Az USR és az FD a CCR-n támadja meg az oktatási törvényeket
2023. 05. 23. 11:49:22
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Jobboldal Ereje megtámadja az alkotmánybíróságon az új oktatási törvényeket – jelentette be hétfő este az USR elnöke, Cătălin Drulă. Közleményében az ellenzéki párt vezetője emlékeztetett a pedagógusok általános sztrájkjára, és azzal vádolta a kormánypártokat, hogy az új jogszabályok alkalmatlanok a tanügy megreformálására.
„Klaus Iohannis Romániájában ma üresek voltak az iskolák, mert a tanárok tisztességes fizetésekért küzdenek. Az új törvényekkel esélyünk lett volna változtatni az oktatási rendszeren, de a PSD és a PNL elutasított minden reformot. Jelenlegi formájukban ezek a törvények csak súlyosbítják a tanügy helyzetét, ezért fordulunk az alkotmánybírósághoz” – idézte a pártelnököt a közlemény.
Az USR szerint a közoktatási és a felsőoktatási törvény sérti a jogegyenlőség elvét, illetve korlátozza a tanuláshoz, a magánélethez és a köztulajdonhoz való jogot. A közlemény szerint a két ellenzéki párt azt is kifogásolja, hogy törvények nem tesznek eleget a jogbiztonság követelményének, szerkesztési és terminológiai hibákat tartalmaznak, és az elfogadásuk során sérült a jogalkotási eljárás.
Az USR szenátorai hétfőn a szenátusban a két törvény ellen szavaztak, arra hivatkozva, hogy nem javítanak az oktatás minőségén, hanem ellenkezőleg, rontanak rajta. Többek között azt kifogásolták, hogy a középiskolai felvételi bevezetése előnyben fogja részesíteni a jómódú családokból származó diákokat azokkal szemben, akik nem engedhetik meg maguknak a magánórákat, és nem fogja megoldani az iskolaelhagyás problémáját.
Az ellenzéki párt szerint az új oktatási törvények „növelik a romániai iskolák politikai ellenőrzését, és nem biztosítják a tanári szakma presztízsének növekedését”. Emellett ezek a jogszabályok „szemérmetlenül védik a plagizátorokat és a szélhámosokat, az egyetemeket pedig politikai védencek által ellenőrzött hűbérbirtokká változtatják”.
A közoktatási és a felsőoktatási törvény tervezetét hétfőn fogadta el döntő házként a szenátus. Az előbbi jogszabályjavaslat 81 támogató és 28 elutasító, utóbbi 79 támogató és 28 elutasító szavazatot kapott.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)