Beintett a Nyugat Moszkvának: nyémá rubel!
2022. 03. 29. 13:27:23
A hazai és nemzetközi putyinisták sorban élveztek el pár nappal ezelőtt, amikor az orosz elnök bejelentette, hogy válaszul a háborút indító országa ellen kivetett szankciókra innentől rubelben kéri a gáz árát. Nos, ez az a pillanat, amikor Putyin visszavonhatatlanul és félreérthetetlenül lábon lőtte magát és országát!
Persze a háborús bűnös Putyin sem hülye, különben is, a hülyék nem tudnak háborús bűnőssé válni, tudta ő, hogy ezzel elérhet valamit, csak azt nem tudjuk mi, hogy mit, ami a kisebbik baj, nagyobb, hogy talán még ő sem tudja – azon kívül, hogy megint borsot tör a Nyugat orra alá? Jó, kicsit prüszkölünk, de aztán megyünk tovább, a Putyin által Oroszországnak okozott károkat viszont nehéz lesz helyrehozni.
A Nyugat válaszol
A világ legfejlettebb ipari államait összefogó G7 csoport kormányai felszólítják az országukban orosz energiahordozók importjával foglalkozó vállalatokat, hogy ne fizessenek rubelben az érvényes szerződések alapján Oroszországtól vásárolt földgázért – jelentette be a német gazdasági és klímavédelmi miniszter hétfőn Berlinben.
Robert Habeck elmondta, hogy a G7 csoport soros elnökségét betöltő Németország képviseletében összehívta a hetek energiaügyekben illetékes minisztereit, hogy egységes, összehangolt választ adjanak a Kreml által barátságtalannak minősített országokra vonatkozó rubelalapú elszámolási rendszer bevezetésére.
Az online tanácskozáson teljes egyetértés volt arról, hogy Moszkva lépése az érvényes földgázszállítási szerződések „egyoldalú és egyértelmű megsértése” – mondta a miniszter. Kiemelte: nyilvánvaló, hogy Vlagyimir Putyin a hetek megosztására tör, de a csoport egysége és határozottsága azt mutatja, hogy nem engednek az orosz elnöknek. A G7 csoport minden tagja továbbra is érvényesnek tartja az orosz partnerekkel kötött földgázszállítási szerződéseket, és azt az álláspontot képviseli, hogy az országuk érintett vállalkozásainak be kell tartaniuk a szerződéseket.
Ezért felszólítják ezeket a vállalatokat, hogy „ne tegyenek eleget Putyin követelésének” – mondta Robert Habeck. Vlagyimir Putyin március 23-án jelentette be, hogy az Ukrajna ellen indított orosz háborúval összefüggésben barátságtalannak minősített országoktól – köztük az Európai Unió valamennyi tagállamától – rubelben fogadják el a földgáz árát.
A G7 csoport az Egyesült Államokat, Franciaországot, Japánt, Kanadát, Nagy-Britanniát, Németországot és Olaszországot, valamint az Európai Uniót, mint nemzetek feletti intézményt fogja össze. A legfejlettebb iparú országok informális egyeztető fóruma 1975 óta működik, és 1998-ban tagjai közé fogadta Oroszországot, így átalakult G8 csoporttá. Azért működik mégis G7 csoportként, mert Oroszország tagságát 2014-ben az Ukrajnához tartozó Krím félsziget nemzetközi jogot sértő bekebelezése miatt felfüggesztették.
Putyin csütörtökre vár jelentést
Vlagyimir Putyin orosz elnök március 31-ig várja a kormány, az orosz jegybank és a Gazprom gázvállalat jelentését arról, hogy miként megvalósítható az áttérés a rubelelszámolásra az Oroszországgal szemben barátságtalan országokba irányuló gázszállításban – az erről szóló államfői utasítás hétfőn jelent meg a Kreml honlapján.
„Az orosz kormány közösen a Bank Rossziival és a Gazprom nyílt részvénytársasággal együtt hajtsa végre intézkedések együttesét annak érdekében, hogy az Európai Unióba és más, az orosz állampolgárokkal és orosz jogi személyekkel szemben korlátozó intézkedéseket bevezető országokba irányuló földgázszállítások fizetőeszközét orosz rubelre váltsák át” – áll a dokumentumban.
Az elnök az erről szóló jelentést csütörtökre várja, majd ezt követően havonta számít hasonló beszámolóra a rendeletével kapcsolatban. A végrehajtásért Mihail Misusztyin miniszterelnök, Elvira Nabiullina jegybankelnök és Alekszej Miller, a Gazprom vezetője felelős. Az orosz kormánynak csütörtökig kell jóváhagynia a Gazprom hatályos gázszállítási szerződéseinek módosítására vonatkozó irányelvet, amelynek értelmében a gázszállítási szerződések fizetőeszközét orosz rubelre kell módosítani. Mindezt a megállapodásokban meghatározott szállítási mennyiségek, árak és árképzési elvek fenntartása mellett.
Ezen túlmenően a központi banknak a kormánnyal közösen, ugyancsak csütörtökig, biztosítania kell a gázszállításokért rubelben történő fizetés lehetőségét, beleértve az orosz rubel beszerzését az energiaforrások vásárlói által az orosz devizapiacon.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn reagált Olaf Scholz német kancellárnak arra a kijelentésére, miszerint Németország azon dolgozik, hogy mielőbb teljes mértékben lemondjon az Oroszországból származó szénről és kőolajról. Peszkov szerint megszűnő német és a várhatóan Berlin példáját követő európai olajkereslet kiesését a délkelet-ázsiai fogja kompenzálni. A szóvivő elismerte: az európai prémium szintű olajpiac, és nem zárható ki, hogy bizonyos mennyiségek valóban „ki fognak esni”. Erre az esetre kompenzációs mechanizmusok életbe léptetését helyezte kilátásba.
Akkor most mi van?
Akkor most az van, hogy hiába óhajtják Putyint zseniálisnak látni és láttatni egyesek, valójában talán most tette meg a legnagyobb lépést Oroszország csődje felé. Russzija ugyanis alig-alig exportál valamit a kőolaj és földgázon kívül, az ország bevételének több mint felét teszik ki az energiahordozók külföldi eladásai. Azonban a földgáz olyan természetű üzlet, ahol a szerződéseket hosszú távra kötik, ennek célja – úgy az eladó Oroszország, mint a vevő számára – a kereskedés fenntarthatóságának biztonsága. Félreértések elkerülése végett: nincsenek előre rögzített fix árak 10-20 évekre, ezt egy formula mentén számolják ki, de még ez is a stabilitáshoz járul hozzá, hiszen így az eladó nem tud veszteségbe fordulni.
A nemzetközi piacokon, a globális üzleti élet szereplői között épp ezért szent és sérthetetlen a szerződés – és ez az, amit Oroszország sosem értett meg. Márpedig Putyin lépése nem azért aggasztó, mert, ahogy azt kismillió magyarajkú putyinista ráélvezte a képernyőre, hogy akkor most „vége a dollárnak”, hanem azért, mert ez olyan szintű szerződésszegés, amivel az orosz cégek hosszú távra kiírják magukat a nemzetközi üzleti életből.
Gondoljatok bele:
nemcsak mi, a Nyugat vásárolunk tőlük, hanem mások is. Sokan, mint pl. India most kihasználja a helyzetet, tudja, hogy Moszkva szorult helyzetben van és csak rosszabb lesz neki, így olcsón, piaci ár alatt vásárol be orosz gázból, de ez nem hosszú távú szerződés, hanem egy olyan konjunktúra, ami Indiának előnyös, Oroszországnak pedig szükséges! És ilyesmit valószínűleg egyre kevesebben akarnak majd kötni Oroszországgal, mert ugye senki sem tudja, mi lesz egy év múlva, és, ha véletlenül pont nem tetszik Moszkvának az illető állam álláspontja, akkor kénye-kedve szerint rúgja fel a szerződést.
Peszkov szavaira is érdemes figyelni, egyre több az elszólás bennük: „európai prémium piac” – mondja ő, és hát, khm, de lehet kellett volna a főnökével egyeztessen, ugyanis Putyin alig pár hónapja mondta el, és ez a videó is nagyot futott a honi muszkafaszszopók körében, hogy az európai energiapiac már nem prémiumpiac. Lehet, hogy időközben rájöttek, hogy mégis, de sokkal valószínűbb, hogy Putyin hazudott korábban, rájátszott az orosz magabiztosságra, ennek pedig most isszák meg a levét, sajnos nem eléggé keserű, de lesz nekik rosszabb is.
Szóval, Peszkov reménykedhet az ázsiai piacokban, de nagy valószínűséggel ott sem fog hosszú távú szerződéseket kötni, mert ki az a hülye, aki egy ilyen szintű szerződésszegővel lepacsizik? Marad az, hogy az ázsiai országok kihasználják a konjunktúra által nyújtott helyzeti előnyüket, és különösebb szerződések nélkül, mondhatni készpénzért és olcsón vásárolnak be orosz energiahordozókból, az összeget viszont Russzija még mindig kénytelen az általa indított háborúra fordítani – szóval, hiába van bevétele, attól a gazdaság nem fog erősödni.
Mindeközben a G7 válaszolt neki,
hogy rubelben nincs fizetés! És, ha neked a G7 mond valamit, akkor azt illene komolyan venni, elvégre mégiscsak a világ legfejlettebb iparával bíró országokkal akar ujjat húzni a kremli mészáros, ezzel pedig valószínbűleg VÉGLEG eldöntötte azt a vitát, hogy a kontinens leválik-e az orosz gázról vagy sem. Ha volt is eddig ebből vita Európában, és volt, ha volt is eddig olyan elképzelés, hogy csökkentik ugyan a függőséget, de nem számolják fel teljesen, ilyen is volt, akkor ezek most végleg ellődnek, és nem abba az irányba, amelyikbe Moszkva szeretné, ezzel pedig – ha nem is rögtön, de pár éven belül – örökre leveszíti a nyugati piacokat.
Dászvidányá Russzija, hiányozni nem fogsz, az biztos!
MTI nyomán Ghonzó
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!