Bloomberg: Vance kérjen bocsánatot Romániától
2025. 04. 28. 11:04:10
Amennyiben JD Vance vette volna a fáradságot, hogy utánanézzen a bizonyítékoknak, láthatta volna, hogy egy szervezett, román intézmények ellen irányuló támadás zajlik, ezek az intézmények pedig az Egyesült Államok támogatására szorulnak – írja Marc Champion, a Bloomberg véleményrovatának szerzője.
Februárban, amikor Vance bírálta Európát amiért az nem eléggé demokratikus, külön kiemelte Romániát is. Példaként hozta fel az esetet, amikor az országban érvénytelenítették egy szélsőjobboldali, addig ismeretlen jelölt elnökválasztási győzelmét. Champion szerint az amerikai alelnök emiatt bocsánatkéréssel tartozik Romániának.
A szerző elismeri, hogy Vance kritikájának két pontjával egyet lehet érteni: valóban nem álltak rendelkezésre olyan meggyőző bizonyítékok, amelyek indokolták volna a szavazás megsemmisítését, és a román demokrácia sebezhetősége is kétségtelenül problémát jelent. Champion ugyanakkor hozzáteszi, hogy mára sokkal több információ látott napvilágot arról, hogyan tudott Călin Georgescu – akit egy hónappal a választások előtt mindössze 1 százalékra mértek – végül 23 százalékot szerezni.
A közösségi média szerepe a választások befolyásolásában
A Bloomberg újságírója a román Audiovizuális Tanács (CNA) helyzetére hivatkozik, amely elavult eszközparkkal és kevés jogi eszközzel próbálja szabályozni a közösségi médiát. Mircea Toma, a CNA tagja elismerte: „Fegyverek nélkül vívunk háborút.”
A TikTok több ezer gyanús fiókot törölt, megduplázta a román moderátorok számát, és külön választási csapatot is létrehozott – ugyanakkor Toma szerint ez még mindig csak csekély előrelépés a problémák mértékéhez képest. Champion szerint a romániai események rávilágítanak arra, hogy a TikTokhoz hasonló platformok ma már nagyobb szerepet játszhatnak a választások befolyásolásában, mint a hagyományos televízió. Az újságíró hangsúlyozza: átfogó uniós szabályozásra lenne szükség a közösségi oldalak átláthatóságának és a kampányfinanszírozás ellenőrzésének biztosítása érdekében.
Egy szervezett dezinformációs kampány
A helyzet feltárásában Victor Ilie oknyomozó újságíró is szerepet játszott, aki szerint egy AdNow LLP nevű cég több ezer influenszert mozgatott meg Romániában. Bár a céget az Egyesült Királyságban jegyezték be, az több szálon is az Orosz Föderációhoz köthető, és korábban a Medvegyev- és Putyin-kampányokban is részt vett.
Az influenszerek főként vírusszerűen terjedő, sokszor összeesküvés-elméleteket tartalmazó tartalmakat osztottak meg, később pedig célzottan terjesztettek antivakcinás üzeneteket, majd Kreml-barát dezinformációkat is. A 2024-es romániai választási kampány idején pedig Călin Georgescu népszerűsítésére koncentráltak. Bár más jelöltek is nagy elérést értek el a TikTokon, Georgescu támogatottságának gyors növekedése és annak háttere különösen feltűnő volt.
Francia jelentés: összehangolt manipuláció
A francia VIGINUM februári jelentése „összetett astroturfing kampányt” azonosított Romániában. A jelentés szerint mintegy 25.000 Georgescu-párti fiók hirtelen aktivizálódott november 11-én, alig két héttel a választások előtt. A román ügyészség januárban a török hatóságokhoz fordult segítségért több mint 20.000 olyan TikTok-fiók ügyében, amelyek török IP-címmel, de orosz domainnevekkel regisztrált emailcímekről jöttek létre. Az utolsó órákban ezek a fiókok hatalmas mennyiségben osztották meg Georgescu-párti tartalmakat. A tevékenységet Discord- és Telegram-csatornák koordinálták, amelyek manipulálták a TikTok algoritmusait is.
Georgescu helyzete és a politikai következmények
Călin Georgescut kizárták az új választásból. Hat bűncselekménnyel vádolják, köztük kampányfinanszírozási adatok hamisításával, az alkotmányos rend aláásásával, valamint fasiszta és antiszemita szervezet létrehozásával. Georgescu tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy egy rendőrállam áldozata.
Champion emlékeztet: Georgescu olyan kijelentéseket tett, amelyekben nanocsipekről, a politikai pártok megszüntetésének szükségességéről beszélt, és méltatta a vitatott történelmi személyiségeket, például Ion Antonescut és Corneliu Zelea Codreanut.
Emellett megemlíti, hogy hat embert is őrizetbe vettek egy, az alkotmányos rend megdöntésére irányuló összeesküvés gyanújával.
Az Egyesült Államok felelőssége
Champion szerint a román hírszerző szolgálatok sem feltétlenül tévedhetetlenek, ám a román Alkotmánybíróság megfelelő indokokkal döntött a választási eredmény semmissé nyilvánításáról. Ha – mint Vance sugallta – a bírák csak a politikai elit érdekeit védték volna, akkor – Champion szerint – rosszul végezték volna a dolgukat, hiszen a szélsőjobboldali George Simion most az első forduló favoritja. Az Egyesült Államoknak – zárja gondolatait Marc Champion – segítenie kellene egy hűséges szövetséges gyenge intézményeinek megerősítését, nem pedig támadni azokat. Függetlenül attól, hogy Georgescu a Kreml embere-e vagy sem, titkos manipulációs kampánnyal szerzett támogatást. Champion szerint Georgescu nem a román demokrácia mártírja volt, hanem egy olyan jelölt, aki fasisztákat méltat, elutasítja a politikai pluralizmust, és egy disztópikus világképet hirdet.
FORRÁS: HotNews
(Nethuszár)