Biden törvényalkotással gátolná a vasutassztrájkot
2022. 11. 29. 21:15:55
Az amerikai elnök a Kongresszus hatáskörébe utalta a szeptemberben megtárgyalt munkaügyi megállapodás elfogadását annak érdekében, hogy el lehessen kerülni az ország gazdaságát fenyegető vasutassztrájkot – közölte a Fehér Ház. Joe Biden hétfői keltezésű közleményében felszólította a törvényhozás képviselőit, hogy foglalják jogszabályba a vasúti áruszállításban működő szakszervezetek és a munkáltatók között szeptemberben kialkudott előzetes megállapodást, mert már csak így akadályozható meg a kilátásba helyezett munkabeszüntetés.
Az elnök szerint a megállapodásban szereplő 24 százalékos béremelés példátlan mértékű, emellett fontos eleme az egészségügyi ellátáshoz kapcsolódó juttatások bővítése. A munkabeszüntetés – amely jelentősen érintené az áruszállítást – pusztító hatással lenne a gazdaságra, iparágak működését sodorná veszélybe, és már az első két hete alatt 765 ezer ember munkahelyét veszélyeztetné – áll a közleményben.
Az elnök azt írta, hogy – miközben megérti a szakszervezeti aggályokat – a gazdaság működőképességének fenntartása érdekében nem volt más választása, mint hogy a Kongresszus közbelépését kérje, ezért felszólította, hogy tegye félre a pártszempontokat, és december 9-ig fogadja el a vasúti megállapodást.
Joe Biden szeptemberben személyesen is bekapcsolódott a vasúti szakszervezetek és munkaadók közötti tárgyalásokba. Szeptember 15-én maga jelentette be, hogy sikerült elkerülni a sztrájkot, miután létrejött az előzetes megállapodás. Ugyanakkor a folytatódó egyeztetéseken a 12 nagy munkavállalói érdekképviselet közül négy nem fogadta el a végleges megállapodást, ami azt jelenti, hogy a sztrájk elkerülhetetlenné vált. Az egyezség egyhangú elfogadását a fizetett betegszabadság körül megmaradt vitás kérdések akadályozták meg. Az Egyesült Államokon belül az áruszállítás mintegy harmada zajlik vasúton.
Az egyeztetésekben az amerikai kormány részéről a munkaügyi, mezőgazdasági és közlekedési minisztérium képviselői vettek részt. A kormányzati szereplők tettek javaslatot az elnöknek arra, hogy a Kongresszus hatáskörébe utalja a vita rendezését, miután úgy látták, hogy a tárgyalóasztalnál nem lesznek képesek eredményt elérni.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)