Ciucă bizakodó: az európai energetikai átállás megtörténik, és leszakadunk az orosz gázról
2022. 09. 02. 16:31:08
Nicolae Ciucă is felszólalt a Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórum pénteki rendezvényén. A román miniszterelnök beszédéi, az ilyen jellegű rendezvényeken azért is kiemelkedően érdekesek – és értékesek -, mert általuk könnyebben pillanthatunk be azokba a kulisszákba, ahol az energiaválságtól, járványtól, háborútól és új biztonsági kihívásoktól elgyötört Európa jövőjét alakítják.
Románia több szempontból is stratégiai fontossággal bírt eddig is, a háború pedig ezt csak felerősítette. A Fekete-tenger, az amerikai stratégiai partnerség, a NATO-erők romániai bázisai, hogy csak néhányat említsünk, ezek pedig a háború következményeként egyre nagyobb súllyal esnek latba. Hogy messzire ne menjünk, az ukrán gabonát is Konstancán keresztül igyekeztek kijuttatani a világpiacra, még az ENSZ és Törökország által összehozott gabonaegyezmény előtt. Mind elhelyezkedésé, mint a NATO, és főként Amerika iránti elkötelezettsége, illetve a hagyományosnak is nevezhető romániai oroszellenesség azt eredményezi, hogy az ország egyre fontosabb szereplővé válik úgy az európai, mint a globális biztonsági piacon. Alább megpróbáltuk összefoglalni a román miniszterelnök beszédének főbb pontjait, majd a román-német ipari kamara gálájáén elhangzott beszédéből ismertetünk részleteket, illetve a csütörtöki kabinetülésen hozott döntésekkel kapcsolatos miniszterelnöki tájékoztatást ismertetjük.
Energia
A Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon tartott pénteki beszédében a kormányfő elmondta, hogy az orosz energiafüggőség megszüntetése rövid és középtávon a források diverzifikációjához, technológiai fejlődéshez, valamint gazdasági és beruházási átrendeződéshez vezet számos területen.
‘Az energetikai átállás a jelenlegi helyzetben az egyik legfontosabb stratégiai változás’
– jelentette ki.
Nicolae Ciucă miniszterelnök szerint az orosz szénhidrogénforrásoktól való elszakadás stratégiai szempontból az euroatlanti szinten már megtervezett energetikai átállás irányba mutat. Nicolae Ciucă elmondta, hogy Románia a gázhálózati interkonnektorok megerősítésére és az energiamix diverzifikálására összpontosít, többek között nukleáris és földgázprojektek fejlesztésével. Szerinte az ország jó helyzetben van a fenntartható energiafogyasztáson alapuló fejlődési modellre való áttéréshez.
Biztonság
Hangsúlyozta azt is, hogy a rugalmas ellenállóképesség az információk területén „elengedhetetlen a transzatlanti kohézióhoz”, egy olyan kontextusban, ahol az ukrajnai agressziót „a propaganda felerősödése kísérte”.
‘Románia mélyen beágyazódott az euroatlanti biztonság és szolidaritás rendszerébe, amely eddig megingathatatlannak bizonyult, és erőfeszítéseket tesz az ország, a társadalom és a média ellenálló képességének növelésért. Elengedhetetlenné válik, hogy ezeket az érdekeket, értékeket és aggodalmakat az euroatlanti partnerekkel és szövetségesekkel együtt közvetítsük’
– jelentette ki a miniszterelnök.
Az európai integráció erősítése
Nicolae Ciucă miniszterelnök szerint a keleti partnerség államainak, „amelyeket az orosz agresszió az egzisztenciájukban fenyeget”, még intenzívebben kell támogatni európai integrációját, példaként említve a Moldovai Köztársaságnak nyújtott román segítséget. A Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon tartott pénteki beszédében a kormányfő elmondta, az Európai Unió erősítheti a politikai befolyását a keleti partnerség országaiban, előmozdíthatja a régió stabilitását, az európai értelemben vett reformokat támogató projekteket, amelyek közvetlenül ezen államok polgárainak a jólétét szolgálják.
‘Románia és más tagállamok példát mutattak és mutatnak a keleti partnereink közül talán a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő Moldovai Köztársaság támogatásában, legutóbb a szomszédos ország számára létrehozott támogatási platform beindításával’
– mondta a miniszterelnök.
Emlékeztetett arra, hogy az uniós vezetők a márciusi versailles-i informális csúcstalálkozón úgy döntöttek: kikérik az Európai Bizottság véleményét Ukrajna, Moldova és Grúzia csatlakozási kérelméről. Ez a döntés szerinte újra felébresztette a térség tagjelölt-aspiráns államaiban az uniós csatlakozás vágyát.
Szijjártó a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozása mellett érvelt
Nicolae Ciucă szerint a Nyugat-Balkánnak stratégiai jelentősége van egész Európa biztonsága és prosperitása szempontjából. Szerinte az ukrajnai válság nyomán konszolidálódhat az euróatlanti értékeken alapuló ‘geopolitikai front’ az európai Oroszország déli szárnyán, ami a katalizátora lehet az EU déli és keleti szomszédságpolitikájának.
A fekete-tengeri térség
A fekete-tengeri térség geopolitikai szempontból „minden eddiginél nagyobb tétet jelent” – nyilatkozta Nicolae Ciucă miniszterelnök pénteken a 6. Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon. A kormányfő elmondta, hogy a mozgás, a hajózás és a kereskedelem szabadságát különleges helyzetekben is védeni kell.
Szerinte a fekete-tengeri régiónak a biztonság, az energia, az ellátási láncok biztonsága, az infrastruktúra, az összekapcsolhatóság és a kiberbiztonság szempontjából is jelentősége van. ‘Ezeken a területeken indokolt e térség bevonása a szövetséges vagy uniós stratégiákba, és ez meg is történik’ – jelentette ki.
Nicolae Ciucă üdvözölte az amerikai kongresszusban „erőteljesen támogatott” kezdeményezést a Fekete-tengerrel kapcsolatos amerikai stratégia megerősítésére.
‘Az Egyesült Államok látható módon egyre többet fektet be a szövetséges államok ellenálló képességének és választási szabadságának a támogatásába. Franciaország vagy az Egyesült Királyság, de más országok is ékes példák erre’
– tette hozzá.
Schengen
A miniszterelnök szerint Románia ‘megérdemelt’ schengeni csatlakozása jótékonyan hat majd a hazai üzleti szférára. Erről még a román-német ipari és kereskedelmi kamara létrehozásának huszadik évfordulóját ünneplő csütörtök esti gálán beszélt Nicolae Ciucă. A kormányfő kifejtette, hogy Románia belépése a schengeni övezetbe új lehetőségeket biztosít a németországi befektetőknek. Emlékeztetett arra, hogy az ország csatlakozását Olaf Scholz német kancellár is támogatja.
Nicolae Ciucă beszélt a Romániában rejlő üzleti lehetőségekről.
‘Alternatív, fenntartható létesítményeket és kapacitásokat tudunk kínálni a német ipar Oroszországból és Ázsiából történő áttelepítéséhez, és növelni kell a dunai közlekedés lehetőségeit. A Dunának egész évben hajózható európai közlekedési folyosóvá kell válnia, és ezt a lehetőséget konkrét intézkedésekkel fogjuk támogatni’
– jelentette ki a miniszterelnök.
Energiaárak
Az energiaárak korlátozásáról és kompenzálásáról szóló, jelenleg hatályban lévő sürgősségi rendelet módosításával a kormány kiterjeszti a lakosságot és a gazdaságot a drágulásoktól megvédő intézkedéseket – jelentette ki a kabinet csütörtöki ülése elején a miniszterelnök. Nicolae Ciucă elmondta, hogy az új sürgősségi rendelet még csütörtökön megjelenik a hivatalos közlönyben, és 2023. augusztus 31-ig lesz hatályos.
A miniszterelnök szerint a jogszabály a romániai háztartások 98 százalékát megóvja a villamos energia és a földgáz árának emelkedésétől. Elmondta: a kormány intézkedett arról is, hogy a tél folyamán a belső piac földgázellátása biztosított legyen, és a villamosenergia-termelésben se legyenek fennakadások. A kormányfő hozzátette, hogy az új sürgősségi rendelet a visszaszorítja az árspekulációt az áram- és a földgázpiacon. Az energiaügyi minisztérium honlapján közzétett tervezet szerint a villamosenergia árának korlátozása 2023. augusztus 31-ig lesz érvényben a havi 255 kilowattóránál kevesebb áramot használó háztartási fogyasztók számára.
E szerint 2022. szeptember 1. és 2023. augusztus 31. között áfával együtt legtöbb 0,68 lejt fizetnek kilowattóránként az áramért azok a háztartások, amelyeknek a múlt évben az átlagos havi fogyasztása nem haladta meg a 100 kilowattórát; 100,01 és 300 kilowattóra közötti tavalyi átlagos havi fogyasztás esetén a villamos energia ára áfával együtt nem haladhatja meg a 0,80 lejt kilowattóránként, ha a háztartás 255 kilowattóránál kevesebb áramot használ el egy hónapban; a 255 kilowattórát meghaladó árammennyiségért a szolgáltató által megszabott árat kell fizetni.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)