Apák és fiúk: egykori szekusvezér fia lett az új honvédelmi miniszter
2022. 11. 01. 21:20:08
Amint arról már minden erdélyi hírfogyasztó értesülhetett, lemondott az általunk is szeretett és tisztelt Vasile Dincu honvédelmi miniszter, helyére pedig – kicsi duzzogás után – mégiscsak a PSD jelölt valakit – és nem is akárkit: Angel Tîlvăr ugyanis egy valamikori Szekuritáté-tiszt fia. Apák nyomában a fiúk – esetleg mégsem?
Vasile Dincu lemondásáról mi is beszámoltunk, a Nethuszár szerkesztősége szerint rég volt ennyire jó honvédelmi miniszterünk, így kicsit bántuk távozását, továbbá nem tudjuk, hogy a Dincu által elindított projekt, amely az izraeli Vaskupola megvásárlására irányul továbbra is életben marad-e? (Egyébként valószínűleg igen, hisz az új miniszter sem esett a fejére, hacsak nem áll orosz befolyás alatt!) Ez utóbbi nem kis lépése lenne a román honvédelemnek, gyakorlatilag a dél-kelet európai és a Fekete-tengeri térség legfőbb katonai erejévé emelné Romániát, és Moszkva sem merne ujjat húzni az országgal, mi több, talán Moldovai Köztársaság biztonságára is komoly hatást gyakorolna.
Dincu tehát lemondott, indoklásul pedig azt hozta fel, hogy nem tud együttműködni Klaus Iohannis államfővel, aki egyben a fegyveres erők főparancsnoka is. Fura egy érv, meglehetősen elsikkadt a médiában, pedig lenne mit rágódni ezen…
A PSD hezitált is egy ideig, az is felmerült, hogy a nekik járó Honvédelmi Minisztériumot átcserélik valami másra a koalíción belül, de aztán maradtak mégis a HM-el, és így Marcel Ciolacu kellett jelöljön valakit Dincu helyére.
Nem tudni, hogy a többi koalíciós társ akarta volna-e a Honvédelmi Minisztériumot, ez valami olyasmi mint járvány idején az egészségügyi bársonyszék – embert próbáló feladat, nem biztos, hogy a politikai osztály tagjainak fűlik a foga ilyesmihez. Ciolacu tehát szétnézett pártjában és jelölt: Anghel Tîlvăr, a PSD Vrancea megyei szenátorára esett a választás, a koalíció gyorsan el is fogadta személyét, Iohannis aláírta a kinevezését, Ciuca miniszterelnök gratulált – az egész olyan szélsebesen zajlott le, hogy nekünk, akik megszoktuk, hogy a román belpolban a szappanoperába hajló iszapbirkózás kötelező eleme a miniszterváltásoknak nem kicsit tűnt furának ez a sebesség.
Anghel Tilvarrel viszont egy másik bajocska: apja ugyanis 1989-ig a Vrancea megyei Szekuritáté egykori parancsnoka. Pontosabban: a Kémelhárítás megyei vezetője (Contrainformatii). Anghel Tîlvăr, amikor a sajtó az apjáról faggatta, csak annyit válaszolt, hogy szeretne olyan országban élni, ahol nem a szülők tevékenysége után ítélnek meg valakit.
Frappáns, és talán elfogadható is lenne, ha nem egy olyan országban élnénk, ahol a múlt, benne a Szekuritáté ezer és egymillió bűne még mindig nem került feldolgozásra, nincs még két éve, hogy a nemzetmentő szerepet eljátszó aranytökűek társasága, a szélsőjobboldlai, úzvölgyi katonai temetőt elbitorló, erősen orosz befolyásoltság alatt levő AUR párt egy olyan képviselőt juttatott a parlamentbe, aki 1989 decemberében a forradalmárok közé lövetett. Na és? – mondhatnánk Horn Gyula után szabadon – az analógia sem véletlen – de Anghel Tîlvăr esetében mintha kicsit más lenne a helyzet.
Testvériség a spájzban: hogyan keveredett orosz szál az úzvölgyi botrányba?
Szakmai előéletből jeles:
Nem tudunk arról, hogy milyen viszonya volt édesapjával, nem kizárható az sem, hogy politikai karrierje során kapott némi segítséget az öregétől, azonban az új honvédelmi miniszter kapcsán azt is illene megjegyezni, hogy igazán képzett, művelt ember benyomását kelti – Jászvásáron fejezte be egyetemi tanulmányait idegen nyelv szakon, angol tanárként dolgozott a Forradalom előtti időkben, majd a Nemzetvédelmi Kollégium (Colegiul Naţional de Apărare), a „Mihai Viteazul” Nemzeti Információs Akadémia (Academia Naţională de Informaţii „Mihai Viteazul”), valamint a Román Diplomáciai Intézet (Institutul Diplomatic Român) posztgraduális továbbképzésein vett részt.
2004-ben választják meg először szenátornak Vrancea megyében, 2008-ban pedig képviselői helyet nyer ugyanitt, 2020-ban pedig ismét Vrancea megyei szenátor, ugyancsak ebben az évben, miután a pártlenoki tisztségért folyó versenyben Marcel Ciolacut támogatja, a PSD Vrancea megyei szervezetének ideglenes elnöke lesz. Ez egyébként a PSD belüli Dragnea-vonallal szembeni leszámolás részeként történik, így ütik ki a nyeregből Marian Oprisant, aki ezzel elveszíti a Vrancea megyei PSD vezetését, és vele együtt politikai befolyásának nagy részét.
Anghel Tîlvăr ugyanakkor mindvégig tagja volt a NATO Parlamenti Közgyűlés román delegációjának, amit 2022 júniusától ő is vezet. Vrancea megyei források szerint a PSD helyi arcaival nincs sok kapcsolata, nem vesz részt a helyi pártéletben. És akkor jöjjön pár sötétebb fejezet az új honvédelmi miniszter munkásságának korábbi szakaszaiból.
Fegyvertények:
Dacára annak, hogy Tîlvăr 18 éve tagja a román parlamentnek, nem igazán került fel az újságok címlapjára, és ez ebben az országban nem kis teljesítmény, ugyanakkor a civil szféra nem épp a legkellemesebb emlékeket őrzi róla – íme néhány fegyvertény Tîlvăr munkásságának sötétebbik fejezeteiből:
2005-ben az Antikorrupciós Ügyészség átalakítása ellen szavazott. Ez volt az a voksolás, ahol az addigi AKÜ (Parchetul Național Anticorupție – PNA) átalakult, és megszületett az Antikorrupciós Osztály, a mindannyiunk által jól ismert DNA.
2009-ben Anghel Tîlvăr tagja volt annak a parlamenti bizottságnak, amelyik az akkori környezetvédelmi miniszter „kifehérítésével” próbálkozott. Nicolae Nemirschi (PSD) ugyanis pályáztatás nélkül bízott rá valakire egy 500.000 értékű projektet.
Anghel Tîlvăr 2015-ben rendesen kicsapta a biztosítékot a romániai környezetvédő szervezeteknél, amikor több képviselővel egyetemben (Ioan Chelaru, Bogdan Ciucă, Florin Iordache, Kelemen Attila, Ion Mocioacă, Florin Pâslaru, Ion Rotaru, Aurel Vlădoiu és Gabriel Vlase) kezdeményezője volt a vadászati törvény módosításának, amellyel 18 különböző madárfaj vadászati idényét hosszabbították volna meg, az új vadászidény rendesen belelógott a párzási és a fiókanevelési időszakba. A környezetvédelmi aktivisták tiltakozásul egy online játékot is elindítottak, amelyben szenátorokra és képviselőkre lehetett vadászni (A Vaneaza.ro honlapon még most is lehet ezt a remek játékot játszani, KLIKK IDE)
Apák vs. fiúk?
Nos, aki olvasta Bányai Péter „Az eredeti demokráciától a maffia-állam felé? Politikai elemzések Romániáról 1990-től 2005-ig” című alapművét, az aligha lepődik meg túlságosan az egykori szekus vezető gyerekének nyugatias szemléletmódján. Apuka, munkájából kifolyólag ugyanis egyike azon szekusok korántsem szűk körének, akik 1989 előtt már tiszta képpel rendelkeztek arról, hogy mi is folyik valójában a sokat szidott Nyugaton!
Azt is tudjuk, hogy az egykori Szekuritáté, a forradalom után nem szűnt meg, hanem egyrészt két táborra esett szét, másrészt átalakul – az egyik tábor pedig Románia jövőjét a nyugati tömbben képzelte el, ahogy az is nyílt titkok, hogy a jelenlegi SRI (Román Hírszerző Szolgálat) állománynak jelentős részét adják az egykori szekus tisztek csemetéi – akik viszont már mindannyian nyugati iskolákat végzetek, a nyugati szemléletmódban nevelkedtek, és egész más elképzeléseik vannak úgy a szakmáról, mint az ország jövőjéről, mint apáiknak voltak.
Könnyen lehet, hogy Anghel Tîlvăr egyik az ilyen csemeték közül, és ez nem biztos, hogy rossz. Ugyanis a másik oldalon egyelőre a nagy üresség áll: a helyzet az, hogy a koalíció pártjai, a PSD, a PNL és az RMDSZ közül, a jelek szerint csak a PSD tudott előhúzni a kalapból egy elfogadható honvédlemi minisztert – immár másodjára!. Akkor is, ha egy szekus csemetéről van szó. Akkor is, ha PSD-ről van szó. Mindezekkel együtt és mindezek ellenére megvan benne a lehetőség, hogy jó honvédelmi miniszter legyen, ráadásul megvan az az érzésem, hogy Iohannis vele nem tud majd olyan egyszerűen elbánni, mint tette Dincuval.
Nem rajongok a szekusfiókákból lett politikusokért, az tény, de azt sem tartom korrektnek, hogy bárkit is a szülei tevékenysége alapján ítéljünk meg és el. Anghel, mondom mégegyszer, esélyes arra, hogy jó miniszter legyen belőle, a fegyvertények alapján viszont egy pocsék miniszterré is válhat, ami nem túl kellemes lehetőség akkor, amikor az ország határinál egy háború zajlik. Adjuk meg neki az esélyt tehát, de tartsuk rajta tekintetünket. Jó szorosan!
Ajánlott irodalom:
Bányai Péter: „Az eredeti demokráciától a maffia-állam felé? Politikai elemzések Romániáról 1990-től 2005-ig” Elérhető ITT
Felhasznált források:
G4Media anyagai
(Nethuszár)