Szép! Románia a NATO-n keresztül csapott oda az osztrákoknak
2023. 09. 26. 01:11:22
Románia akadályozza Ausztria részvételét bizonyos NATO-üléseken – közölte szombaton az APA osztrák hírügynökség. A hírügynökség beszámolója szerint az osztrák hadsereg két tisztje hetek óta vár arra, hogy akkreditálják a NATO brüsszeli központjánál, és mint kiderült, Románia késlelteti a folyamatot, ugyanis időt kért, hogy mérlegelje az akkreditáció jóváhagyását.
Az APA idézi a Salzburger Nachrichten és az Oberösterreichischen Nachrichten kiadványokat, amelyek szerint biztosra vehető, hogy ez Románia válaszlépése az ország schengeni csatlakozását megakadályozó osztrák vétóra. Romániának a NATO-hoz delegált küldöttsége nem kívánta kommentálni a témát a Salzburger Nachrichtennek.
A katonai szövetség egyik szóvivője nyilatkozatában elismerően beszélt Ausztriáról, amely az észak-atlanti szövetség „régi partnere”, ugyanakkor hozzátette, bíznak benne, hogy Ausztria és Románia megoldja minden olyan kétoldalú problémáját, amely kihathat az osztrák tiszteknek a NATO-műveletek keretében folytatott tevékenységére.
Az APA érdeklődésére az osztrák külügyminisztérium képviselői azt nyilatkozták, Románia időt kért október közepéig, hogy megfontolja két osztrák katonatisztnek a NATO-parancsnokságra történő kiküldetéséről szóló döntést. Az önkéntes kiküldetést mind a 31 szövetséges országnak jóvá kell hagynia. „Nem hoztuk ezt kapcsolatba a schengeni csatlakozás témájával” – nyomatékosították a minisztérium képviselői.
Ausztria nem tagja a NATO-nak, de az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazásával részt vesz a Partnerség a Békéért programban és a szövetség által vezetett műveletekben.
2016-ban Ankara is blokkolta Ausztriának a NATO-üléseken való részvételét, amiért az ország a Törökországgal folyó európai uniós csatlakozási tárgyalások megszakítását követelte. 2018-ban Karin Kneissl akkori osztrák külügyminiszternek sikerült meggyőznie Ankarát, hogy enyhítsen elutasító álláspontján, de csak 2022-ben vált ismét teljes körűvé az Ausztria és a NATO közötti együttműködés a Partnerség a Békéért programban.
Marcel Ciolacu román miniszterelnök nemrég bejelentette, hogy Amennyiben Ausztria az uniós igazságügyi és belügyminiszterek év végéig esedékes két ülésén Románia schengeni csatlakozása ellen szavaz, Románia az Európai Unió Bíróságán támadja meg a döntést – emlékeztetett az APA.
FORRÁS: AGERPRES
KONTEXTUS: Azt hiszem, Románia kezdi felfedezni geostratégiai pozíciójából fakadó erejét, és, ha egyelőre csak óvatosan is, de lekezdett élni vele. Nézzük csak meg alaposabban a fenti hírt: Ausztria „régi partnere” a NATO-nak? Igen, és akkor mi van? Románia nem partnere, hanem tagja, ráadásul a háború alatt következetesen kiáll úgy Ukrajna, mint a nyugati szövetségesei mellett, nem kevés pénzt, energiát és belpolitikai kockázatot vállalva ezzel. Ugyanez nem mondható el Ausztriáról, amely zsiványállam élvezkedik a Schweighoffer és az OMV által hazaküldött romániai javakban, nem hűséges szövetséges, és Bécs épp csak annyira van átitatva ruszki kémekkel, hogy egykori külügyérük Szentpéterváron éli életét, még a pónijait is magával vitte. Nem mellesleg Nehammer kancellár, a Gazprom jól fizetett kurvájához méltó dacossággal akadályozza a Fekete-tengeri gáz kitermelésének lekezdését, amivel például Magyarország is jól járna, miközben Románia schengeni csatlakozása kapcsán egyik napról a másikra változtatták meg álláspontjukat, az általuk felhozott indokok pedig egytől egyig hazugságnak bizonyultak.
Hát, most visszanyalt a fagyi, és igenis, nagyon jól tette a román diplomácia, hogy ehhez az eszközhöz nyúlt, lehetne gyakrabban is alkalmazni.
Kapcsolódó:
(Nethuszár)