Jelentés Ukrajnából, jún. 8.: mesteri tervezés, esélyt sem hagynak az oroszoknak a győzelemre
2023. 06. 09. 09:01:35
A leghevesebb összecsapásokra Zaporizzsja térségében került sor. Az első támadás Lobkove ellen irányult. Az ukránok a jelentések szerint legalább két osztagot használtak, amely 4 páncélozott harcjárműből és 2 Humvee-ból állt, ami azt jelenti, hogy ez egy könnyű felderítő hadművelet volt.
Rövid harc után az ukránok felmérték az aktuális orosz állásokat és az azokat védő csapatok létszámát, és kisebb veszteségekkel visszavonultak. Közvetlenül a támadás után az ukrán tüzérség intenzíven lőtte a régiót, együttműködve a drónoperátorokkal, akik korrigálták a tüzet, hogy maximalizálják a károkat.
Gyors átcsoportosítás után az ukránok ismét megtámadták az oroszokat Lobkovéban. Az egyik rohamegység Stepove felől nyomult előre, és a dombokról támadta az oroszokat. Ha megnézzük a topográfiai térképet, láthatjuk, hogy Lobkove az alföldön fekszik, ami azt jelenti, hogy az ukránok taktikai előnyben voltak. Azonban az oroszok Zserebjankijban is magaslati pozíciókban vannak, és könnyedén tüzelhettek az ukránokra. Ezért a második ukrán csoport a szakadék mentén nyomult előre és megtámadta Zserebjankijt, elterelve a figyelmüket a fő célpontról.
Orosz források arról számoltak be, hogy az ukránokat 1 km-re Zserebjankijtól megállították, ami azt jelenti, hogy az ukránok nem hagyták el a szakadékot.Mindez megerősíti, hogy csak elterelték az ellenség figyelmét. Orosz források arról számoltak be, hogy az ukránok 2 harckocsit is bevetettek, hogy távolról adjanak tüztámogatást, és segítsék Lobkove minél gyorsabb bevételét.
Ennek eredményeként az ukránok megsemmisítették az oroszokat Lobkovéban és 2 km-re behatoltak az orosz állásokba. Egyes orosz források arról számoltak be, hogy az ukránok azonnal elhagyták Lobkovét, és a falu szürke zónává vált, de akárcsak legutóbb, ezek a jelentések is azon alapultak, hogy az ukránok a sikeres támadás után a nehéz felszerelést kivonták a kontaktvonaltól. A taktikai sikerek ellenére, az érintett erők kis létszámából ítélve, ez még mindig csak egy felderítő hadművelet volt.
A támadások célja az orosz védekezés, reakció sebesség és együttműködés ellenőrzése, az orosz tüzérségi állások felderítésének kikényszerítése, valamint az aknamezők feltérképezése volt. Hosszú távon az itteni támadások sikeres lebonyolítása biztosítja a szárnyakat, és lehetővé teszi a fő irányban, azaz Orikhivtől délre történő mély behatolás fontolóra vételét. És ha már a fő iránynál tartunk, az ukránok itt is tömeges felderítő műveletet hajtottak végre.
Számos forrás arról számolt be, hogy délután 2 óra körül az ukránok 4 támadási vonalat nyitottak meg: Neszterjanka, Kopani, Robotyne és Novopokrovka felé. A jelentések szerint az ukránok nagyjából azonos méretű támadóegységeket használtak, nevezetesen körülbelül 4 páncélozott járművet, 4 Humvee-t és néha 2-3 harckocsit. Ami Velika Novoszilka irányát illeti, orosz források arról számoltak be, hogy az ukránok Olhivszke, Novodarivka és Rivnopil felől támadták Levadnét, Novopil és a Sztorozsevétől nyugatra fekvő dombok felől pedig Rivnopilt.
Ha megnézzük a topográfiai térképet, láthatjuk, hogy az ukránok nem feltétlenül települések biztosítására, hanem taktikai magaslatokra törekednek. Az ukránok már most is ellenőrzik a térség legmagasabb pontját, azaz Novopilt, így a Novodarivka és Rivnopil körüli fasorokban az ukránok folyamatosan növelve az ellenőrzés területét, fokozatosan gyengítik az orosz védelmet. Ez rendkívül jól látható Novoszilkától délre – a folyótól nyugatra fekvő dombok ellenőrzésével az ukránok harc nélkül ki tudják majd szorítani az oroszokat az alföldi településekről, és úgy tűnik, ez már folyamatban van. Bár orosz források azt állítják, hogy nem veszítették el Neszkutcsnét és Sztorozsevét, megerősítették, hogy az ukránok sikeresen ellenőrzésük alá vonták az e települések körüli dombokat, ami nagyon nehéz helyzetbe hozta az oroszokat.
Végül, ami a korábbi sikeres ukrán támadást illeti Novodonyecke ellen, az orosz ellentámadások miatt az ukrán ellenőrzés alatt álló terület megingott. Ennek ellenére orosz források itt is megerősítik, hogy az ukránok megtartották a folyótól délre lévő támaszpontjukat, amely a településtől nyugatra fekvő taktikai magaslatokon található. Megállapíthatjuk, hogy valószínűleg igaza volt a Wagner-erők vezetőjének, Prigozsinak, amikor kritizálta az orosz főparancsnokság településekkel kapcsolatos rögeszméjét.
Azt mondta, hogy a reguláris orosz erők gyakran a települések megtartását vagy elfoglalását helyezik előtérbe a települések körüli taktikai állásokkal szemben, ami lényegében azt jelenti, hogy a legnagyobb ellenállás útját választják. Prigozsin szerint ez az eljárás kedvező taktikai állások helyett csak jól kinéző jelentéseket eredményez.
(Nethuszár)