Megszokott ügyek: árulás a román belpolitikában
2024. 07. 02. 11:20:10
A balkáni kánikula a bukaresti politikai osztály agyára ment, valami más is mehetne már rájuk, mondjuk egy Abrams, bár félő, hogy a légüres tér nem kedvez a hadieszköznek. Mi történik most Romániában?
Romániában az történik most, hogy zajlik a románizmus a Dâmbovița partján. Olyan ez, mint Amerikában a golf, nemzeti sport errefelé, és volt egy pillanat, amikor a PSD-PNL koalíció annyira felnőttesen viselkedett ezekben a nehéz geopolitikai percekben, hogy tényleg azt hittük, hittem: sikerül túllépniük saját árnyékukon.
Nem sikerült.
A legújabb balkán funk egy orbitális nagy politikai árulással kezdődött: a kisebbik koalíciós párt elnöke, Nicolae Ciucă tábornok az EP-választások előtt kialkudta a nagyobbik koalíciós párt, a PSD elnökétől, hogy az európarlamenti és az önkormányzati választásokat vonják össze. Költséghatékony megoldás, szó se róla, de már akkor is motoszkált a fejemben, hogy miért nem a román parlamentit vonják össze a helyhatóságival, mert mindkét esetben ősszel jár le a választottak mandátuma.
Persze a jól értesült román sajtó hamar megvilágította a kérdést: a liberálisok elnökét kell megmenteni, a PNL ugyanis annyira rosszul állt szénaügyileg, hogy tűt se kellett keressék, szúrja az őket enélkül is.
Amennyiben a PNL önállóan indult volna az EP-választásokon, akkor Ciucă tábornokról most mint volt elnökről beszélnénk, a párt aligha nyelte volna le azt a bukást, amikor az önmagára történelmiként és kormányzóerőként tekintő politikai alakulat a harmadik helyre kerül. Ciolacu is felismerte a helyzet nehézségét: ha nem menti meg Ciucă tábornokot, akkor egy új PNL-elnökkel már elúszhat a közös kormányzás is – amit a PSD egyébként a PNL kérésére (vagy inkább könyörgésére) vállalt el, nem akartak ők annyira maguktól menni szart lapátolni, emlékezzünk csak vissza azokra a borongós időkre, amikor egy községnyi ember halt meg Romániában, kormány nem volt, kormányfőt nem találtak a PNL-sek, Iohannis pedig bánatában Szeben megyéig futott golfozni. Apropó: a Biden-Trump vitájában is előjött ez a golfkérdés, szeretném ehelyt megkérdezni: ez valami államfői fétis?
No, hogy mindez ne történjen meg és Románia ne süllyedjen vissza a kormánynélküliség állapotába, a PSD elnöke mentőkötelet dobott Ciucă tábornoknak, így lett közös lista az EP-választásokon és azóta sem tudjuk mennyit kapott a PNL. A listán egyébként paritásos rendszerben indultak, egy sima, egy fordított, ami a PSD részéről nemcsak nagyvonalúnak számít, hanem egyenesen extravagánsnak.
A PNL „meggondolja” magát
Aztán a PNL ilyenformán behúzta az EP-t, majd meg is gondolták magukat. Alig öt perccel – na jó, túlzok, volt az talán tíz is – az urnazárás után Ciucă felrúgta a koalíciós megállapodást, és miután az összevont választásos dealből begyűjtötte a maga részét, kijelentette, hogy az államfőválasztást novemberre akarja. A deal az volt, hogy helyi választások és EP együtt, elnökválasztások szeptemberben.
Ezt rúgta fel Ciucă és ezzel mindenkit nehéz helyzetbe hozott, de nézzük, mi oka volt err
Ahogy mondtam, a PNL hajlamos úgy gondolni magára, mint valami fontos és nélkülözhetetlen politikai szereplőre. Másrészről: IoHAHAnnis államfő sokáig azzal számolt, hogy valami fontos nemzetközi pozíciót kap, ha már a senki által nem támogatott NATO-főtitkárságtól visszalépett, de az EP-választások után kiderült, hogy ebből sem lesz semmi. Ha pedig nem lesz semmi, akkor minek adná át hamarabb a Cotroceni palota kulcsait, ugyebár? Szeretné most már kiülni azt a pár hónapot a nekijáró luxusban, ki tudja, talán egy szavannai vadászatra is elugrik az állam pénzén, esetleg az egyetlen működő Patriot légvédelmi rendszert ajándékozza el … ööö, bocsi, ezek már megvoltak.
Politikai matek kezdőknek
A PNL-nek kétségkívül, kedvezőBB a novemberi választás, mert akkor több szavazóját tudja elvinni az urnák elé, mintha Costinestről, Mamaiaról kéne őket összegereblyézze, ha egyáltalán a középosztály hajlandó még az országban nyaralni ilyen árak mellett, amit csak nehezen tudok elképzelni. És mindez abból fakad, hogy a PNL és maga Ciucă is azt képzelik magukról, hogy megnyerhetik az államfőválasztást. Nos, ezért megy a matek az időponttal.
Csakhogy ezzel most Ciolacu is nagyon nehéz helyzetbe került: a PSD elnöke alighogy rendet vágott pártjában, kitakarította onnan a Dragnea-féle szélsőségeket – már amennyire ki lehet takarítani egy PSD-t –, és alig vitte vissza nyugati irányba a pártot, most azzal kell szembesülnie, hogy Ciucă árulása miatt az ő elnöki széke is meginoghat.
Nem is alaptalanul: elvállalta a kormányzást, amikor a párt jelentős része arra kérte, hogy engedje a liberálisoknak, egyék csak meg egyedül a szart, amit kifőztek. A párt tagsága erősen felháborodott a közös listán, amikor ez paritásossá vált, akkor sokan pozíciókat is vesztettek – mindezt azért, mert Ciolacu urat játszott egy olyan országban, ahol a jelek szerint a katonai becsületszó sem ér semmit.
Iohannis kétségkívül kavarja a háttérben, érzékelik, hogy nem a PNL-nek áll a zászló a prézidenté kombáton, ahogy az sem meglepő, hogy valaki most találta meg Geoană doktori dolgozatát, és kiderült, hogy szerencsétlen fickó plagizált pár sort két amerikai exelnöktől – ami vagy igaz vagy nem, de Ciucă tábornok úrról már biztosan tudjuk, hogy plagizált, haja szála sem görbül emiatt és nem azért, mert erősen kopaszodna.
A legesélyesebb államfőjelölt ma Mircea Geoană – ha őt kiiktatja a PNL, a hozzá hű sajtó segítségével, akkor Ciucă, egy bizonyos második fordulóban, amikor az ország hagyományosan összeáll a PSD jelöltje ellen, akár befutó is lehet. Így számolnak a liberálisoknál, azt az egyet hagyják figyelmen kívül, hogy másoknak is tartottak matematika órát az iskolában és lehet nem lógták el. Ugyanis az idén júniusban megválasztott helyi tisztviselők csak november elsejétől veszik majd át mandátumukat, tekintve, hogy az önkormányzati választásokon a PSD nyert és még megyei elnöki posztokat el elvitt a PNL elől, így Ciucă igazán gyenge lehetett matekból, ha azt gondolja, hogy a novemberi időpont automatikusan neki kedvez. Sőt, pont nem…
Annak, hogy Ciucă eben az országban államfő legyen nagyjából nulla az esélye, Simion pedig nyugodtan vigyoroghat, mert ő harmadik, aki befuthat ezen a versenyen. Igaz, annyira nem, mert a második fordulóban ellene is összeáll majd azt ország, köhögünk majd egy sort az Iliescu-Vadim párharc nyomasztó emlékétől, de azt azért ne feledjük majd az őszi parlamenti választásokon sem, hogy mindezt a PNL-nek köszönhetjük.
Reméljük a román szavazótábor sem feledi.
Felcser V. Örs
(Nethuszár)