Bosznia: addig jár Dodik a kútra, amíg visszapofon lett belőle + KONTEXTUS
2023. 09. 12. 11:19:22
Megerősítette a szarajevói bíróság hétfőn a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség vádjait, amelyek szerint Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke nem hajlandó figyelembe venni Christian Schmidtnek, a nemzetközi közösség főképviselőjének a döntéseit – és persze + egy rövidke KONTEXTUS.
A bíróság megerősítette a boszniai Szerb Köztársaság hivatalos közlönyének megbízott igazgatója elleni vádat is, mert úgy vélte, Milos Lukic egyetértett abban, hogy ne jelenjenek meg a főképviselő jogi aktusai a közlönyben, így azok nem léphetnek érvénybe. Bosznia-Hercegovina politikai és alkotmányos berendezkedését a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni békemegállapodás határozza meg. Ennek értelmében az ország két részből áll, a Szerb Köztársaságból és a Bosznia-hercegovinai Föderációból. A nemzetközi közösség főképviselőjének intézményét is ekkor hozták létre: a megbízottnak joga van törvényeket hozni és felfüggeszteni.
A boszniai szövetségi ügyészség augusztus 11-én emelt vádat a két férfi ellen a büntető törvénykönyv azon pontja alapján, amely szerint hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetésre ítélhető az a hivatalos személy, aki nem tartja be, nem hajtja végre vagy akadályozza a nemzetközi közösség főképviselőjének a döntéseit, emellett pedig eltiltják a hivatali tevékenységeitől is.
A büntető törvénykönyv vonatkozó pontját éppen Christian Schmidt módosította a közelmúltban, a döntés hátterében pedig éppen a boszniai szerb politikusok kijelentései és lépései álltak. A vádemelést követően Milorad Dodik bűnvádi feljelentést tett az ügyész ellen.
Milorad Dodik az utóbbi több mint húsz évben többször is kijelentette, hogy Bosznia-Hercegovina államként működésképtelen, és a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia.
FORRÁS: MTI
KONTEXTUS: A Balkán-feszkó újabb fejezete, ha már Koszovó nem jött be. Szerbia, és úgy általában a balkáni államok szerb közösségei erősen oroszbarátok, bár szögezzük le, hogy ez nem MINDEN szerbre igaz, messziről sem. Az viszont tény, hogy a politikai vezetők körében elég sok a Kreml-ügynök, Milorad barátunk pedig ezen személyek közé tartozik. A fenti hírben taglalt események megértéséhez fontos tudnunk, hogy a koszovói forgatókönyv nem jött be az oroszoknak, eddig a szerb-skipetár ellentét fokozásával igyekeztek Európát aláaknázni, de egyrészt a szerbek túlpörgették, amikor egy tüntetés alkalmával a nemzetközi békefenntartókra is rálőttek – két magyar katonának is amputálni kellett a lábát ezek után, több magyar katona is megsérült ekkor –, másrészt Koszovó új befolyás alá került, a Nyugat (vélhetően inkább USA) és Törökország közötti deal részeként török NATO-egységek érkeznek a skipetárok földjére békét fenntartani, és hát lehet Vucic kemény elnök, de nincs az a szerb politikai faktor, aki ujjat merne húzni a törökökkel. Viszont Európát továbbra is destabilizálni kell, legalábbis kellene, ilyenkor lép be a képbe Dodik, aki a boszniai szerbség vezetője.
Hogy jobban értsük: Bosznia nem egy nagyon-nagy ország, ebben pedig a Boszniai Szerb Köztársaság nevű entitás nagyjából a zsebkendőnyi méretű 25 ezernyi km2-ön terül el és igen, én is agyfaszt kapok, amikor összeáll három pirinyó megyeféleség és rögtön KÖZTÁRSASÁGNAK nevezik magukat.
Vissza a hírhez: a sajátos boszniai közállapotok miatt a feszültség szinte állandó, Dodik ezt élezi, és miközben önti az olajat a tűzre, és ezzel pedig Moszkva lelkes, de továbbra is hasznos idiótája marad, nem veszi észre, hogy épp saját népével szúr ki a leginkább. Dodik, és a Boszniai Szerb Köztársaság ugyanis nem fogja megtámadni a bosnyák részt, nem fog bevonulni Hercegovinába stb. egyrészt, mert nincs mivel, másrészt a bosnyák területek már rég szaúdi és török befolyás alatt állnak. Ebből az irányból pedig olyan pofonokra számíthat Dodik, hogy a Kreml falai adják a másikat, és ezzel elég szemléletesen leírtam, hogy mekkora csapdába lavírozza bele országát, miközben a napokban állapodtak meg a nyugat-balkáni országok, köztük Bosznia, hogy 2030-ra azért már szeretnének uniós tagállamok lenni. Nos, lehet, hogy a Nyugat-Balkán az Unió része lesz, a térképen egy fekete folttal, egy területtel, ahol a szegénység, az elmaradottság lesz az úr – ez lesz a Boszniai Szerb Köztársaság, amelynek alapjait annyira lelkesen építi most Dodik. A legszomorúbb, hogy nem is tud róla…
(Nethuszár)