Biden nem zárja ki, hogy találkozni fog Putyinnal!
2022. 10. 06. 21:24:30
Ma két nagy horderejű esemény is történt a világban, pontosabban az egyik még zajlik, így számoljunk be a másodikról, hogy aztán folytassuk az elsővel. Biden nem zárja ki, hogy találkozzon Putyinnal, illetve Prágában megkezdődött az a rendezvény, amelyen – túlzás nélkül – a kontinens jövője dőlhet el. Lássuk akkor sorban, némi kontextussal körítve.
Biden nem zárja ki, hogy személyesen is találkozzon Putyinnal – adja hírül az amerikai hírügynökségre, az AFP-re hivatkozva az Agerpres.
Jövő hónapban tartják ugyanis a G20-ak éves találkozóját az indonéziai Bali szigetén, erre a az eseményre eddig Oroszország is hivatalos volt, idén nem tudni, hogy Putyin elmegy-e, ahogy az sem biztos, hogy fogadják őt a civilizált államok fejesei. Mindenesetre az amerikai újságírók rákérdeztek Bidennél is arra, hogy lát-e lehetőséget arra, hogy Putyinnal beszéljen, kihasználva, hogy Balin egy légtérben vannak, kellemes, óceáni időjárás, langymeleg, jó nők, koktélok, igazán idilli hely egy békekötésre, csak nehogy Jalta legyen belőle.
Jó, nem feltétlenül így hangzott a kérdés, de ez volt a lényege…
Biden minderre csak annyit válaszolt: „meglátjuk”, amit a nemzetközi sajtó úgy értlemez, hogy az amerikai elnök nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy dumcsizzanak, de Biden Ukrajna elnökével is fog akkor dumcsizni, lehet, hogy hármasban tolják majd, remélem lesz pisztoly Zelenszkijnél. Biden azt is megerősítette, hogy kínai kollégájával, Hszi Csing-Pinggel fog találkozni, ha a kínai elnök elmegy, ugyanis ez sem biztos. Sőt, maga Biden részvételét sem igazolták még vissza, tehát így állunk most: Putyin nem biztos, hogy elmegy, mert Oroszország mostanság nemzetközi pária, Hszi Csin-Ping ki sem teszi a lábát Kínából, mert fél a kovidtól és a pártkongresszus előtt arrafelé szokásos puccskísérletektől, Biden nem igazolta vissza, hogy elmegy, Zelenszkij Ukrajnája pedig nem is tagja a G20-nak.
Azonban a hír több mint lényeges, minden egyéb lényegtelennek tűnő elemének ellenére: az a tény, hogy Biden nem horkant fel, mint egy texasi vadló, hogy márpedig háborús bűnösökkel nem áll szóba, hanem – diplomatikusan fogalmazva – nem zárta ki a párbeszéd lehetőségét mindenesetre enyhén szólva is más irányt jelez, mint amit eddig megszoktunk. Persze, ez azt a célt is szolgálhatja, hogy ne vadítsák el Putyint még jobban, mert ez az alkoholtól duzzadt arcú pszichopata orosz képes bevetni az atomot, és akkor mindannyian meghetünk a háborúba, ami elég rövid lenne, tekintve, hogy a nagy Ruszijá hadseregének felét hagyta ott Ukrajnában, úgy emberállományban, mind hadieszközökben, ezúttal is szpászibá.
Összegezve: még nem tudni, merre visz ez az új irány, puhatolózás egy béketárgyalás irányába, vagy Putyin idegeinek balzsamozása diplomatikus szójátékokkal, de tény, hogy nem kicsit elüt az eddig megszokottaktól.
És akkor a másik hír:
Prágában összeült történelmének első gyűlésére az Európai Politikai Közösség. Itt máris kis kitérő, ugyanis nem az első, mégcsak nem is most hozzák létre, pontosabb lenne úgy kifejezni, hogy a másodjára megalakuló EPK első ülése zajlik most, csak ez így kissé követhetetlen.
Az elsőt nagyjából hetven évvel ezelőtt hozták létre, két évvel azután, hogy az Európai Unió elődjének számító Európai Szén- és Acélközösség létrejött. Ennek sikerén felbuzdulva, nem kevés francia ihletettség nyomán egyes körök máris létrehozták volna az Európai Politikai Közösséget, amely Belgium, Franciaország, Hollandia, Nyugat-Németország és Olaszország együttműködésével egyfajta föderációs államszövetséget kívánt volna megvalósítani, amúgy ez eléggé hajaz az Európai Egyesült Államokra, bár akkor nem így nevezték, és nem is ez volt a prioritás, hanem a nevezett államok által gyúrt összeurópai közös haderő. Ha ez akkor sikerül, akkor ma nincs háború, de vélhetően 1956 is másként alakul Magyarországon, de ebbe most ne menjünk bele.
Lényeg, hogy a történet még abban az évben elvérzett, ugyanis a francia jobboldali gaullisták összeálltak a büdös komcsikkal (miért van az, hogy amikor valami szuperjó történne, akkor a széljobb mindig összeáll a komcsikkal ennek megakadályozására?) és leszavazták a francia nemzetgyűlésben e nemes terv megvalósulását.
Itt érdemes pontosabban leírni: az első lépés egy közös védelmi szervezet kialakítása lett volna – ez lett volna a European Defence Community (EDC), ennek sikerén felbuzdulva léptek volna szintet a politikai közösség irányába, a EPC felé, a végén pedig egyik sem jött össze.
Macron francia elnök nem kevés erőfeszítésének köszönhetően ma ismét megalakul ez a szervezet, és meg is tartja első tanácskozását Prágában, azért éppen ott, mert az EU soros elnökségét a csehek látják el. A mostani EPK azonban gyökeresen más célokkal és más világpolitikai helyzetben próbálja meg működésének lényegét megfogalmazni. Prágába várják az EU-ból kilépett Nagy-Britannia miniszerelnök-asszonyát, Liz Trusst, jön Erdogan, a török elnök, itt lesz Kazahsztán vagy épp Azerbajdzsán küldöttsége, ahogy a még nem EU-tag nyugat-balkáni országok képviselői is jönnek.
A kérdés az, és ez nem is hülyeség, hogy mit kezdjen az EU önmagával és a földrajzilag körülötte fekvő térséggel: ugye a britek már nem EU-tagok, de ezernyi szálon kötődnek hozzánk, ezt valahogy szabályozni kéne. A törökök sem EU-tagok, aspiráltak egy ideig, még több ideig hülyítette őket a Berlin-Brüsszel tengely, ma már ők se akarnak tagok lenni, de Európa nélkül nekik sem annyira jó, valami formát és keretet kéne adni ennek a tartalomnak. Ukrajna pedig a fordítottja: nem mutathatjuk nekik a hátunkat, de nem is tudjuk őket egyből felvenni, ahogy Georgiáét sem, és a Moldova Köztársaság is csak az előszoba illatát bírta eddig megkóstolni.
Hogy mire jut majd ez az új formáció, a napokon belül kiderül, mindenesetre jelzés értékű, hogy Oroszországgal nem is számolnak, Putyin Rusziájával legalábbis biztosan nem – mindez az új geopolitikai tér kialakítására tett lépéseket jelzi, és mondom ismét, bővebben majd akkor tudunk írni az egészről, ha már elolvastuk a különböző küldöttségek nyilatkozatát, témákról alkotott véleményüket, és fogunk is erről írni, ne aggódjatok.
Kövessétek Facebook-oldalunkat, és egyből értesültök róla, ha megírtuk.
(Nethuszár)