Az igazi vakcinaháború: a gazdag országok most telibeszívatják a szegényeket, és ezzel együtt minket is
2021. 03. 11. 15:19:38
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elutasította a szegény vagy fejlődő országok azon kérelmét, hogy a koronavírus elleni oltás szabadalmi jogait függesszék fel, ezzel is megkönnyítve a szegényebb országok számára a vakcinagyártást.
Egyedül Dél-Afrika és India mutatott hajlandóságot arra nézve, hogy a WTO szellemi tulajdonjogról (TRIPS) szóló egyezményében foglaltakról lemondjon, így lehetővé téve azt, hogy más gyártók is hozzáférhessenek a vakcina receptjéhez, és a gyártás felpörgetésével a szegény országokba is jusson oltás. Dél-Afrika egyébként is úgy tartja, hogy a jelenlegi egyezmény, a TRIPS nem működőképes, kiemelve a HIV/AIDS járvány elleni küzdelem idején annak megfékezésért szükséges gyógyszerellátás csődjét, ez pedig 11 millió halálesetet eredményezett az afrikai országokban.
Dél-Afrika és India javaslatát több tíz szegény vagy fejlődőben levő ország támogatta a WTO-n belül, de Nagy-Britannia, Svájc, az Európai Unió és az Egyesült Államok visszautasították, érdekes, hogy épp ezekben az államokban találhatóak a nagy gyógyszergyártó korporációk.
Miért ellenkeznek a gazdag országok?
Az ellenkezést tanúsító országok véleménye szerint a szellemi tulajdonjog védelme az, ami bátorította a kutatást és az innovációt, és ezen jogok felfüggesztése nem emelné meg jelentősen a vakcinakínálatot. Fenntartják továbbá a Gyógyszergyártók és Gyógyszerkereskedő Egyesületek Világszövetségének álláspontját (amelynek Svájcban van a székhelye – ha, ha, ha), miszerint a korporációk profitjának korlátozása az innováció kárára megy.
A WTO TRIPS bizottsága áprilisban még visszatér a témára, most nem született egyetértés, ami nagy valószínűség szerint jövő hónapban sem születik meg, egy ilyen döntéshez ugyanis a 164 tagállam konszenzusára van szükség.
A korporációk érveit IS figyelembe véve, akad azonban egy kis zűr az űrben: a koronavírus vakcina kifejlesztésére ugyanis nemcsak piaci, hanem állami, azaz adófizetői forrásokat is felhasználtak az említett gyógyszergyártók, magyarán nem arról van szó, hogy korábban eladtak egy tonna Nurofent, és annak a profitjából most vakcinakutatásba fektetnek be. Érdekességképp: csak a BioNTech kapott 100 millió eurót abból a 400 millió eurós alapból, amelyet tavaly különített el az EU a vakcina gyors kifejlesztésére – ez egész pontosan a MI pénzünk, az európai adófizetőké.
És mi is szívjuk meg, ha a szegényebb és fejlődésben levő országokban később sem csitul a járvány, mert vagy újrafertőződünk, vagy ilyenformán újabb mutációk megjelenéséhez járul hozzá a profitéhség, de az sem túl kóser, hogy miután mi, az európai kontinensen helyrejövünk, még jó pár évig korlátozunk kell az Európán kívüli kereskedelmi célú utazásokat is, mert szegények még akkor is majd a járvány ellen küzdenek.
Ghonzó
Forrás: Digi24
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!