Édes Erdély, bocsáss meg nekünk! Íme a tíz legégetőbb erdélyi természetvédelmi probléma
2020. 01. 28. 12:38:48
Ja, igen, a cím klikkvadász, de a valóságtól azért nem áll annyira távol, mint gondolnánk. A Transindex erdélyi portál kérésére 27 erdélyi biológus és ökológus összeállította az erdélyi természetvédelmi problémák „kiskátéját”, a 10 legégetőbb gondot, amivel vagy hamarosan szembenézünk, vagy búcsút inthetünk a „tiszta Erdély” leginkább turistacsalogató képének.
A tíz legnagyobb probléma pedig a következő:
1. Folyószabályozás (árvízvédelmi, lecsapolási munkálatok; kavics- és homokkitermelés; vizes élőhelyek eltűnése; talajvízszint drasztikus csökkenése, hal- és kétéltű fajok, növénytársulások veszélyeztetése)
2. Mezőgazdaság intenzifikálódása (gyepek, kaszálók beszántása; talajélet pusztulása; vegyi szennyezés; beporzók veszélyeztetése, élőhelyek felaprózódása és megszűnése)
3. Gyepek, kaszálók eltűnése, a biodiverzitás csökkenése (beszántás; túllegeltetés; égetés, vegyi- és műtrágyaszennyezés)
4. Erdőirtás, helytelen erdőgazdálkodás (tarvágások, illegális fakitermelés, nem megfelelő legális fakitermelés; az erdők kor- és fajösszetételének megváltoztatása)
5. Infrastruktúra-fejlesztés (úthálózat át nem gondolt bővítése, települések terjeszkedése, gombamód szaporodó hévégi házak, mezőgazdasági épületek)
6. Törpe- és nagy vízi erőművek (hegyvidéki ökoszisztémák veszélyeztetése, fajok eltűnése a hallépcsők hiánya miatt, az üledék visszatartása)
7. Invazív fajok terjedése (idegenhonos növény- és állatfajok özönszerű terjedése, kiszorítva az őshonos fajokat)
8. Vízszennyezés (ipari; kommunális; mezőgazdasági; bányászatból származó)
9. Szemetelés, nem megfelelő hulladéklerakatok
10. Nem megfelelő vadgazdálkodás (szakszerűtlen legális vadászat; vadorzás; védett fajokkal való kereskedelem; ritka fajok gyűjtése, pusztítása)
A tízes listán túlmenően a szakemberek felsorolnak még jó pár tényezőt, illetve a listában felsorolt problémákhoz magyarázatot is fűznek, szóval ne habozz és KLIKK IDE, olvasd el a teljes cikket, mert holnap kikérdem!
Ha kommentálni szeretnéd, akkor KLIKK IDE, és szidd a rendszert!
(Nethuszár, borítókép: a Hargita-megyei Cekend-tetőn létrehozott szeméttároló, fotó: Székelyhon, Barabás Ákos)