2022: a járvány vége?
2021. 12. 09. 16:11:09
Immár második esztendeje húzzuk a Covid-19 által okozott világjárványt, és túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a világ egy kérdésen töpreng: mikor lesz vége? Nos, úgy látszik, hogy hamarosan, vagy legalábbis látszik a fény az alagút végén, és ez most nem a szembejövő gyorsvonat – Nethuszár összeállítás.
Lassan nincs olyan ember a Földön, akit ne érdekelne, hogy mikor lesz vége a járványnak, mikor térhetünk vissza a normális életünkhöz, már amennyire a járvány előtti időszak normális életnek számít. Azonban, hosszú idő először, jó hírekkel szolgálhatunk – több, egymástól független területen dolgozó tudós és szereplő véli úgy, hogy 2022-re véget érhet a pandémia és a gazdaság visszaáll a járvány előtti időszak jellemzőihez.
Közel a vége?
A Reuters számol be a JP Morgan nemrég megjelent elemzéséről: a neves befektetési bank szakértői erősen optimista elemzést tettek közzé, úgy vélik, hogy 2022-re véget ér a koronavírus-járvány, és a világgazdaság helyreáll.
„Úgy véljük, hogy 2002 a globális javulás és a pandémia végének éve lesz, és visszatérünk azokhoz a normális gazdasági és piaci körülményekhez, amelyek a Covid-19 előtt voltak”
– fogalmazott Marko Kolanovic, aki a JP Morgan globális piaci felelőse. Kolanovic a vakcinák terjedésének és a járvány elleni egyre sikeresebb védekezést nevezte meg, mint a visszatérést elősegítő főbb jelzőket, azért ez kicsit optimista hozzáállás a részéről, vagy csak a nyugati civilizációra vetett egy pillantást, ebbe viszont Románia, a maga alacsony átoltottságával és a semmilyen rendszerszintű védekezésével nem igazán tartozik bele.
A JP Morgan, akárcsak a többi bank, elemzése azért figyelemreméltó, mert ők nem szoktak a levegőbe beszélni. A szakértőik ilyenkor kismillió adatot, információt gyűjtenek be, akár olyanokat is, amelyek nem elérhetőek a mezei emberek számára, ezek alapján állítják össze jelentésüket, amelyben nem szabad tévedniük, ugyanis az előrejelzések alapján helyez ki a JP Morgan pár száz milliárd dollárt ide vagy oda, vagy épp nem helyez ki és várakozó álláspontra helyezkednek a befektetők.
Az orvostudomány is bizakodó
A gazdasági szereplőnek számító JP Morganon kívül az orvostudomány is mintha optimista jeleket közvetítene, de itt érdemes megjegyezni, hogy a tudományos nyelvezet sokkal szigorúbb a hétköznapi nyelvezetnél, ezért, ha jó hírek is jönnek, érdemes őket a megfontolt ember távolságtartásával kezelni, azaz ne most rohanjunk a plázába maszk nélkül kilincset nyalni. Ha ezeket szem előtt tartjuk akkor nem ringatjuk magunkat hamis illúziókba, de átélhetjük a bizakodó, optimista hangulatot, amire igencsak szükségünk van.
Karikó Katalin, a Pfizer vakcinájának feltalálója szerint az Omicron elhozhatja a járvány végét. A Kossuth rádiónak adott interjújában a világszerte ismert tudós úgy fogalmazott
„A Dél-Afrikából érkező jelentések azt mutatják, hogy exponenciálisan nőtt a fertőzöttek száma, a betegek állapota viszont nem lett súlyosabb, mint a delta-variáns esetén. A kórházba kerülők többsége nem volt beoltva, akik bekerültek az intenzív osztályra, azoknak pedig más légúti betegségük is volt, de egyelőre kevés az adat. Ha jobban terjedne, de kevésbé lenne súlyos a betegség, az jó lenne, mert elérhetnénk a nyájimmunitást”
számol be Karikó szavairól a Mandiner.
A BBC egészségügyi és tudományos rovatának szerzője, James Gallagher szerint lehetséges az, hogy
„a vakcinák és az Omicron hullám együtt jó munkát végezzenek, ami a súlyos megbetegedések megelőzését illeti.”
Angol eredeti: „There is the potential both for a wave of Omicron and for vaccines to do a good job at preventing most people becoming seriously ill.”
A Nature azonban óvatosabb: az Omicronról szóló cikkükben felteszik a kérdést: enyhébb vagy súlyosabb betegséget okoz, mint a korábbi változatok? A válaszhoz azonban időre van szükség, a lap idézi Müge Çevik, a St. Andrews Egyetem járványszakértőjét, aki szerint
„a súlyosság kérdése az egyik utolsó kérdés lesz, amelyet meg tudunk majd válaszolni”
A Nature december másodikán megjelentett cikkében Müge arra is felhívja a figyelmet, hogy amit egyelőre az Omicronról tudunk, azok csak adattöredékekből és anekdotákból származnak, ezért ő még óvatos a kérdést illetően.
Akkor tényleg közel a vége?
Rajtunk is múlik, de valóban, egyelőre úgy néz ki, hogy az Omicron enyhébb lefolyású, mint a Delta variáns, ez pedig sokat segíthet a Karikó által említett nyájimmunitás elérésben, mindezt úgy, hogy a Deltával ellentétben ez már nem okoz annyi halálesetet, vagy épp a kórházi kezelések száma is visszaesik, ami már félig győzelem. Azonban ne feledjük: az Omicron egy variáns, ami egy nagyon alacsony átoltottsággal bíró afrikai országban alakult ki. Amennyiben abban bízunk, hogy a gyengébb Omicron végigfertőzi az országot és ezért már nincs is szükség oltásra, akkor nagyon könnyen arra ébredhetünk, hogy egy újabb, ezúttal mindennél súlyosabb variáns jelenik meg.
A pandémia vége még nem a járvány vége!
Attól, hogy a pandémia (világjárvány) véget ér, még nem jelenti azt, hogy az egész világon megszűnik a járvány, hanem azt, hogy az endémiává „szelídül”, azaz a vírus velünk marad, de jól körülhatárolható földrajzi helyeken jelenik meg, és a betegségek száma is viszonylag állandó. Ebből következően könnyen előfordulhat, hogy az immunitást szerzett országok beutazási korlátozásokat rendelnek majd el azokkal az országokkal szemben, ahol továbbra is magas a fertőzési arány, Románia itt nagyon esélyes, hogy megszívja, ahogy az is elképzelhető, hogy egy adott országon belül zárnak karanténba – időszakosan – különböző régiókat. Románián belül ilyen lehet bukovinai régió, vagy épp Székelyföld, mint olyan zónák, ahol az átoltottság alacsony, ezért járványügyi szempontból magas kockázatú térségnek számítanak.
Mindebből láthatjuk: a járványt nem az emberiség győzte le (ha legyőzte egyáltalán!) hanem szerencsénk volt azzal, hogy az Omicron nem egy Deltánál is erősebb variánssá fejlődött.
Lehet jó lenne mostmár elkezdni racionálisan viszonyulni a kérdéshez, hogy tényleg vége legyen!
Felcser V. Örs
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!