Antivaxer ünnep a Hargitán: nincs már oltóanyag a gyerekeknek!
2022. 11. 23. 17:20:27
Hiányoznak a Hargita-megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) készletéből az újszülöttek és kisgyermekek számára beadandó legfontosabb oltóanyagok – nyilatkozta szerdán az Agerpresnek Dr. Tar Gyöngyi, az intézmény igazgatója, aki úgy vélte, az ilyen krízishelyzetek miatt csökken a romániai vakcinafedettség.
„A gyerek és kisbabák számára fontos oltásokból a készletünk immár nulla (…) Hiányzik a hat vegyértékű (hexavalens) oltóanyag, az ROR-vakcina, a hepatitis B elleni oltóanyag – a gyerekek egyszerűen hepatitis B (hepatitis B oltás – a szerkesztő megjegyzése) elleni védőoltás nélkül hagyják el a kórházat, csak BCG-t kapnak, ami szerencsére még van, de nem kapok hepatitis B-t már augusztus óta, azóta pedig négy hónap telt el. Azok a gyerekek, akik augusztus elején születtek, ha nem kapunk oltóanyagot, és szerintem nem, mert nem kaptunk értesítést, hogy érkezne akkor ők már nem kapják meg a harmadik oltásukat, amit életkoruk szerint kapniuk kellett volna” – mondta Dr. Tar Gyöngyi.
Kiemelte: elsősorban a háziorvosok szembesülnek a szülők „haragjával”, akik szeretnék beoltani gyermekeiket, de a védőoltás hiánya miatt ezt nem tehetik meg.
„Nagy problémáink vannak, mert mi vagyunk azok, akik mindig ragaszkodunk az oltási fegyelemhez, próbáljuk elmagyarázni az embereknek, hogy ez mennyire fontos”
– mondta a DSP Hargita vezetője.
Tar Gyöngyi nem tudta megmondani, hogy pontosan mi az oka az oltóanyag hiányának, szerinte azonban az Egészségügyi Minisztérium révén erre a problémára is lehet megoldást találni, például a tartalékkészlet létrehozását, ahogyan az a más európai országokban is történik.
„Ez egy bevett módszer az európai országokban: van egy-két éves készlet, amiből természetesen a lejárati sorrendben mindig a szükséges adagot eltávolítják és pótolják. Tudom, hogy pénzbe kerül, de vannak európai alapok, vannak források, amiből megoldható lenne ez a probléma. Itt a terepen mi harcolunk az oltási fegyelem betartásáért, és utána gyakorlatilag kigúnyolnak bennünket a háziorvosok és a szülők”
– mondta Tar Gyöngyi, aki a szólt a gyermekbetegségek elleni védőoltás fontosságáról is, valamint elmondta, hogy ilyen helyzet évek óta nem fordult elő.
FORRÁS: G4Media
KONTEXTUS: A fenti történethez érdemes két megjegyzést hozzáfűzni, akkor is, ha első látásra nem is biztos, hogy összefüggnek a jelenlegi helyzettel. Az első: emlékezzünk csak vissza a kovidjárvány idején Székelyföldön tapasztalható oltásellenességre! Másrészt: Romániában, hosszú évtizedek után ismét megjelent a kanyarójárvány, miután többen visszautasították – lévén már erre is joga van a csőcseléknek –, hogy beoltassák gyereküket.
Az oltóanyagok előállítása, tárolása viszont nem két filléres folyamat, így aztán minek költene az Egészségügyi Minisztérium olyan oltóanyagokra, amelyet majd ki kell dobni mert lejár szavatossági idejük, és nem lehet már felhasználni őket – hogy időben se menjünk messzire, nemrég kellett több millió koronavírus elleni oltóanyagot megsemmisíteni, mert lejárt szavatossági idejük. Ezúton is köszönjük az antivaxereknek, hogy hozzájárultak a költségvetés megőrzéséhez – mondom nem kissé cinikusan.
A helyzet az, hogy összefüggés mégiscsak van a dolgok között: az oltóanyagokra, és úgy általában a beszerzésekre fordítható összegek végesek, úgy kell költekezni, hogy a felesleges, nem hatékony pénzköltést visszafogják a minisztériumok. Ha most a statisztikai átlagban az jön ki, hogy a 2021-es, illetve 2022-es év folyamán a Hargita megyei oltási fegyelem alacsony volt, akkor ennek a szellemében számolják ki, hogy mennyit költenek oltóanyag beszerzésre, mennyit kap ebből Hargita megye.
Igen, tudom, egyik oltás nem olyan, mint a másik, ez igaz is, de az egyik oltásra elköltött lej viszont pont olyan, mint a másik. Hargita megyének előbb-utóbb szembe kell néznie azzal, hogy a járvány alatt nagy hangot, nagy erőt, és befolyást szerző csőcselék miatt felárat kell fizetnie sok mindenért, amit fegyelmezett irányítással elkerülhetett volna.
Tanulság? Sok lenne, de egy is elég: lehet, hogy autonómia és egyéb görcsös, évtizedek alatt politikai közhelygyárrá vált attitűdök helyett érdemes lenne a székelyföldi lakosság oktatásába, tájékoztatásába fektetni. Elvére az autonómia is itt kezdődne… (Ghonzó)
Kapcsolódó:
Súlyosabb, mint a háború: az a jövő, amit a csőcselékünkkel kéne megállítsunk
(Nethuszár)