Borsec: tudtad-e, hogy szekusok vizét iszod?
2019. 09. 25. 20:48:39
Románia államfő-versenyén induló kevésbé ismert személyiségei közül egyik minden bizonnyal felkeltheti az erdélyi magyarok érdeklődését, vagy legalábbis a székelyföldiekét, esetleg mindazokét, akik a Borsec (Borszék) márkájú vizet isszák. A borszéki ásványvizet palackozó Romaqua Borsec SRL fizetési listáján előkelő helyen szerepel az az Alexandru Cumpansu, aki szintén elindult az államfő-választáson, bár ellene feljelentést tett a BEC (Központi Választási Iroda) lévén akadt néhány hamis aláírás a támogató íveken, amelyeket leadott a BEC-nél. A Rise Proiect azonban érdekes információkat közölt annak kapcsán, hogy az államfő-jelölt a borszéki ásványvízből is részesedik. Szekusok vizét isszuk?
Alexandru Cumpanasu, mint államfő-jelölt, köteles leadni a vagyonnyilatkozatát, ebből ismerhette meg a közvélemény, hogy tavaly nagyjából 365.000 eurónyi összeget keresett, ez napi ezer euró. Cumpanasu több helyről is kap fizetést, közötte közpénzeket kezelő állami intézmények is szereplenek, erről majd egy következő cikkben számolunk be, most lássuk az érdekességet: a borszéki ásványvizet palackozó Romaqua Borsec SRL vezetőségének összeállítását, amelyet a Rise Proiect tett közzé saját Facebook-oldalán.
Constantin Rotaru, ezredes: a Külügyi Hírszerző Szolgálat (Serviciului de Informații Externe – továbbiakban: SIE) igazgató-helyettese (1999-2005). Ceausescu idején a gazdasági hírszerzésnél dolgozott, beleértve azt az ICE Dunarea nevű céget, amelyről azóta már tudni lehet, hogy a Szekuritáté Valutaügyek Különleges Csoportjának a fedőcége. A kilencvenes években egy ideig tartalékba került, ez idő alatt a Grivco International nevű céget vezette. A cég tulajdonosa a médiaorgánumokat is birtokló Dan Voiculescu, akiről szintén kiderült, hogy egykoron együttműködött a Szekuritátéval. Rotaru 2005-től a Romaqua Group adminisztrátora.
Ioan Paun, a SIE tartalékos ezredese: Hongkongba akkreditált konzulként felügyelte egy 611.000 euró értékű javakat tartalmazó csomag Romániába érkezését, amelynek címzettje Adrian Nastase, akkori miniszterelnök volt. Ennek következtében a „Zambaccian” ügy koronatanúja lett. A 2000-es évek közepén tartalékba helyezték, ekkor helyezkedett el a Romaqua Groupnál.
Emilian Ivan, tartalékos ezredes, SIE: a hidegháborúban edződött. Diplomáciai fedésben dolgozott amerikai földön, ezt követően pedig a gazdasági hírszerzésnél Rotaru ezredes alatt. Ivan a Romaqua Group kávéüzletét vette át, de két évvel később kilépett a cégtől.
Adrian Vilau, ügyvéd: a Szekuritátéval egykor együttműködő, később egy ciklusban parlamenti képviselő, és Ioan Talpes (a Román Hírszerző Szolgálat második igazgatója a ’90-es évek idején) veje. Ő volt a fentebb már ismertetett Paun jogi képviselője a Nastase elleni dosszié tárgyalásain. (Nethuszár megjegyzés: Ioan Talpes ugyanakkor már az 1989 előtti időkből jó barátságot ápol azzal a Larry Watts-al, aki később megszervezi a híres-hírhedt neptuni találkozót – az ügyről szintén hamarosan olvashatnak majd itt, a Nethuszáron!)
Octavian Cretu, a Romaqua Group tulajdonosa: tálcán nyújtotta át az ügyészeknek egy Adrian Nastaseval folyatott beszélgetésének a rögzített változatát 2006-ban. Ebből kiderült, hogy az egykori külügyminiszter azzal zsarolta a tulajdonost, hogy nyilvánosságra hozza Paun szekus múltját, ha az illető nem vonja vissza a Nastase ellen folyó perben tett vallomását. Cretu egy kínai diplomata lányával házasodott meg.
Ennyi. Eddig!
Kér valaki egy pohár vizet?
(Nethuszár)