A Pride miatt akadt ki Szerbiára az EU
2022. 09. 02. 19:27:02
A szeptember 17-re tervezett belgrádi Europride nevű európai meleg büszkeség felvonulással kapcsolatban az Európai Unió arra bátorítja a szerb hatóságokat, hogy keressenek megoldást a szervezőkkel a rendezvény békés és biztonságos lebonyolítására – közölte Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője pénteken. Josep Borrell közleményében hangsúlyozta: az EU támogatja az egyenlőséget és elutasítja a megkülönböztetés minden formáját. Elvárja, hogy legközelebbi partnerei szintén elkötelezettek legyenek az emberi jogok védelme és előmozdítása mellett.
Kijelentette: biztosítani kell a szexuális kisebbségekhez tartozók jogainak tiszteletben tartását, beleértve a gyülekezési és véleménynyilvánítási szabadsághoz való jogukat az alkotmány és nemzetközi emberi jogi kötelezettségekkel összhangban. Az EU nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy az Europride nevű rendezvény békés körülmények között és a résztvevők biztonságának szavatolása mellett történjen – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Aleksandar Vucic szerb elnök az Europride lemondását, illetve elhalasztását jelentette be augusztus végén. Az ország vezetése a nehéz politikai és gazdasági helyzet, valamint a Koszovóval fennálló vita miatt halasztaná el a rendezvényt. A szervezők azért választották az idei Europride helyszínéül Belgrádot, mert a szerb fővárosban évek óta nem történt incidens a melegfelvonuláson. Az utóbbi években hét melegfelvonulást rendeztek Belgrádban. Tavaly Koppenhága adott otthont a rendezvénynek.
FORRÁS: MTI
KONTEXTUS: Komoly tiltakozási hullám övezte a belgrádi Europride megtartásának hírét, így Borrell helyében inkább azon kéne elgondolkozni, hogy lehetőleg kicsivel óvatosabban járjanak el ezekben a melegjogi kérdésekben, amikor a kelet-európai, vagy még inkább, amikor a balkáni államok kerülnek szóba. Nem arról beszélek, hogy alapból el kéne ezeket utasítani, de a Nyugaton bevett, vagy épp megszokott kommunikációs formák Európának ezen a vidéken inkább kontraproduktívak. Ráadásul Szerbia egyike a leginkább oroszbarát államoknak, nemrég épp Koszovóval szemben igyekezett kirobbantani egy miniháborút, hogy ezzel is Európa orra alá piszkítson, de a horvátok irányába is derekasan próbálkoznak különböző provokációkkal. Ilyen körülmények között Borrell jelenlegi megjegyzése, amit nyugodtan nevezhetünk nyomásgyakorlásnak is, csak felerősíti az orosz propaganda azon üzenetét, hogy Nyugat már nem több, mint egy elkorcsosult, saját halálába menetelő homoszexuális közösség. Amíg Európa nem tud kitalálni valamit, hogy felvegye a versenyt az álhírekkel, addig minden érzékeny kérdésben történő nyomásgyakorlás csak az ellenkező hatást éri el.
(Nethuszár)