Amerikai időközi: a Biden-Trump korszak végének kezdete?
2022. 11. 09. 12:58:17
Miközben elemzők sokasága és a mainstream média is azt jósolta, hogy az Államokbeli időközi választásokon republikánus hullám söpri majd el a demokratákat, a választás utáni első nap úgy látszik, hogy ez nem történik meg, legalábbis nem abban a formában és mélységben, ahogy azt sokan várták.
A történetben nincs semmi új, sokan saját vágyaikat vetítették ki a választási végeredményre, aztán most néznek, hogy a valóság cáfolja őket, ugyanakkor a demokraták sem örülhetnek, az már szinte biztos, hogy nem őrzik meg pozícióikat, azaz a Kongresszus mindkét házában a többséget. Habár…, még ez sincs teljesen lefutva, igaz, annak a valószínűsége, hogy a demokraták a Képviselőházban is megőrzik többségüket elég kicsi.
Bár a végleges eredmények kihirdetése még messze van, a diaszpóra szavazatai még csak ezután következnek, pluszt még rengeteg államban nyitott a verseny, azonban néhány következtetést már most le lehet vonni.
A republikánus áttörés elmaradt
Az egyik ilyen, hogy a nagy republikánus áttörés elmaradt – akárhogy is alakuljon a hivatalos végeredmény, az már biztos látszik, hogy a képviselőházi negyven fős republikánus többség elérése csak álom marad, ahogy a szenátusi többség sem biztos, hogy meglesz. Itt, ha egyformára jön ki a verseny, azaz, mint a demokraták, mind a republikánusok 50-50 helyet szereznek, akikor az alelnök, a demokrata Kamala Harris szava dönt, azaz úgy is vehetjük, hogy marad a demokrata többség, különösebb változást így nem hozna az időközi választás a Szenátus eddigi életében.
Ez azt is jelenti, hogy Joe Biden impeachment alá vonása csak egy republikánus álom marad, ahogy azt is jelenti, hogy nem bővül számottevően azon eszköztár, amellyel Biden elnököt szabotálni tudják a Grand Old Party választottjai.
Az időközi választásoknak van egy másik következménye is
Erről, pontosabban ennek eshetőségéről, úgy a Demokrata Párt és Joe Biden, illetve Republikánus Párt és Donald Trump viszonylatáéban már írtunk korábban, most úgy látszik az általunk említett jelenség, amelyben azt emlegettük fel, hogy a fundamentalisták mindig visszaütnek a kedvencek politikai sikereire nemcsak a demokratákat érte utol, hanem a republikánusok esetében folytatódik ez a trend.
Az ugyanis már látszik az eredményekből, hogy a pirossal jelölt párt képviselői közül azok, akiket Donald Trump látványosan támogatott kénytelenek voltak elbúcsúzni a megcélzott képviselői vagy szenátori helytől.
Az időközi választás tehát Dfonlad Trump számára hozott igazán kínos pillanatokat, ugyanis felelnie kell azoknak a nem kevés, és vélhetően a jövőben egyre szaporodó párton belüli hangoknak, amelyek őt teszik felelőssé a várt republikánus áttörés elmaradása miatt.
Tényleg olyan rosszul szerepeltek a republikánusok?
Bár a mainstream erősen kihangsúlyozza a republikánus áttörés elmaradását, azonban a helyzet közel sem annyira rossz a GOP számára, mint első látásra tűnne: a Képviselőházi többséget nagy valószínűség szerint megszerzik, de ennél is nagyobb nyereség lehet – ha ezt politikai tőkévé tudják konvertálni –, hogy a Donald Trump által irányított szárny komoly vereséget szenvedett. Abban az országban, ahol a pártok elnökjelöltjeit előválasztáson választják ki ez meglehetősen nagy ütést jelenthet Trumpnak és a MAGA mozgalomnak. A republikánusokhoz közel álló Fox News „biggest loser tonight” címmel vezeti fel cikkét, amelyben Trump veszteségeit és szakértők megszólalásait idézi – és, hogy mindez a Fox Newson zajlik erősen jelzésértékű lehet a volt elnök számára, aki korábbi bejelentése szerint november 15-én készül valami nagyot mondani, nagyjából azt, hogy indul-e vagy sem a következő elnökválasztáson.
Mindezzel együtt a republikánusok középtávon pont emiatt kerülhetnek előnybe: Ron DeSantis ugyanis fölényesen nyerte meg a floridai kormányzóválasztást, őt már korábban is sokan látták volna szívesen majdani elnökjelöltként, mostani sikere után pedig vélhetően a Republikánus Párt jelentős része felsorakozik majd mögéje.
DeSantis sikerén kívül a Trump-irányzat vereségét jól jelzi a georgiai választási eredmény: a Trump által nagy elánnal támogatott Herschel Walker nem úgy tűnik, hogy megnyeri a szenátori széket, miközben az ugyancsak republikánus, ugyancsak Georgiában a kormányzói tisztségért elinduló Brian Kemp könnyedén győzte le Stacey Abrams demokrata riválisát. Kemp volt az a kormányzó, aki a 2020-as választások után keményen összeszólalkozott Trumppal…
Trumpnak nem jött be minden
Pennsylvaniában is hasonló a helyzet: a Trump által támogatott Doug Mastriano csúnyán alulmaradt a demokrata Josh Sapiroval szemben, de a tévédokiként különös karriert befutó, vérbeli szélhámos Mehmet Oz pedig szintén elvesztette a szenátori versenyt John Fetterman demokrata jelölttel szemben. Hasonlóan járt Maggie Hassan New Hampshireban, vagy a Trump feltétel nélküli támogatójának számító Mayra Flores Texasban, igaz Marjorie Taylor Greene, az „egy centet sem Ukrajnának” miatt híressé vált képviselő magabiztosan hozta körzetét.
Az RP-ben ezután aligha fogják kidobni a kockás füzeteket és vélhetően alapos számolás indul, hogy ezek a veszteségek mit jelentenének egy elnökválasztásra átszámolva – az így megszülető eredmény pedig nagy valószínűség szerint fordulatot hoz majd a Republikánusok politikájában.
És a demokraták?
Írtunk már arról, hogy maga a DP-hez közel álló lap, a The Hill cikkezett arról, hogy ideje volna Bident visszavonni az elnökségből, és jöjjön Kamala Harris. Az eredménynek ismeretében a demokraták majd azt a kérdést kell feltegyék maguknak, hogy akarnak-e még egy ilyen ijedtséget? Bár az amerikai időközi választásokon hagyományosan vereséget szenved az a párt, amelyik az elnököt adja, a választást megelőző elemzői jóslatok jócskán beletették a parát a kékekbe, és nem biztos, hogy ezt még egyszer megismételnék, különösen nem egy elnökválasztáson. Mi több, ahogy igaz az, hogy a demokraták vártnál jobb szereplésében része van a republikánus szélső részének, azaz: aktivitásuk bemozdította az ellenük fellépő demokrata szavazókat, úgy az RP nagy lépése, egy Trump utáni világ megalkotása szintén visszahathat a demokratákra – az ugyanis majdnem biztos, hogy egy Joe Biden képtelen lesz felvenni a harcot egy fiatalos, energikus és mindemellett elfogadható DeSantissal szemben.
Összegezve
Talán azt is mondhatjuk, hogy az amerikai időközi választás azzal zárult, hogy az Államok belpolitikáját meghatározó két nagy öreg, Biden és Trump elérkezett az általuk fémjelzett korszak végére.
FORRÁSOK: CNN, BBC, Fox News
(Nethuszár)