgató vagy ügyész, legfőbb ügyész által aláírt, és bíró által jóváhagyott nemzetbiztonsági mandátum alapján cselekszünk” – mondta a SRI illetékese.
„Egy ilyen mandátumot alig egy óra alatt szerzünk meg. Elektronikus rendszerekkel dolgozunk, már semmi sem zajlik papíron. A SRI-ben a dokumentumok menedzselése már 2012 óta elektronikus formában zajlik, a hírszerzés technológiai és sok egyéb szempontból 10-12 évvel jár a társadalom előtt, ahogy az egyébként egészséges és normális is” – zárta gondolatait a tábornok.
KONTEXTUS:
Azért lehetnek kételyeink: nem igazán látom azt a nagyon erős hírszerzői munkát, amit a dezinformációk terjedése ellen vívnának, igaz, nincs még kampányidőszak, legalábbis nem hivatalosan. Ugyanakkor a járvány idején láttuk már, hogy az AUR által felheccelt tömeg mire képes, csúcspontnak számít, amikor a középkori sötétségbe burkolt csőcselék a kórházak előtt skandálta az orvosoknak, hogy „gyilkosok”. Az akkori politikai vezetést a pánik leblokkolta, attól féltek, hogy az AUR tömegeket visz majd ki az utcákra, így a szigorú, de szükséges járványellenes intézkedéseket vagy elhalasztották, vagy egyenesen elengedték, emlékezzünk csak Iohannis elnök ez időkben tanúsított bátorságára.
Azt viszont tudjuk, hogy az AUR és a hozzá kapcsolódó szélsőséges csoportosulások, mint például az úzvölgyi magyar katonai temetőben barbárkodó Calea Neamului, illetve Ortodox Testvériség komoly orosz támogatással működik, sőt, enélkül a támogatás (és a mainstream pártok balfaszságai, folyamatos politikai válságai) nélkül ők nem válhattak volna politikai tényezővé.
Etnófeszkó-recept kezdőknek: magyarkártya az oroszok kezében, a románok is beleszólnak
Az AUR elnökéről már a román média is úgy számol be, mint a ruszkik emberéről, putlerista ügynökökkel lezajlott találkozóiról úgy az ukrán, mint a moldáv hírszerzés is tájékoztatta a román felet – nincs tehát új a nap alatt. Hacsak az nem új, hogy a SRI, mindezek ellenére, mintha Csipkerózsika álmát aludná. Az AUR zavartalanul erősödik tovább, Románia második legerősebb pártja, ha így haladunk, akkor nagy problémákat fognak még okozni.
Igaz, tegyük hozzá ismét, hivatalosan még nincs választási kampány, és lehet, hogy a hírszerzés mandátuma csak annyit tesz lehetővé, hogy a kampányok idején lépjenek, addig viszont ugye szabad véleménynyilvánítás van, láthattuk ezt az úzvölgyi rablók esetében is, akik a csendőrség unott pillantásaitól kísértve tudtak elkövetni egy masszív temetőgyalázást, amit a közösségi médiában hirdettek meg jó előre, ott toborozták a résztvevőket is. Vajon mit csinált ilyenkor a Cyberint?
Ahogy az is érdekes kérdés, hogy mit csinál manapság a Cyberint, amikor szintén a közösségi médiában hirdetik a Tusványosra tervezett provokációjukat? Ha van mandátum arra, hogy az online térben zajló alkotmányellenes szervezkedéseket lekapcsolják, akkor miért nem lépnek? Ha ez a mandátum csak a választási kampányok idejére vonatkozik, akkor miért csak arra? Miért nem lehet megelőzni a bajt?
Semmi kétségem sincs afelől, hogy a román hírszerzés, benne a kibervédelemmel a profik között is profinak számít. Épp ezért erősen hajlok arra, hogy néha (néha?) a politika túl szorosan fogja a kezüket, pedig egyszerűbb lenne, ha hagynák őket dolgozni. (Azt se feledjük: egy háborús időszak kellős közepén mondott le a SRI igazgatója, Eduard Helvig, állítólag a Iohannissal való rossz kapcsolata miatt…!)
A fentiek azonban még mindig csak a kérdés egyik vetőletét jelentik, de itt van rögtön egy másik: mit jelent az, hogy valaki hibrid harcmodort folytat egy kampányban, mint jelent az, hogy nem legálisan, illetve Románia ellenségének számító országtól kap támogatást (akár anyagi, akár tanácsadói formában), mert ilyenkor ugye lépnek a cyberintesek? Ugyanis, akármennyire is nem tetszik ez az olvasónak, de első (és sokadik) olvasatra, ebbe a kategóriába még mi, magyarok is belefér(het)ünk.
FORRÁS: G4Media
Az Anton Rog tábornokkal készült beszélgetést – román nyelven – alább lehet megnézni:
(Nethuszár)