Agyrém: az olasz bíróságok migránsokat telepítenek Európába
2024. 11. 22. 23:00:50
Olyan történet következik, amely meglehetősen borús európai jövőképet vázol fel. Az olasz bíróság, immár második alkalommal, úgy döntött, hogy a római kormány által kiutasított és Albániába átszállított egyiptomi és bangladesi migránsokat, arra hivatkozva, hogy sem Egyiptom, sem Banglades nem számít biztonságos országnak, vissza kell hozni Olaszországba.
A hétfős csoport Lampedusa szigetén kötött ki, nem hivatalosan léptek be olasz területre, hanem illegális határátlépőként, azaz: illegális bevándorlóként. Ez már önmagában elégséges kéne legyen ahhoz, hogy egy bíróság felhúzza a szemöldökét, de ehhez tegyük még hozzá azt, hogy nem valamelyik afrikai polgárháborúból menekültek az illetők, hanem abból az Egyiptomból és abból a Bangladesből, amelyeket Olaszország biztonságos országként tart számon.
Nem úgy az olasz bíróság, amelyik az állam hatóságainak döntését felülírva döntött úgy, hogy bizony, ez a két állam nem biztonságos, így a szóban forgó hét illegálisan érkezőt nem lehet sem az Albániában létrehozott menekülttáborba, sem máshova kitoloncolni, és elrendelte Olaszországba történő visszahozatalukat, és – a jogszabályoknak megfelelően, ezek után szabadon mozoghatnak Olaszország területén. Lévén Schengen van (már ameddig még van), akár azt is mondhatjuk: szabadon mozoghatnak Európa területén, mert azt ugye senki sem gondolja, hogy olyan embereket, akik átúsznak, átevickélnek illegálisan Lampedusa szigetére, majd egy szimbolikusnak nevezhető schengeni határ fog visszatartani bármiféle úticél elérésétől.
Ha ennyi nem lenne elég ebből az agyrémből, akkor tegyük hozzá: az olasz baloldal ünnepel. Az ellenzéki, önmagát következetesen demokratának és baloldalinak hazudó Demokrata Párt vezetője szerint Meloni albániai táborokra épülő migránspolitikája vallott kudarcot – tegyük hozzá, hogy ez az ellenzéki politikus nem más, mint Enzo Amendola, aki egykor az ország EU-ügyi minisztere volt. Apró pillanatkép arról, hogy miként jutott oda Európa, hogy migránsai belpolitikai botránnyá válnak.
És, miközben úgy az olaszok, mint Európa lakosainak többsége nem kér a migránsokból, illetve a jelenleginél sokkal óvatosabb és főleg átláthatóbb hozzáállást követel, addig a demokratikus és emberi jogok olasz ikonja, az ártatlan járókelőket Budapesten kalapáccsal szétverő, majd európarlamenti mandátumot nyerő és a börtönből ennek következtében szabaduló Ilaria Salis az olasz kormány „rasszista gőgjéről” beszél, ezzel újfent bizonyítva azt a tételt, hogy az európai, és úgy általában a nyugati baloldal egyrészt megette és saját képére formálta a klasszikus liberalizmus képviselőit – tisztelet a még megmaradt utolsó mohikánoknak! – másrészt igazolja mindazt, amiről már korábban is írtam: hogy az, amit ma látunk a baloldal részélről, már korábban is megtörtént. Miközben rasszista gőgről, náciveszélyről beszélnek, addig pont a balos csőcselék rongál zsinagógákat, rendez zsidóellenes pogromokat, támogatja a Hamász-féle terrorizmust, Olaszországban legutóbb Yahya Sinwar fényképét emelte magasba kellő alázattal az új Che Guevarát kereső vörös tömeg és az önmagukat demokratáknak tartó egyetemi kampuszokon pedig a zsidók kiirtására buzdítanak, amelyet a Harvard vezetője a „kontextustól függ” cinikus legyintésével intéz el.
Itt tartunk most, és még nincs vége!
Alább az MTI vonatkozó híre:
A dél-olaszországi Brindisi kikötőjébe érkezik meg a következő órákban az a hét egyiptomi és bangladesi migráns, akit pénteken szállítottak az albániai táborokba, de az illetékes olasz bíróságok nem tartják őket illegális bevándorlóknak, így visszatérhettek Olaszországba.
Az olasz parti őrség szállítja vissza Albániából a hétfős csoportot, amely alig négy napot töltött Gjaderben, az ott októberben megnyitott kiutasítási táborban. Az egyiptomi és bangladesi férfiak egy héttel ezelőtt kötöttek ki Lampedusa szigetén, és innen majdnem azonnal Albániába vitték őket tovább. Az olasz hatóságok Egyiptomot és Bangladest biztonságos országként kezelik, ezért az onnan érkezőket illegális bevándorlónak tartják. Így a kiutasításra váróknak kialakított gjaderi táborban helyezték el őket.
A római bíróság azonban határozatában kimondta, hogy Egyiptom és Banglades nem biztonságos ország, a férfiak menedékkérőnek számítanak. Egy Brindisihez közeli menedékkérő-központban helyezik el őket, ahol benyújthatják kérelmüket, de mostantól kezdve teljesen szabadon mozoghatnak Olaszország területén. Ez már a második eset, hogy bíróság felülbírálja a hatósági döntést. Október 18-án visszaszállíttatták Olaszországba az albániai táborokba érkezett első csoportot is, amelyet szintén egyiptomiak és bangladesiek alkottak. A kormány október 23-án rendeletbe foglalta a szerinte biztonságos államok listáját, köztük ezt a két országot.
A belügyminisztérium korábban a semmítőszékhez fordult jogorvoslatért, hétfőn este pedig bejelentette, hogy az Európai Unió Bíróságán is fellebbez. Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes, a Liga párt vezetője kijelentette: 9300 bíró dolgozik Olaszországban, de az albániai migránstáborokban elhelyezettek „szabadon engedéséről legfeljebb harminc, negyven, ötven bíró dönt saját ideológiai nézeteit követve, vörös zászlót lobogtatva és a baloldali Demokrata Párt tagsági könyvét”. Salvini úgy vélte, hogy a bírói döntés nem a kormányt, nem Salvinit, nem a belügyminiszter Matteo Piantedosit, nem a kormányfő Giorgia Melonit, „hanem Olaszországot akadályozza az illegális bevándorlók kiutasításában”.
Matteo Salvini azt kérdezte, ha az olaszországi utcákon mostantól szabadon mozgó hét egyiptomi és bangladesi közül valamelyik a jövő héten bűncselekményt követ el, „drogot árul, nőt erőszakol meg vagy meggyilkol valakit, ki lesz felelős?” Salvo Sallemi, az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt szenátusi frakcióvezetője is úgy vélte,„ismét akcióba léptek a vörös bírák”. Kijelentette: „egyes ideologizált bírók maguknak tulajdonítják a döntési jogot arról, melyik ország számít biztonságosnak, miközben arról pontosabb információkkal bír a titkosszolgálati szervekkel és a nemzetközi szervezetekkel szorosan együttműködő kormány”.
A Demokrata Párt (PD) politikusa, egykori EU-ügyi miniszter, Enzo Amendola közösségi oldalán hangoztatta, hogy a következő öt évben nyolcszáz millióba kerülő albániai táborok kudarcot vallottak. A táborokat a Meloni-kormány„ ostoba propagandaeszközének” nevezte, „amelyet a migránsok bőrén, az európai jog megsértésével” használnak. Véleményt mondott a Zöldek és a Baloldal Szövetsége (AVS) európai parlamenti képviselője, Ilaria Salis is, aki szerint egész Olaszországnak szégyellnie kell magát az Albániába „deportált és börtönbe zárt” migránsok miatt. „Szerencsére a bíróságok ismét ellenálltak az olasz kormány rasszista gőgjének”- írta közösségi oldalán Ilaria Salis.
Hír: MTI, bevezető kommentár: Örsh
(Nethuszár)