Adjon Románia Patriot légvédelmi rendszert Ukrajnának? És miért ne?
2024. 05. 14. 18:37:48
A címben feltett kérdés osztja meg a román politikai osztály csúcsvezetését. Történt ugyanis, hogy Klaus Iohannis egóját simogatandó – és egója az van neki – Amerikába látogatott, ahol Joe Biden elnökkel is találkozott.
Önmagában persze nagy és releváns dolog, amikor egy kelet-európai államfőt fogad a világ első számú hatalmának vezetője. Másfelől nézve: az az elsőség eléggé megkopott, pont Joe Bidennek köszönhetően, ahogy az is elmondandó, hogy Románia nem épp egy csuriburi partnere az Egyesült Államoknak, hanem stratégiai, az amerikai védelmi politika szempontjából pedig kiemelten fontos szereplő, lásd Fekete-tenger.
Iohannis persze tisztában van ezekkel, de ő nem azért ment Washingtonba, hogy Romániának bármiféle előnyt kovácsoljon – a küszöbön álló amerikai vízummentesség például a Ciolacu és Ciucă kormányok érdeme – lesz, ha megtörténik.
Iohannis azért utazott az Óperencián túlra, mert eléggé meggondolatlanul bejelentette, hogy megpályázza a NATO főtitkári pozícióját. Ráadásul bejelentése pillanatában már nyilvánvaló volt, hogy Amerika Mark Rutte holland exkormányfőt támogatja, ahogy több európai ország is így tesz, nem is olyan rég pedig a nagy vonakodó szerepjátékos és nemzetközi diplomáciában zsneiális pókerjátékosnak számító Erdogan is Rutte mellett tette le voksát.
Iohannis utazásának célja tehát saját imázsának tisztázása lehetett, mivel a nem is annyira ellenőrizetlen hírek szerint nemcsak Washingtonban, de több európai országban is megorroltak rá amiatt, hogy minden előzetes diplomáciai egyeztetés nélkül jelentette be főtitkári szándékát.
Klaus érvei között hangsúlyosan szerepelt az ukrán–orosz háború, ebből kifolyólag pedig kelet-európainak kell vezetnie a NATO-t, mondta ő, amiben van némi igazság, csak épp azt felejti el, ha már kelet-európai, akkor miért pont román? Mircea Geoană ugyanis a NATO főtitkár-helyettese, és történesen román nemzetiségű, így Iohannis érvrendszere inkább arra lett volna jó, hogy esetleg egy másik kelet-európai indulót támogasson érveivel (és Románia katonai-diplomáciai súlyával), de a mi Wernerünk inkább gyors önmentésbe kezdett. Miután átvette az Atlantic Council díját, amiért oly sokat tett a transzatlanti kapcsolatok javításáért, illetve a román demokrácia megerősítésért – nem vicc, nagyjából ezekkel a szavakkal laudálta őt a nem enyhén szenilis Joe Biden, Iohannisnak azt is le kellett nyelnie, hogy a mellette ülő amerikai elnök, újságírói kérdésre válaszolva diplomatikusan kikerülte Iohannis főtitkári ambícióira és annak amerikai fogadtatására vonatkozó újságírói kérdést, nem is annyira burkoltan megerősítve, hogy a Fehér Ház továbbra is Ruttet támogatja. Csinos kis pofon a díjátadós simogatás után, nemde?
Így került Iohannis egója az üllő és kalapács közé, ekkor pedig tennie kellett valamit, és ez a valami lett a román Patriot-rendszer felajánlása az ukránok számára.
Őrület?
Igen, az! Ráadásul a köbön!
Románia jelenleg NÉGY Patriot légvédelmi rendszerrel bír, ezek talán-talán elégségesek lennének a keleti határ légvédelmére. Persze nemcsak ezek a légvédelmi rendszereink vannak és nemcsak légvédelmi rendszerek jönnek szóba egy esetleges orosz támadás elleni védekezésnél, illetve az elbátortalanítás katonai doktrínájánál, de a matek az matek, és négy Patriot rendszer nekünk nem elég, de több mint a semmi. Három pedig már túl kevés. Így aztán adódik a szakmai-katonai kérdés: mit is ajánlunk fel tulajdonképp és miért?
Jó, Iohannis egója ne sérüljön, ezt tudjuk. DE!
Egy Patriot rendszer átadása sokat az ukrán légvédelemnél sem nyom latba, viszont nekünk már túl kevés maradna. Ha pedig az összeset átadjuk, akkor mi marad nekünk? Ezen a ponton szükségesnek tartom leszögezni: nem vagyok sem ukránellenes, sem oroszpárti, hanem épp ellenkezőleg! Aki rendszeresen olvassa a Nethuszár blogot az tisztában van azzal, hogy a lehetőségeinkhez képest támogatjuk az ukrán ellenállást és nagyon nem csípjük Putyin rezsimjét. (Az oroszokat, az orosz kultúrát, a balettjüket, az orosz rockzenét stb. viszont szeretjük!)
Viszont nem lehet úgy támogatni Ukrajnát, hogy közben mi magunk is tönkremegyünk, ráadásául ez a támogatás finoman szólva sem nevezhető perdöntőnek. Ha a román Patriot-rendszeren múlna az ukjrán győzelem, akkor nosza, küldjük, miért nem küldtétek még el lenne a hozzáállásom, ha nem épp személyesen vinném át nekik, de így pedig arra kell gondolnom, hogy önerőből, saját egójának fényezése miatt politikai vezető ekkora blődséget még nem csinált a háború kitörése óta – pedig a mezőny nem gyenge, gondoljunk csak a beígért egymillió tüzérségi lőszerre, amely azóta sem érkezett meg az ukrán hadiraktárakba, vagy a soha fel nem pörgetett európai fegyvergyártásra stb.
Az ilyen katonai felajánlások valahogy úgy szoktak történni, hogy Románia átadja a Patriot-ot, miután megkötötte a szerződést egy új Patriot vásárlásáról. Ebben az esetben talán van egy pár hónapos üresjárat, amíg épp hiányzik a légvédelmi rendszerből, de lehet tudni, hogy pontosan mikor érkezik.
Itt nincs szó ilyesmiről. Nem véletlenül igyekszik minden politikai szereplő kimászni az ígéret alól, még a Iohannis bábjaként emlegetett, egyébként fegyelmezett katona módjára politizáló Nicolae Ciucă is meglehetősen kétértelműen fogalmazott. Annyira kétértelműen, hogy az már inkább nem, mint igen.
A döntést végül sikerült áttolni a Legfelsőbb Védelmi Tanácshoz, (CSAT), amelynek amúgy Iohannis az elnöke, de ebben legalább ott ül Tîlvăr honvédelmi miniszter is, aki szintén nem örül az ötletnek. És Tîlvăr az a politikus, akit talán kevésbé ismert a nagyközönség előtt, mint Iohannis, viszont tényleg komolyan megdolgozott a transzatlanti kapcsolatok javításért, a nyugati katonapolitikai körökben tiszteletnek örvend.
Talán így tudjuk kivédeni a Iohannis egórenoválási politizálásából fakadó bajt, mert a négy Patritotunkból bizony egyet sem küldhet Ukrajnának az az ország, ahol naponta potyognak le orosz drónok. Nem véletlen, hogy úgy a németek, mint a lengyelek (Európában csak ez a három ország rendelkezik Patriotokkal) vonakodnak elküldeni a jeles légvédelmi rendszerüket.
Joe Biden pedig igazán elgondolkozhatna azon, hogy miért nem tudta meggátolni a fegyverszállítások jó féléves késését, miért nem ad Amerika Patriot-rendszereket (országuk ugye nincs a frontvonalban, és ők a gyártók is), de a leghasznosabban mégiscsak akkor cselekedne Biden papa, ha fogná magát és nyugdíjba vonulna. Jeruzsálemtől Kijevig sokan lennénk, akik fellélegeznénk, mert a legtöbb amit elért eddig az csak annyi, hogy visszasírjuk Donald Trumpot.
Örsh
(Nethuszár)