Minden, amit a Vaskupola romániai érkezéséről tudni lehet
2022. 09. 29. 11:24:50
Szépen végigment a magyar olvasóközönségen is a hír, miszerint Románia az izraeli Vaskupola beszerzését tervezi, ezzel ő lenne az első európai ország, amelynek birtokáéban van az egyik legfejlettebb légvédelmi rendszer.
A hírről egyik elsőként számolt be a Nethuszár, azóta úgy a G4Media, mint a Hotnews, illetve a magyar hírügynökség, az MTI is foglakozott a kérdéssel, mi pedig összefoglaltuk, hogy hol tartunk most. Félreértések elkerülése végett: a korábbi alapcikkünket frissítettük, és ezt jeleztük is a szövegtérben!
ÖSSZEFOGLALÓ:
Akkor, hogy is áll Románia a Vaskupolával?
Ma az MTI is hozta azt a hírt, miszerint Románia az izraeli Vaskupola beszerzését tervezi, kezdjük ezzel – a kiemelések és a linkek szövegben való elhelyezése a Nethuszár műve:
„Bukarest tárgyalásokat kezdett az izraeli kormánnyal a Vaskupola (Iron Dome) légvédelmi rendszer beszerzése érdekében – közölte szerdán a Hotnews.ro hírportál Vasile Dincu román védelmi miniszter egy előző esti televízióinterjújára hivatkozva.
A tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió vendégeként megerősítette azokat az izraeli sajtóértesüléseket, miszerint „nagy az esélye annak”, hogy Románia legyen az első európai ország, amely megvásárolja a védelmi rendszert. A Vaskupola számos alkalommal bizonyította hatékonyságát, megsemmisítve a Gázai övezetből Izraelre kilőtt rakéták túlnyomó többségét.
A román védelmi miniszter múlt heti izraeli látogatása alakalmával adott interjút az izraeli Háárec című lapnak. Abban még nem volt hajlandó a Vaskupola beszerzéséről beszélni, csak annyit mondott, hogy Romániának „régi vágású” hadiipara van, és érdekelt az izraeli innovatív technológiák beszerzésében, mivel Izrael nemcsak katonai felszereléseket akar eladni, hanem arra is hajlandónak mutatkozik, hogy licencet szerezzen ezek romániai gyártására.
Dincu a Digi 24-nek kedden megerősítette, hogy a Vaskupola megvásárlásáról is tárgyalt az izraeli védelmi miniszterrel. Bár az amerikai-izraeli közös fejlesztésű technológiát „embargó” védi, Dincu szerint Romániának valóban „jó esélye van” arra, hogy légvédelme számára megszerezze ezt a rendszert. Jelenleg a román-izraeli katonai együttműködési egyezmény megújításán dolgoznak, amely a ballisztikai védelmi rendszerek, de „nem feltétlenül a Vaskupola” egyes elemeinek romániai gyártására is kiterjed – részletezte a román tárcavezető.
A Vaskupolát a Rafael Advanced Defense Systems izraeli hadiipari vállalat és a Patriot rakétavédelmi rendszert is gyártó amerikai Raytheon vállalatcsoport fejlesztette ki mintegy négymilliárd dollárért. Izrael 2011-ben állította hadrendbe, azóta mindössze két darabot adtak el belőle 373 millió dollárért az amerikai hadseregnek, illetve – Donald Trump amerikai elnök mandátuma idején – Azerbajdzsán is megvásárolta. Egy üteg 150 millió dollárba, minden egyes elfogórakéta pedig 50 ezer dollárba kerül. Több ország – Szingapúr, Kanada, Dél-Korea, India, Finnország, Szlovákia és Csehország – a Vaskupola-rendszernek csak a radarját vásárolta meg – idézte a Háárec erről szóló írását a román sajtó.”
Eddig az MTI beszámolója.
A Vaskupola romániai beszerzéséről szóló hírt először a G4Media közölte, a román védelmi miniszter Háárecben megjelent interjújára hivatkozva, ezt közöltük mi is az alaphírben (lásd lennebb). A kérdés már akkor is az volt, hogy vajon a teljes Vaskupola-rendszert, vagy CSAK annak egyes elemeit tervezi beszerezni a román hadsereg?
Az alaphír megjelenése után pár nappal, a G4Media elküldte erre vonatkozó kérdéseit Vasile Dincu által vezetett román védelmi minisztériumnak (MApN), a portál arra volt kíváncsi, hogy:
- létezik-e egy ilyen szándék (mármint a Vaskupola beszerzésére irányuló szándék)
- ha igen, akkor mi a beszerzési protokoll
- és mekkorára becsülik az üzlet költségeit
A MApN-től egy meglehetősen szűkszavú válasz érkezett (ez azért valahol érthető is), idézzük:
„A fegyverkezési programba, amelynek becsült költségvetése meghaladja a 100 millió eurót, amihez a Védelmi Minisztérium kérte és megkapta a Parlament előzetes jóváhagyását, beletartozik a „SHORAD/VSHORAD integrált fegyvernem” programja is. Ennek (a SHORAD/VSHORAD – szerk. megjegyz.) a finanszírozása a 2025-2030 időszakra van tervezve„
Fordításunk nem kicsit magyartalan, ezért elnézését kérünk, de megpróbáltuk a lehető legpontosabban visszaadni a MApN közleményét.
Román eredeti alább:
„În cadrul programelor de înzestrare a căror valoare estimată depășește 100 milioane de euro, pentru care Ministerul Apărării Naționale a solicitat și a primit aprobarea prealabilă a Parlamentului, este inclus și programul „Sistem integrat de arme SHORAD/ VSHORAD”. Fondurile pentru finanțarea acestui program sunt planificate pentru perioada 2025-2030. Programul se află, la acest moment, în procedură de fundamentare, nefiind luate decizii cu privire la modul de desfășurare a achizițiilor”
Az MTI által is említett, a román védelmi miniszter által a Digi24-nek adott interjúban sem fogalmazott sokkal világosabban Dincu, ennek lényegét a fent ismertetett MTI hír jól visszaadja. A Hotnews szintén a védelmi miniszter interjújáról számol be, extra részleteket nem tesz hozzá.
Kérdés: pontosabban MIT is vásárol(na) Románia?
A Háárecnek nyilatkozó izraeli források, akárcsak a román sajtó informátorai rendre úgy fogalmaznak, hogy „Románia lehet az első európai ország, amely megkapja a Vaskupolát”.
De mit is jelenthet mindez?
A Nethuszár a Lemilblog zárt Facebook-csoport tagjaihoz fordult a katonai terminusok tisztázásért, segítségüket ezúton is kiemelten köszönjük!
Röviden összefoglalva, alapvetően három elem kell ahhoz, hogy a TELJES Vaskupola-rendszerről beszéljünk: a radar, az „agy”, ami irányítja és a rakéta, ami leszedi az égről a támadó eszközt. A radarrendszert több európai ország is birtokolja (erről már írtunk az alaphírben is!), de a teljes légvédelmi rendszert eddig egyetlenegy európai ország sem tudta beszerezni.
A Lemil-csoportban nekünk válaszoló szakértők szerint a SHORAD, illetve a VSHORAD kifejezés a teljes rendszerre vonatkozik, ugyanakkor egy másik csoporttárs arra hívta fel a figyelmünket, hogy ezzel sem vagyunk bennebb, ugyanis a MApN közleménye nem nevezett meg pontos gyártót és típust. A SHORAD annyit tesz, hogy „short range air defense”, míg a VSHORAD a „very short range air defense”, magyar megfogalmazásban a „közelkörzeti légvédelem” megfogalmazással írható le.
A Vaskupola pedig az, egy VSHORAD rendszer.
Összegezve tehát, sokkal bennebb most sem vagyunk, ugyanakkor a Háárec, a román sajtó, a védelmi minisztérium közleménye és Vasile Dincu interjúi, megszólalásai alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy Románia biztosan törekszik arra, hogy a TELJES Vaskupolát megvásárolhassa, az is biztos, hogy ezügybnen jelentős előrelépéseket könyvelhetett el az utóbbi időben, és nagy a valószínűsége annak, hogy tényleg a teljes légvédelmi rendszert fogja beszerezni, ugyanakkor ezt fekete-fehéren eddig senki nem mondta ki, a kijelentést bizonyítani egyelőre nem lehet.
Hozzátesszük, hogy az ilyen jellegű katonai üzletek amúgy sem a nagy nyilvánosság előtt szoktak zajlani, ami érthető is – a következő öt éven belül viszont egyértelmű választ kapunk majd – ennyit jelölt meg Dincu is a Digi24-nek adott interjúban -, csak győzzük kivárni.
A Digi24-nek adott interjú Vaskupolával foglakozó része:
Alaphír:
(szeptember 22. 21.24)
Románia izraeli Vaskupolát vásárol? Úgy néz ki, igen!
Izraeli sajtóhírek alapján Románia lehet az első európai ország, amely megkapja a világ legjobbjának tartott légvédelmi eszközét, a zsidó állam méltán híres Vaskupoláját, számol be a meglepő hírről a G4Media portál.
Románia már jó ideje érdeklődik, hogy miként tudna hozzájutni a Vaskupolához, csakhogy Izrael sem adhatja el csak úgy, akárkinek, ahhoz az USA jóváhagyására is szükség van, hogy ez miért van így, abba most ne menjünk bele, ne bonyolítsuk a témát, de majd írunk róla.
Izrael eddig mindösszesen két darabot értékesített a piacon, mindkettőt Amerikának, bár a sajtóban megerősítést nyert a hír, hogy Azerbajdzsánnak is adtak el Vaskupolát, vagy legalábbis annak egyes részeit – az ügyletet Trump elnök hagyta jóvá, Biden valószínűleg keresztbefeküdt volna az ötletnek. Több ország, mint Csehország, Szingapúr, Kanada, Dél-Korea, India, Finnország, Szlovákia vagy épp Csehország csak a radarkomponenst tudta megvásárolni.
Vasile Dinca román honvédelmi miniszter a napokban Izraelbe látogatott, de az üzletről sok infó nem szivárgott ki. Akárhogy is, ha ezt Románia megszerzi, megvásárolja, akkor ő lesz az első európai ország, amelynek van Vaskupolája, ezzel a Fekete-tenger koronázatlan királya, és Oroszország mumusává válik.
Az ügyre még visszaérünk, maradjatok a Nethuszár közelében, kövessétek Facebook-oldalunkat!
(Nethuszár)