Bloomberg: Amerika azt kéri Romániától, hogy Georgescu indulhasson az elnökválasztáson
2025. 02. 19. 12:46:36
A Trump-tornádó elérte Romániát is: miután a Tate-fivérek szabadon engedése érdekében gyakorolt nyomást Hurezeanu román külügyminiszterre Grenell különleges megbízott, a Bloomberg most újabb nyomásgyakorlásról számol be: a washingtoni adminisztráció azt szeretné, hogy a román hatóságok ne gördítsenek akadályt Georgescu jelölése elé, azaz: engedjék indulni a választásokon.
Az anyag időközben frissült, a legújabb információkért görgess le a cikk aljára!
Az utóbbi napokban lezajlott amerikai–román találkozókon, a tengerentúli képviselők majdhogynem kizárólag az elnökválasztás kérdésére koncentráltak, arra figyelmeztetve román kollégáikat, hogy ne gátolják meg Călin Georgescu indulását a választásokon – írja a Bloomberg a tárgyalásokra rálátó, ám nevük elhallgatását kérő forrásokra hivatkozva. A Trump-adminisztráció romániai elnökválasztásokkal kapcsolatos érdeklődése J. D. Vance müncheni beszédében is nyilvánvalóvá vált, ahol az amerikai alelnök élesen kritizálta a román demokráciát, amiért érvénytelenítették a tavalyi elnökválasztások első fordulóját. A müncheni konferencián Emil Hurezeanu találkozott Trump küldötteivel: Keith Kelloggal, akire Trump az ukrajnai háború kérdését bízta, illetve Grenell különleges megbízottal – utóbbi élénken érdeklődött (értsd: nyomást gyakorolt) a Tate-fivérek ügyében is. Bogdan Iván gazdaságéi miniszter pedig a hónap elején találkozott Vance alelnökkel egy párizsi konferencián. A Bloomberg cikke alapján tehát ezek lehettek azok a kontaktpontok, amikor az amerikai adminisztráció Georgescu érdekében fejetett ki nyomást a román féllel szemben.
Mit akarhat Amerika?
Napirenden Georgescu eltiltása? Fura belpolitikai mozgások Romániában
Aligha valószínű, hogy a Trump-adminisztráció pusztán a demokrácia absztrakt felfogásából fakadó érzelmei miatt fektet energiát egy általuk aligha ismert Călin Georgescu támogatásába – beszédes ugyanakkor, hogy nemcsak az amerikai hivatalosságok, hanem Elon Musk, Trump elnök első embere is felkarolta Georgescut, mindezek alapján pedig biztosan állíthatjuk, hogy az amerikai adminisztráció valamiféle fura célt követ, amikor így cselekszik. Hogy Georgescu esetében melyik állítás lenne az erősebb: Trump-barát vagy Nyugat-ellenes, azt meghagyom a szélesebb közönségnek, de mi van akkor, ha Amerika indokot keres (gyárt?!) arra, hogy Romániát levegye a stratégiai partnerek listájáról? Georgescu elnökségével valószínűleg olyan irányba fordulna Románia útja, amely sértené az itt állomásozó amerikai katonák biztonságát, erre hivatkozva pedig aztán már bármit meg lehet lépni. Ne feledjük: a román elnök a hadsereg főparancsnoka, a titkosszolgálatok vezetőinek kinevezője, a Legfelsőbb Védelmi Tanács összehívója. Ha azt hinnénk, hogy Amerikai nem teszi meg ezt a stratégiai partnerével, akkor kérdezzünk csak vissza saját magunknál: vajon?
Másik szempont lehet az,
hogy az amcsik tesztelik az országot: amennyiben Georgescu nyer, akkor Románia nyugati/atlantista elköteleződése nem vehető komolyan, mert a társadalom többsége azt elutasítja, amennyiben Georgescu veszít, akkor pedig maradhat a stratégiai partnerség, persze újratárgyalásra ekkor is számítani kell, amit Ukrajna esetéből kiindulva nem biztos, hogy örömmel fogad majd a román politikai osztály.
Íme, így válik mérföldkővé a májusi elnökválasztás: Nyugat vagy Kelet – erről fogunk dönteni és jelenleg nehezen kivehető, hogy melyik jelenti a jobb opciót, alig távoli történelmi perspektívából nézve ugyanis az amerikai attitűd meglehetősen hasonlít egy orosz megszálláshoz…
FRISSÍTÉS: MA délutánra a román külügyminisztérium nyilatkozata is megérkezett, amelyben a Bloomberg által megszellőztetett hírekre reagál. A kommüniké leszögezi, hogy az amerikai adminisztráció részéről semmiféle tárgyalás vagy nyomásgyakorlás nem történt bármely romániai elnökjelöltre vonatkozóan. Magyarán, a Külügyminisztérium szerint a Bloomberg nem írt igazat. A logika elemi szabályai szerint tehát vagy a Bloomberg vagy a román külügyminisztérium hazudik, és nehéz eldönteni, hogy kinek higgyél jobban, ha már a tényellenőrzés elvégzése lehetetlennek tűnik. FORRÁS: HotNews
-örsh-
(Nethuszár)