A román kormányfő új tanácsadója: ION, a robot
2023. 03. 03. 09:17:43
Nicolae Ciucă román miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy új tanácsadója van – egy mesterséges intelligenciáéval felvértezett robot, amely a ION névre hallgat. Bár sokan humorosnak tartják a hírt, mi több, félvállról veszik a jelenséget, a valódi helyzet az, hogy Bukarest olyant lépett, ami a nemsokára már nem rendkívülinek, hanem megszokottnak számít majd a világban és a nagypolitikában, de amúgy az élet minden területén is.
Mielőtt rátérnék a dolog ismertetésére, lássuk az alaphírt, amit az AGERPRES közölt:
Nicolae Ciucă a szerdai kormányülés elején bemutatta a kormány első mesterséges intelligenciával rendelkező tiszteletbeli tanácsadóját, ION robotot, amely a polgárok véleményét és kívánságait rögzíti és továbbítja majd a kabinetnek.
A miniszterelnök elmondta, a robotot kifejlesztő romániai kutatóknak és tanároknak köszönhetően a román kormány lehet az első, amely mesterséges intelligenciát használ tanácsadóként. Ciucă elmondása szerint a robot neve ION, a NOI (magyarul: mi) szó tükörképe, és teljes egészében romániai kutatók fejlesztették ki.
„A ION projekt egy olyan rendszer, amely mesterséges intelligencia segítségével a szociális médiában megjelenő információkból gyorsan és automatikusan rögzíti a romániaiak véleményét, nézeteit és kívánságait” – mutatott rá a kormányfő.
Ciucă azt is elmondta, hogy a robot óriási tanulási kapacitással rendelkezik, és ezt demonstrálandó párbeszédet kezdeményezett vele, felszólítva, hogy szóljon néhány szót a jelenlevőkhöz. Miután bemutatkozott, ION elmondta, az a szerepe, hogy tükrözze a román társadalmat. Az állampolgárok a ion.gov.ro honlapon kerülhetnek kapcsolatba a mesterséges intelligenciával.
Eddig a hír.
A mesterséges intelligencia használata a politikában, valamint az élet egyéb területén nem új keletű jelenség és – jobb, ha tudjuk – nem is a CHATGP megjelenésével kezdődött. Bár vicces, hogy most sokan amiatt aggódnak, hogy a chatrobotok megjelenésével diákok millió írnak majd kamudolgozatokat, a történet aspektusai ennél jóval szélesebbek, amint azt a legújabb miniszterelnöki tanácsadó, ION is mutatja.
Volt már arra példa – igaz, egyelőre kísérlet gyanánt –, hogy alkotmányt fogalmaztak meg a mesterséges intelligencia segítségével. Arra is volt példa, hogy bírósági ítéleteteket vizsgáltak meg, az viszont már élő gyakorlat, hogy több európai ország hazsnálja jogrendjében a mesterséges intelligenciát. Ilyen téren tehát Románia nem az első, ahol a politika beveti az AI-t, de kétségkívül az elsők között van, ahol ilyen fontos, mi töb, maga pozíciót tölthet be.
Hogy a dolog merre vezet, az a jövő nagy rejtélye, ugyanakkor, elnézve a politikai osztályunk dicső tagjainak szellemi képességeit nem vagyok benne biztos, hogy az AI alkalmazás olyan sok rosszat hozna a kormányzásban.
(Nethuszár)