Végeredmény: Fico nyerte a választást, a magyarok nem jutottak be
2023. 09. 30. 22:45:18
A 2023-as előrehozott parlamenti választásokon sem sikerült politikai képviseletre szert tennie a felvidéki magyar pártoknak, a Szövetség végül 4,6 százalékon állt meg. A pártok versenyét a Fico által vezetett Smer nyerte meg, őket követi a Progresszív Szlovákia, ami jelentős változás a tegnap késő esti exit-pollokhoz képest. Nem jutott be végül a Republika, de a szintén széljobbos SNS viszont igen, kérdés, hogy Fico kivel tud koalíciót kötni, még inkább: ki akar Ficoval kormányozni. Nehéz, alkudozásokkal teli napok következnek Szlovákiában, addig is marad az ügyvezető kormány, élén Ódór Lajossal.
Végeredmények:
Alaposan megváltozott az exit-poll által alakított politikai képlet Szlovákiában, a második helyre jósolt Fico pártja első helyre jött fel, nem jutott be a Republika, és sajnos a magyar pártok közül egyik sem érte el a bejutáshoz szükséges 5 százalékot.
A leadott szavazatok 99,43%-ának összesítésé után így állunk: a választást a Smer (Fico) nyerte a szavazatok 23,31%-ával. A második helyen a Progresszív Szlovákia (PS) végzett 17%-kal, míg a harmadik pozícióba a Hlas került 14,97%-kal.
A parlamentbe jutott még az OľaNO 9,02%-kal, a KDH 6,90%-kal, az SaS 6,19%-kal, valamint az SNS 5,67%-kal.
Nem jutott be végül a Republika (4,79%), a Szövetség (4,48%), a Demokraták (2,93%) és a Sme rodina (2,24%).
Az összes választókorú polgár 68,08 százaléka ment el szavazni.
Mandátumok eloszlása:
A jelenlegi eredmények alapján a szlovák parlament összetétele így nézne ki:
Smer: 42 mandátum
PS: 31 mandátum
Hlas: 27 mandátum
OľaNO: 16 mandátum
KDH: 13 mandátum
SaS: 11 mandátum
SNS: 10 mandátum
A parlamenti többséghez 76 mandátum kell.
Íme a vak exit-poll látható formában is
A Progresszív Szlovákia első helyen, Fico csak a második és nem igazán tud kormányt alakítani. A magyarokat tömörítő Szövetség (Alianca) sajnos nem jutott be, a PS színeiben viszont két magyar képviselő is helyet szerzett magának. Sajnos a fasiszta Republika hat százalékkal kopogott be a parlamenti kapun, ez bejutást ért nekik…
Ismételjük el: ez csak exit-poll, a végleges eredményekre még várni kell.
Vak exit-poll
A kampánycsend szabályai értelemében addig még exitt-pollt sem tehetnek közzé a hírtévék, portálok stb. amíg az összes választóhelyiség be nem zárt. A Markíza TV viszont ismertettet egy úgynevezett vak exit-poll-t, ezen a várható eredmények láthatóak, de a párt neve nincs feltüntetve. A kérdés azonban ebből már könnyen kiolvasható: a magyarok az 5,3 vagy a 4,4 százalékosak? Az eredményeket egyelőre a pártok nevei nélkül hozták nyilvánosságra: 23,5%, 21,9%, 12,2%, 8,0%, 6,4%, 6,0%, 5,3%, 4,4%, 4,3%, 3,0%.
A vak exitpollt akár össze is hasonlíthatjuk a szeptember 26-án készült felmérés eredményeivel, azóta annyi változás történt a közvéleménykutatásokban, hogy egyes felmérések szerint a PS feljött az első helyre – így a harmadik helytől lefele a sorrend így nézne ki:
Késnek az eredmények
Mivel napközben egy választási biztos rosszul lett, ezért az illető választókörzetben negyven perccel hosszabbították meg a szavazást, így az első eredményekre, a részvételi arányokra stb. a beharangozott este 11 órához képest szintén negyven perces késést kell hozzászámolni.
Megkezdték a levélszavazatok számlálását
Az előre hozott parlamenti választásokon összesen 58 779 választópolgár szavazott levélben. Eva Chmelová, a belügyminisztérium választásokért, felelős főosztályának igazgatója elmondta, hogy minden levélszavazást számláló választási bizottságnak közel 3300 szavazatot kell megszámolni. Összesen 72 993-an kértek levélszavazást. A borítékok visszaküldésének törvényes határideje szeptember 29-én, pénteken 12 órakor járt le. FORRÁS: Új Szó
Az első eredmények
A szlovák választási bizottság szerint az első részeredmények este 10 óra után, azaz nálunk 11 óra környékén várhatóak, ami azt jelenti, hogy élő hírfolyamunk holnap is frissülni fog.
Figyelmeztet a szlovák belügy
A belügyminisztérium arra figyelmeztet, hogy a választási bizottságok tagjainak apolitikusnak kell lenniük. Sem az öltözködésükkel, sem pedig a viselkedésükkel nem fejezhetik ki szimpátiájukat vagy épp ellenérzésüket egy politikai párttal szemben. A bizottság tagjainak tilos beavatkozni a szavazásba, belépni a paraván mögé a választóhoz. Amennyiben a bizottsági tag felszólítás ellenére is megszegi a rá vonatkozó szabályokat, a bizottság elnöke értesíti a rendőrséget, írja a napunk a TASR-ra hivatkozva.
A szlovák választási rendszer
Az igazság az, hogy nem bonyolították túl felvidéki deszkás tesóink. (Szevasztok, belgák!) A parlamenti választásokkor náluk az egész ország egyetlen választókörzetnek számít, így csak pártlistára szavazol, de – és itt jön egy számomra szimpi kiegészítés – a pártlistán szereplő politikusok nevei mellett található szemjegyet be is karikázhatod, ezzel jelezve, hogy számodra ki a szimpatikusabb, kiben bízol jobban. Maximum négy jelöltet karikázhatsz be, ha jelölt elégséges számú karikát gyűjt be, akkor előrelép a listán. Ha kevesebbet karikázol nem baj, ha többet, akkor a karikázás érvénytelen, de a pártlistára leadott egy szavazatodat beleszámítják a végeredménybe. Most képzeld el, székely testvérem, ha úgy szavazhatnál az RMDSZ listájára, hogy Borboly Csabát NEM karikázod be 😀
Elemzés
Arról, hogy miért élet-halál kérdés a mai választás Szlovákiában ITT ÍRTUNK egy csinos kis elemzésbe foglalt szubjektivizmust, ajánljuk továbbosztásra is.
Forró Krisztián szerint életbe vágó a magyarok szavazata
Persze véleményéhez nagymértékben hozzájárulhat, hogy Forró Krisztián a Szövetség színiben jelölteti magát, de attól még valid, amit mond, persze mi, erdélyiek, ezt a retorikát már elég jól ismerjük: ott kell lenni, ahol a döntéseket hozzák, stb. Részletek itt.
Kampánycsend lövöldözéssel
Bár hivatalosan csütörtök este óta kampánycsend van Szlovákiában, ez vélhetően nem zavarta azt az illetőt, aki lakása ablakából lődözött a gyanútlan járókelőkre, majd a kiérkező rendőrökre is. Utóbbiak annyira nem csípték az orosz humor ezen válfaját és lelőtték a merénylőt. Részletek itt.
(Nethuszár)