2025: a román centrális erőtér megerősödött
2025. 01. 02. 18:52:51
Bár az ünnepek idei mélabús hangulata némileg elnyomta bennünk dolgozó homo politicust, azért fortyogott és fortyog a mély, az államfő-választás még nincs lejátszva, az Alkotmánybíróság döntése nyomán keletkező elégedetlenség-parázs izzik még egy kicsit, de erre választási koncepciót építeni nem lenne túl eredeti ötlet és nem vinné sokra az ezzel kacérkodó politikai szereplő.
Túl a politika napi eseményein azonban meg kell állapítanunk, hogy az idei választási szuperévben született eredményektől függetlenül, a Nethuszáron korábban már annyiszor megénekelt román centrális erőtér újabb lépést tett előre azon az úton, amely önmaga bebetonozásával kéne véget érjen – mert hogyan is néz ki a politikai-döntéshozói hatalom megoszlása 2025 első napjaiban?
A megyei elnökök, a megyei tanácsok (önkormányzatok), a polgármesterek és a városi tanácsok többsége a PSD vagy a PNL irányítása alatt áll. Az úgynevezett szuverenistáknak a hatalomnak ezen a legfontosabb területén gyakorlatilag nincs képviselőjük. Nincs egy jelentősebb romániai város, ahol polgármesterük lenne, megyei tanácselnökük egy sincs, a megyei és városi tanácsokban sem bírnak túl nagy erővel, bár alkalmai koalíciókra azért már alkalmasak lehetnek, ha valamelyik nagy párt érdeke ezt kívánná meg. Kulcsszó: HA – azaz, a helyi hatalom szintjein az AUR és a szuverenista kispártok csak akkor tudnak döntéshozó-végrehajtói pozícióba jutni, ha pillanatnyi érdekből kifolyólag a nagy pártok közül valaki koncot dob nekik.
A parlamenti választásokon ugyanez a szuverenista politikai blokk már számottevő eredményt ért el, különösen igaz ez akkor, ha a nagy párt (AUR) és a két kisebb alakulat (SOS, POT) támogatását összeadjuk. Azonban együtt sincs elég erejük ahhoz, hogy kormányt alakítsanak, a velük szemben felhúzott cordon sanitaire első látásra működni látszik, a PSD és a PNL úgy alakított közösen ISMÉT kormányt, hogy még azt a luxust is megengedhették maguknak, hogy az USR-t kihagyják belőle. Ami stratégailag nem rossz döntés, kell lennie egy olyan ellenzéki erőnek, amely a nyugatos táborba tartozik, különben a PSD-PNL binom bukása esetén tényleg jöhetne az özönvíz. Így aztán a két nagy párt bevetette maga mellé harmadiknak az RMDSZ-t, így pedig a centrális erőtérnek újból kormánya van – ebben a képletben az RMDSZ sok vizet egyébként akkor sem tudna zavarni, ha akarna.
Hátravan még az elnökválasztás, ahol az lenne a Binom legfőbb vágya, hogy Románia következő elnöke az ő köreikből kerüljön ki – ebből a szempontból Crin Antonescu tökéletes választás, politikai munkássága valósággal predesztinálja erre a pozícióra. Ő volt az első olyan elnöke a liberális pártnak, aki lepaktált az ősellenségnek tartott posztkommunista PSD-vel, Victor Pontával közösen igyekeztek megbuktatni Băsescu akkori államfő különböző kormányait, egyik ilyen kísérletüknek a Iohannis-projekt nevet adták a keresztségben, lényege valahol abban merült ki, hogy technokrata kormány kell, ennek miniszterelnöke pedig legyen a sikeres szebeni polgármester, Klaus Iohannis. Szükséges volt eme kis kitérő, hogy megérthessük a Crin Antonescu predesztinációjának jogossága mögött meghúzódó cinizmusomat.
Visszatérve az alapgondolatra: akárhogy is játsszuk ezt a politikai válságosdit, ami Romániában már kifejezetten unalmas játéknak számít, amolyan nemzeti sport, amelyet miden tévécsatorna közvetít, de igazából már senki sem követi, a politikai hatalom matematikájából következő eredmény mégiscsak az, hogy a Binom köszöni szépen, jól van, és továbbra is kormányozza az országot.
Sok elemzőtől olvastam mostanság, hogy ez a koalíció sem lesz hosszú életű – és szerintem ez egy nagyon nagy tévedés. Egyrészt ott van rajtuk a paranoikus nyomás: mi lesz, ha mégis kiüti őket az AUR a kormányból, másrészt kormányon lenni mégiscsak jobb mint ellenzékben, ráadásul úgy, hogy egy koalíciófelrúgás esetén valószínűleg begyógyíthatatlan sebekkel távozna ellenzékbe a vesztes fél, hogy aztán a következő választások után már egyikőjük se tudjon kormányt alakítani. A helyzet ugyanis az, hogy akárhány választást is szervezzenek Romániában, azon mindig olyan eredmény fog születni, hogy sem a PSD, sem a PNL, sem senki más nem tud egymagában kormányt alakítani.
Adva van tehát a politikai matematika szigorúsága. Adva van a helyi hatalom totális bekebelezése, és adva van az egyik legfőbb hatalmi pont, a parlament uralása. Már csak az elnökit kéne behúzni, és akkor a Binom hatalma tökéletes, négy év pedig nagy idő, mondom ezt azoknak, akik abban reménykednek, hogy a január elsejével beharangozott megszorítások miatt majd valamiféle irgalmatlan népszerűségvesztés veszi kezdetét. A román centrális erőtér mindent megtesz majd azért, hogy négy évig kormányozhasson, és ez sikerülhet is nekik.
-örsh-
Kapcsolódó:
Születőben a román centrális erőtér, de hol kapunk benne helyet mi, magyarok?
(Nethuszár)