Magyar miniszterelnöke lehet Romániának?!
2024. 10. 01. 15:56:55
Meghökkentő kijelentést tett hétfő este az Antena 3 hírtelevízióban vendégeskedő Sorin Grindeanu. A nagyobbik kormánypárt első alelnöke szerint nem elképzelhetetlen, hogy a PSD az RMDSZ-el koalícióra lépve szerezze meg a kormányzáshoz szükséges többséget, ebben az esetben viszont az sem zárható ki, hogy az RMDSZ adná a miniszterelnököt.
Azonban Sorin Grindeanu nem állt meg itt: a PSD politikusa attól sem zárkózott el, hogy az RMDSZ régi követelését, azaz az autonómiát is jóváhagyja a majdani kormány. Persze nem ilyen név alatt, de egy területi-adminisztratív újjászervezés kapcsán már nem zárkózna el attól, hogy Hargita, maros és Kovászna megyék egy régiót alkossanak. Grindeanu elmondta, hogy ő is dolgozott már a helyi adminisztrációban, így érti a rendszert, ezért egy területi-adminisztratív újjászervezés kezdeményezése lehetséges, ez pedig nem igényelné az Alkotmány megváltoztatását.
A közös kormányzás gondolatához visszatérve a PSD első alelnöke úgy fogalmazott: a helyi képviselők 95 százaléka jelenleg a PSD, PNL és az RMDSZ tagjai közül kerül ki, így jogos az RMDSZ kormányzati szerepvállalása.
Az adásban persze nem kerülhették meg, hogy kitérjenek Orbán Viktorra, aki magán hordja a „putyinista” bélyeget, márpedig az RMDSZ szoros viszonyt ápol a magyarországi Fidesszel. Grindeanu erre úgy válaszolt, hogy Magyarország „mégiscsak egy uniós tagállam”, majd a riporter további faggatózására reagálva azt mondta:
„az RMDSZ soha nem volt az a párt, amelyik ellenállt volna az európai politikáknak. Soha nem láttam az RMDSZ-t, hogy Európa-ellenes kijelentéseket tegyen.”
Grindeanu hozzátette: ezidáig öt lakalommal találkozott Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel, mindannyiszor konstruktív megbeszéléseket folytattak. Nagyjából eddig a G4Media által megszellőztetett hír, most jöjjön pár saját gondolat:
KOMMENTÁR: Nem átallom nem leírni azt az idegtépő hasonlatot, ami Geoană és Băsescu elnökjelöltek között zajló verseny idején történt. Mircea Geoană, akkoriban a PSD erős politikusa, a kampány hevében nem zárkózott el, mi több, megengedően viszonyult egy esetleges PSD-RMDSZ közös kormányzás gondolatához. Szavait akkor felkapta az ilyesmire amúgy is érzékeny román sajtó, Geoană pedig elvesztette a választásokat, maga Iliescu, a párt nagy öregje mondta róla „prostanac”, azaz „hülyécske”, amiért ekkora labdát dobott fel az ellenfélnek.
Grindeanu szavai most mintha visszarepítenének az időben: a PSD nehezen fogja tudni elmagyarázni saját szavazótáborának azt RMDSZ-el való közös kormányzást, bár ennek lehetnek olyan érvei, amelyek termékeny talajra hullanának. Elvégre a PNL is rendesen kitolt a PSD-vel közös kormányzásuk során, az RMDSZ viszont – ahogy a műsorban Grindeanu elmondta – mindig is a megbízható partnerek közé tartozott. Azt már nehezebben lehet majd eladni, és vélhetően a magyarellenes AUR sem fog sokáig várni, hogy rácuppanjon a témára, hogy Grindeanu szerint Maros, Hargita és Kovászna megyék egyfajta de facto autonóm területté állnának össze egy esetleges területi újjászervezés után. A román belpolitikában ez kemény árulásnak számít, így aztán erősen érdekelne, hogy Grindeanu mit fogyasztott adás előtt, hogy ennyire bátor lett tőle, a cuccból juttasson szerkesztőségünknek is.
Azonban az RMDSZ-t nemcsak a PSD kerülgeti, hanem az úgynevezett jobboldal is: Elena Lasconi, az USR elnökjelöltje nemrég annak a politikai vágyának adott hangot, hogy a parlamenti választások után reményei szerint egy PNL-USR-RMDSZ koalíció fog majd kormányozni. Szintén nem a legszerencsésebb kijelentések közé tartozik, elvégre a legutóbbi választás pont ezzel az eredménnyel zárult, amiből aztán az következett, hogy a PNL eltávolította a koalícióból az USR-t, majd saját elnökeit is felfalta Iohannis kedvéért (Citu, Ludovic Orban), hogy aztán a kovidhulláktól szegélyezett út végén visszahozza a PSD-t a kormányba.
Nem kell tehát túlságosan komolyan venni Grindeanu szavait, inkább üzent ő ezzel a PNL-nek („nekünk is van akivel koalíciózzunk, nincs rátok szükségünk!”), de az sokat elmond, hogy – legalábbis eddig – a magyarbarátságból születendő kötelező sajtóhisztériák mintha elmaradni látszanának.
(Nethuszár)