Az amerikai alelnök esete a román smekkerséggel
2025. 02. 17. 10:02:13
A román sajtót beterítette a hír, hogy J.D. Vance amerikai alelnök müncheni konferencián elhangzott beszédében az Európát érő belső fenyegetésekre hivatkozó példaként Romániát név szerint is említette, az elnökválasztások érvénytelenítését hozva fel példának. Nos, Vance alelnöknek nem kevés igazsága van, de még messze jár attól, hogy a mioritikus smekkerséget felismerje – igaz, erre nincs is szüksége. Mi is történt és hogyan értelmezzük ezt a nemzetközi diplomáciában is kirívóan furának számító esetet?
Először is szögezzük le: a Vance által emlegetett európai példák között a román elnökválasztás érvénytelenítése csak egy volt a sok közül, és a ránk vonatkozó megjegyzéséből pedig egyet tartok fontosnak kiemelni – azt az egyet, amely minden egyebet megmagyaráz és maga mögé utasít ebben a furcsa sztoriban: az amerikai alelnök szerint a hírszerző szolgálatok „halovány” jelentésére hivatkozva érvényteleníttették a választást.
A kijelentésben megbúvó két kérdés izgathatja a valóságot kereső elemzőt:
- tényleg „halovány” az a jelentés?
- tényleg emiatt érvénytelenítették a választást?
Azt hiszem nem kell különösebben megerőltetünk magunkat, hogy észrevegyük: a „halovány” jelző ebben az esetben több mint helytálló. A hírszerző szolgálatok jelentéseikben semmi olyan kézzelfogható bizonyítékot nem tudtak felmutatni, ami arra utalna, hogy akár Georgescu, akár segítői közül bárki orosz pénzt, utasítást fogadott volna el. A hírszerzési jelentés leginkább egy közösségi platform működésének elemzésére hasonlít, semmint egy komoly szakmai munkára, különösen a Külügyi Hírszerzés jelentésére érvényes, amelyet a román sajtó már akkor is úgy jellemzett, mint egy nyolcadik osztályos tanuló által megírt fogalmazást. A jelentések leginkább sejtetéseket tartalmaznak, némi közvetett bizonyítékkal, mindez pedig nemcsak egy amerikai alelnök, de egy komolyabb jogász szerint sem lett volna elegendő indok a választások érvénytelenítéséhez.
De a kérdés az: tényleg ez volt az érvénytelenítés indoka?
Vance alelnökig azonban nem jutott el egy másik információ: a Georgescu által használt közösségi platformon futó választási reklámjaihoz kapcsolódó szabálytalanság. A Nethuszáron már írtam erről (lásd kapcsolódó anyagokat a cikk végén!), de megismétlem: Georgescu egyetlen egy kampányvideója sem volt legális, mert saját magát nem politikai szereplőként regisztrálta a közösségi platformokon, mert kampányanyagait nem látta el a román törvényeknek megfelelő és az Országos Választási Hatóság (AEP) által meghatározott elkülönítő jelzéssel. Hogy ez miért súlyos, miért akkora szabálytalanság, hogy emiatt választás kéne érvényteleníteni?
Azért, mert a közösségi platformok így működnek: ha politikai szereplőként jegyzed magad, és kampányanyagaidat politikai hirdetésként jelölöd meg, akkor hiába fizetsz tonnányi dollárt, eurót, rubelt bármit, nem tudsz akkora elérését produkálni, amekkorát Georgescu kampányvideóinak sikerült – egy adott pillanatban a világszerte mért elérések tekintetében a 9. helyre jött fel! Egyetlen más vetélytársa sem tudta ezt az elérést még csak megközelíteni sem, lévén ők mindannyian politikai szereplőként regisztráltak és kampányanyagaikat politikai hirdetésként tették közzé. Ez gyakorlatilag a tisztességtelen előny jogi fogalmának teljes kimerítése, üzleti életben ilyenkor kizárják a pályázatokból az illető céget, nem kevés esetben nyomozások indulnak és vesztegetés, csalás stb. vádjával kerülnek bíróságok elé az elkövetők.
És miért nem erről beszél Románia?
Persze adott a kérdés: ha mindez ilyen egyszerű, akkor Románia, a román hatóságok, a politikai osztály miért nem ezt kommunikálja? Nos, erre a válasz nagyon is egyszerű: amikor Vance még nem volt alelnök és Európa jelentős része, benne a román politikai osztály több tagjával még abban bízott, hogy Trump nem lesz elnök, ha pedig igen, akkor sem hoz majd jelentős változást a megszokott smekkeriákban, tehát valamikor ilyentájt a PSD lepacsizott a PNL-vel, utóbbi kitáncolt ebből és a két, egymással koalícióban kormányzó párt az elnökválasztást találta a legalkalmasabbnak arra, hogy egymásnak övön aluli ütéseket vigyenek be.
A PSD Simiont futtatta, hogy a második körben Ciolacu és Simion közül kelljen választania a jónépnek, így próbálva saját győzelmét bebiztosítani, míg a PNL a senki által nem ismert Georgescut karolta föl, hogy elég szavazatot vigyen el Simiontól ahhoz, hogy az AUR elnöke ne jusson a második körbe – ez utóbbi mókában a PNL financiálisan is részt vett, a Snoop oknyomozó portál derítette ki, hogy a liberális párt fizette Georgescu kampányait. Vicces lenne mindez, ha nem velünk történne, de hát ebben az országban a legtragikomikusabb jelenteket mindig az egyszerű nép fia szívta meg és ez nem tűnik úgy, hogy megváltozna a közeljövőben.
Folyatva: a két nagy párt mocskos trükkjei ezernyi szállal kötötték egymáshoz a politikai osztályt tagjait: Iohannis, az államfő, aki a pártpolitikát a titkosszolgálatok felügyelete alá száműzte, a parlamentet pedig bolhacirkusszá süllyesztette. Az AEP vezetője, Toni Grebla, akihez már az elnökválasztás első fordulója előtt(!!!) is érkezett panasz, amiért Georgescu szabálytalanul kampányol a közösségi médiában, de Grebla főnökeinek nem állt érdekében Georgescu megállítása, és amit a főnök nem szeretne…A PSD vezetősége pedig saját pártjának szavazatait címkézte át aranyvokssá kedves Simionjuk számára, ahogy azt maga a párt választmányának első embere beismerte.
Világos hát mindenkinek:
ha kimondják az igazat arról, hogy miért kellett érvényteleníteni a választásokat, akkor egyértelművé válik, hogy Georgescu tisztességtelen előnyt élvezett, így az érvénytelenítés jogos, de az is kiderül, hogy mindezt nem egyedül, magánszorgalomból érte el, hanem a politikai osztály cinkosságával, ami nagyon-nagyon sok büntetőeljárást vonna maga után. Így hát kitalálták a jól hangzó, népszerű és amúgy hihető indokot az oroszokról, és ezzel sikerült átvágniuk Európa és Amerika nem kirívó szellemi képességekkel rendelkező demokráciavédő politikusait, ami abban az időben egybeesett a kontinensünket vezető politikusok halmazával. Vance alelnök pedig átnyálzta a román titkosszolgálatok jelentéseinek angol nyelvű fordítását és úgy döntött, nem hagyja magát becsapni.
A beszédes román reakciók
A sokkból magukhoz térve, a román politikai osztály csúcsragadozói is elkezdtek megszólalni – megszólalásaik végtelenül egymásra rímelnek és jelentős ijedtségről is tanúskodnak: Ciolacu hangsúlyozta, hogy Románia „megvédi a demokratikus értékeket”, Bolojan nem győzte bizonygatni, hogy megbízható szövetségesek vagyunk és maradunk, Georgescu pártja, a POT – egyébként az egyetlen alakulat, amely ténylegesen ellenzékként viselkedik mostanság – persze megragadta az alkalmat és a második forduló folytatását kívánja, Lasconi az elnökválasztás érvénytelenítésének indoklását sürgette, utóbbira rímel Predoiu nyilatkozata, miszerint „a román államnak többet kell tennie a tavalyi elnökválasztáson történtek tisztázásért.” – mondja ezt úgy, hogy ő maga a román állam, hiszen épp belügyminiszteri funkciót tölti be.
Ez most a szokásos és unalomig ismert kommunikációs füstfelhő, ami mögött ott van a megriadt román politikai vezetés, ugyanis olyan történt, amire rég volt példa: Washingtonból jött a hideg zuhany, Bukarestnek pedig lépnie kell! Gyanítom, hogy az elkövetkező időszakban kihull majd egy-két csontváz a szekrényből, különben a színdarabnak könnyen vége lehet a májusi elnökválasztás után.
-örsh-
Kapcsolódó:
Biztos, hogy antidemokratikus a választások érvénytelenítése?
(Nethuszár)