A hadsereg és a hírszerző szolgálatok embere Georgescu?
2024. 11. 25. 15:40:22
A G4Media szerzője, Cristian Pantazi rövid cikkben próbálja elemezni, milyen okok vezethettek Calin Georgescu meglepetésszerű győzelméhez. Korábban már írtunk a román sajtóban fellelhető különböző reakciókról, Pantazi írása azonban olyan sötét ok-okozati összefüggésekre világít rá, amelyek igazán aggasztóak lehetnek.
Bár Georgescu veszélyessége több irányból is elemezhető, a szerző most csak Románia nyugatos irányultságára leselkedő veszély szempontjából tárgyalja a sokkoló jelenséget. Románia Nyugat-barát állapota nem választás kérdése, és nem is ideológiai kérdés, hanem a román alkotmányban rögzített tétel. Pantazi szerint négy nagy terület az, amelyet megfertőzött az oroszbarát ideológia, és ezekről a területekről kapta Georgescu is a legtöbb támogatást, akár szavazat, akár pénz és befolyás formájában. Ez a négy szektor a következő: a hadsereg, a hírszerző szolgálatok, az ortodox egyház és a Román Akadémia.
Figyelem – szól már az elején a szerző – nem beszélhetünk ezen intézmények EGÉSZÉRŐL, hanem kisebb-nagyobb frakciókról, akik különböző okok miatt felkarolták Georgescu, Simion vagy épp Sosoaca diskurzusait.
A hadsereg:
Pantazi példakén említi, hogy a hadsereg vezetői a Patriot légvédelmi rendszer Ukrajnának történő átadása ellen érveltek, ami énszerintem kissé túlzás, ez nemcsak, hogy nem bizonyítja a hadsereg oroszbarátságát, hanem épp ellenkezőleg: a felelősségteljes eljárás iránti hajlandóságot mutatja. (A Nethuszár sem vádolható putyinizmussal, de mi is ellene voltunk a Patriot átadásának!) Ugyanakkor az is kétségtelen tény, hogy látva az államfő, Klaus Iohannis igyekezetét, amellyel nyugati seggek nyalásával akar magának valamilyen fontos pozíciót bebiztosítani államfői mandátumának lejárta utáni időkre, a hadsereg vezérkara elgondolkozott azon, hogy mennyire érdemes egy Iohannishoz hasonló jelöltre bízni majd a CSAT-t. A G4Media szerzője hivatkozik a portál által folyatott oknyomozásokra és tényfeltárásokra, amelyekből kiviláglik, hogy a Hadügyminisztérium tartalékosai és a fegyveres erők egyéb tagjai rendkívül aktívak voltak Georgescu kampányában, úgy a terepen, mint online is. Kampánya során Georgescu maga is kihasználta a katonák állammal szemben érzett frusztrációit, ő maga pedig mint a román hadsereg tisztjének fia mutatkozott be videójában. Pantazi arról is ír, hogy a G4Media információi szerint több tábornok is megtalálható Georgescu körül, a rettegett katonai hírszerzés (DGIA) egyik tisztje pedig legalább 2022-ig Georgescu jobbkezeként dolgozott az Ősi Föld Egyesület (Asociația Pământul Strămoșesc) keretén belül.
Az ortodox egyház
a G4Media szerzője szerint visszaigazolásokat kaptak arról, hogy úgy az országban, mint a diaszpórában ortodox pópák százai kérték arra híveiket: szavazzanak Georgescura. A szuverenista, valláspárti, Nyugat-ellenes diskurzustól elszédülve (milyen ironikus ez azon pópák estelében, akik Nyugaton szolgálnak – jegyzi meg a szerző) ezen egyházi személyek fontos szerepet játszottak Georgescu felemelkedésében. A pópák viselkedése ugyan ellentétben áll Daniel pátriárka Nyugat-barát attitűdjével, de összhangban van a Szent Szinódusban ülő egyházi vezetők többségének a felfogásával.
A Román Akadémia
Erről aligha kell mást elmondanunk, hogy vezetője az ultranacionalista Ioan Aurel Pop, aki az 1989 előtti időkben azzal foglalatoskodott, hogy a nyugati román migrációról körmölt jelentéseket a Szekuritáéténak. (Ezt én teszem hozzá, nem Pantazi írja – Nethuszár). A Román Akadémia vitává tette az eddig vitán felül álló nyugati elköteleződést, a Nyugat és Románia közötti szinkronizálást, Eugen Lovinescu koncepcióját, amelyen Románia NATO- és EU-tagsága is alapul. A szerző több példát is említ az Akadémia árulása kapcsán, egyet emelnék ki: november közepén, tehát már a választási kampány idején a Szociológiai Intézet és a Közép-Európai Etnikai Problémák Tanulmánynak Központja közös szervezésében tartott konferencián felszólalt az AUR egyik képviselője, egy olyan szociológus, aki Dugin könyvéhez írt előszót és egy olyan kutató, aki szerint „Amerika robbantotta ki az európai háborút”.
A titkosszolgálatok
Az ő szemük alatt zavartalanul nőhetett ki a Georgescu-jelenség. Nem tudni, hívja fel ismét figyelmünket a szerző!-, hogy a szolgálatok részvételéről beszélhetünk, vagy arról, hogy ők se látták jönni, ezért nem is léptek fel ellene. Azt viszont tudjuk, hogy a közelmúlt történelmében már előfordultak olyan esetek, amikor a hírszerzés által támogatott politikusok feletti kontroll elszabadult – lásd a Sebastian Ghita ügyet, mondja a G4Media szerzője.
FORRÁS: G4Media
(Nethuszár)