Dantés: Van-e oka gyászolni az erdélyi magyarnak?
2020. 12. 01. 11:41:58
A villámháborúnak induló, majd az egyre inkább megmerevedő frontok jellemezték az I. világháborút. Az Osztrák-Magyar Monarchia valamilyen szinten ott ragadt az 1848-49-es szabadságharcban, mivel a hadállományának a modernizációja nagyon sok téren lemaradt a századfordulóban végbemenő hadászati újításoktól. Javarészt ennek köszönhető, hogy a papírforma szerint pár hónaposra tervezett háború elhúzódott és felőrölte a nagy katonai múlttal rendelkező dualista állam haderejét. 1918 télbe hajló őszén egy meggyötört, vert sereg maradéka közeledett hazafele…
Az 1916-ban bekövetkező Ferenc József császár halála, majd az 1918 októberében kirobbanó őszirózsás forradalom finoman szólva sem gyakorolt pozitív hatást sem a háborúra, sem pedig az azt követő eseményekre. A felálló új magyar kormány és új miniszterelnök, bár nagy valószínűséggel nem látta át teljesen az eseményeket, azonban egy valamiben nagyon határozott döntést hozott.
FIGYELEM! A téma érzékenységére való tekintettel elkerülhetetlennek tartjuk, hogy közöljük az olvasóval azt, ami amúgy egyértelmű: ez itt egy véleménycikk, ami nem föltétlenül egyezik a szerkesztőség véleményével, továbbá, minden vélemény legitim és helyénvaló, és szabadon kifejtethető!
A szénalapú világ egy olyan fajta függőséget jelentett, amely Magyarországnak csak egyetlen járható utat hagyott, vagyis túl kellett élnie a telet. Ebből kifolyólag minden megmaradt haderejét a tarjáni szénmedence védelmére koncentrálta. Ezzel párhuzamosan megkezdődött az eddig csak szeparatistaként emlegetett kisebbségi törekvések gyakorlatba ültetése.
A román és csehszlovák hadsereg átlépte a Monarchia határait,
és megkezdte az Antant által kijelölt demarkációs vonalakig való előre nyomulást, ahol természetesen nem álltak meg, hiszen az ellenállás nélküli előre nyomulás elég sok optimizmusra adhatott okot. Ennél a pontnál meg kell jegyezzük, hogy Magyarország képes lett volna az önvédelemre a kisebbségi törekvésekkel szemben, csupán a kialakult helyzet, a vesztes világháború és az Antant nyomása, valamint az időközben Párizsban már ekkor körvonalazódni látszó béketárgyalások kényszerítették a helyzet elfogadására. Ennek bizonyítéka, hogy Balassagyarmatnál a demarkációs vonalat átlépő Csehszlovák haderőt egy fél zászlóaljnyi veterán és a város lakóiból toborzott szabadcsapat kergette vissza a demarkációs vonal mögé.
De mi is volt a Gyulafehérvári nyilatkozat, és milyen szerepe volt abban, hogy Erdély végül Románia része lett? Az 1918 november 13-14 – én az Aradon zajló román-magyar tárgyalások nem hoztak eredményt, Iuliu Maniu már a tárgyalások közben memorandumot küldött Párizsba, amelyben engedélyt kért a román csapatok előre nyomulására a Maros vonalán.
November 15-én a Román Nemzeti Tanács határozatot hozott,
hogy népgyűlést kell összehívni, 20-án bejelentette, hogy a helyszín Gyulafehérvár lesz, a történelmi emlékezetből kifolyólag. 1918 december 1-én, Gyulafehérváron, mintegy 1200 fő jelenlétében kimondták Erdély egyesülését Romániával.
December 22-én a Magyar Nemzeti Tanács ellengyűlést tartott Kolozsváron, december 24-én a román hadsereg viszont megszállta Kolozsvárt. 1919 január 8-án az erdélyi szászok is gyűlést tartottak Nagyszebenben. A gyűlés függetlenségét és szabad döntését erősen megkérdőjelezi, hogy a román hadsereg jelenlétében zajlott le, és egy kiáltvánnyal végződött, amelyben elfogadták a csatlakozást az akkori Romániához.
Az 1919-1920-as Párizs környéki béketárgyalásokra
a gyulafehérvári nyilatkozatot és fényképeket vittek bizonyíték gyanánt, hogy az egyesülés megtörtént. Ki kell emelni, hogy bár a győztes hatalmak térfelén végezték a háborút, mégsem tekintették egyenrangú félnek a tárgyalások során, ezért a követeléseiknek is csak egy része teljesült.
Véleményem szerint az a része, amely a gyulafehérvári nyilatkozat nélkül is megvalósulni látszott, hiszen már az 1848-49-es szabadságharc alatt is körvonalazódtak a nagyromán törekvések, a menet közben elszaladó 70 év meg csak ráerősített erre. Végül a Magyarországra vonatkozó végleges döntést 1920. június 4-én mondták ki. Ez az a nap, amely nemzeti gyászként vonult be a magyarság történelmébe és amelyről minden évben megemlékezünk, mint az országvesztés napja.
Megmaradt a kérdés, hogy gyászolnunk kell-e december 1-én?
Mindenféle történelmi eseményt figyelembe véve azt kell mondanom, hogy nem!
Ha az impotens magyar politikum kedvezőbb helyzetet harcol ki saját magának, akkor a gyulafehérvári nyilatkozat, a nagyromán törekvésekkel együtt ment volna a levesbe. Trianonban nagyon is tisztában voltak azzal, hogy hogyan és milyen formában zajlottak ezek az egyoldalú szerződések, népszavazás nélküli országegyesítések, ezért, amikor a döntés megszületett, akkor alapnak az etnikai arányokat, földrajzi elhelyezkedéseket vették alapul, valamint annak a lehetőségét, hogy a közép-európai nagyhatalom felszámolható.
Az Osztrák-Magyar Monarchia szétforgácsolásának a célja vezetett oda, hogy aránytalan mértékben büntették Magyarországot, és annyira nem figyeltek a részletekre, hogy már akkor körvonalazódni látszottak a II. világháború fellegei a horizonton. Véleményem szerint egy alaposabb kivizsgálással, nagyobb körültekintéssel, és a revans-politika mellőzésével a II. világégés meg sem történik és egy, az igazság határait sokkal inkább súroló békemegállapodás is létrejöhetett volna…
Edmond Dantés
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!