Egy teória arról, ami Ruszijában történik
2023. 06. 24. 19:45:28
A világ közvéleménye most azt találgatja, hogy Prigozsin mennyire cselekedett saját fejétől, mennyire vannak neki támogatói a rendszeren belülről, és egyáltalán: mi zajlik most Ruszijában. Nos, a Nethuszár első perctől követi a háborút (és az egyetlen erdélyi magyar nyelvű blog vagyunk, amelyik következetesen az ukránok mellett állt mindvégig!), így most megengedjük magunknak, hogy felállítsunk mi is egy teóriát arról, ami történik. Illetve több teóriát, amelyek akár össze is érhetnek egy adott ponton – lévén mindez csak találgatás, így túl nagy hitelességet nem kell neki szentelni, de elgondolkodni mindezeken talán mégis célszerű lehet.
Nos, mielőtt nekiállunk elméletet építeni, nézzük meg, mi az, amit eddig TUDUNK. Nem, nem csak a mai napról, hanem az elmúlt hónapok eseményei, hírei alapján – itt jegyzeném meg, hogy a „tudunk” foglalom jelen esetben meglehetősen eufemisztikus, a tudás itt abból áll, hogy voltak bizony korábban olyan hírek, amelyek elgondolkoztathatnak bennünket a mai eseményeket illetően is.
Nézzük csak:
- tudjuk, hogy a Wagner nem a védelmi minisztérium felügyelete alatt áll, sokkal inkább az FSZB-é alatt.
- tudjuk, hogy Prigozsinnak komoly üzleti érdekeltségei vannak Afrikában. Nemcsak a fegyverkereskedelemre gondolok, hanem a gyémántbányákra is. A Wagner afrikai üzleteinek egy részét az amerikai és az európai szankciók blokkolták, ezt pedig Prigozsin is megérzi a saját zsebén.
- tudjuk, hogy Oroszországban ÁLTALÁBAN véres a hatalomátadás. ÁLTALÁBAN – ugyanis Putyin hatalomra kerülése teremtette meg az ellenőrzött hatalomátadás modern orosz módszerét.
- tudjuk, legalábbis tudni véljük, erről mi is írtunk már a Nethuszáron SVG Generálisra hivatkozva, hogy Putyin kiszemelt utódja nem más lenne, mint Patrusev fia, Dimitrij Patrusev, aki jelenleg az agrárminiszteri posztot tölti be. SVG alapján arról is tudunk, tudhatunk, hogy Patrusev már nem egyszer kérte Putyintól, hogy indítsa el az ellenőrzött hatalomtranszfert, de ez valahogy mindig elmaradt. Patrusev a Nemzetbiztonsági Tanács elnöke, az FSZB egykori igazgatója. Kis túlzással: az ő tudta nélkül a légy sem repül Ruszijában.
- Putyin egészségügyi állapota nem a legtutibb, ez már a háború eleje óta pletykák tárgya, de az tény, hogy betegnek beteg. Szintén SVG témában gyakorta közzétett infóira alapozva, talán számolhatunk azzal, hogy Putyin egészségügyi állapota legalábbis olyan mértékben romlott meg, hogy a környezete feltette magának kérdést: mi van akkor, ha az elnök nem tudja majd ellátni feladatait.
Mindezek után jöjjön a teóriám:
Mi van akkor, ha a CIA nemcsak odacseszett egy Prigozsin afrikai üzleteinek, hanem egyúttal dfeal-t is ajánlott: megőrződ a gyémántbányáidat, a háború után kicsit majd haragszunk rád, körözést is adunk ki ellened, de majd jól nem találunk meg. Cserébe segíts nekünk, hogy Putyin megbukjon, és vessünk véget ennek a háborúnak. A CIA helyében én tettem volna egy ilyen ajánlatot. Prigozsin helyében el is fogadnám. Ki ne tudná jobban, mint maga a Wagner-vezér, hogy Ruszijá ezt a háborút nem fogja megnyerni? És, ha veszít Ruszijá, ő pedig nem fogadja el a lehetőséget, akkor oda mindene. A gyémántbányák is.
A képletet erősíti maga Patrusev is: a fickó ősnyugatellenes, vérbeli KGB-s, szokták őt Putyin rosszabbik énjének is nevezni. Csakhogy a fickó tényleg vezette az FSZB-t, tényleg letolt egy fél, vagy tán egész életet a szervek szolgálatában, így a racionális gondolkodást, a műveleti valóság alapjait azért csak nem felejtette el. Másrészről, mint vérbeli KGB-s, első gondja az Orosz Föderáció biztonsága, annak egysége – mi van akkor, ha ő is látta, hogy ez a háromnaposra tervezett spécoperácijá egyre több nemzetbiztonsági kockázatot hordoz magában? Olyan kockázatokat, amelyek már nem érik meg. Különben is: miért is van ez az egész háború? Hogy Putyin az ukránok elrabolt területeiből és vagyonából tudja megetetni azokat az oligarchákat, akiket Patrusev szívből utál.
Ma már egyre több információ lát napvilágot arról, hogy Prigozsin nem tegnap döntötte el, hogy Moszkva ellen indul. Olyan jelentések is napvilágot láttak, miszerint már az sem volt igaz, hogy a Wagnernek nincs elég lőszere, Prigozsin tudatosan tartalékot erre az eseményre, olyan cuccokat is félretett a march to Moscow-ra, mint az ukránoktól lefoglalt drónok és Javelinek. Majd elindult, ellenállás nélkül jutott át az ukrán–orosz határon, puskalövés nélkül vette be Rosztovot, majd Voronyezst, mire ezeket a sorokat leírom, már lehet, hogy Moszkvában van. Ami ellenállással találkozott útközben, hát, hogy is mondjam csak…, nem túl acélos.
Mindezt, szinte száz százalékos biztonsággal
ki merem jelenteni, nem tudta volna végigvinni, ha nincs valami nagyon komoly hatalommal bíró támogatója a rendszeren belülről. Kizárásos alapon ez csak Patrusev lehet, vagy olyasvalaki, akit még nem ismerünk.
Amennyiben a fenti teóriám igaz, vagy annak részletei valamennyire is fedik a valóságot, akkor az van, hogy Putyin sorsa már a legfelsőbb szintek egy részében el is dőlt – kérdés, hányan csatlakoznak majd a trónfosztókhoz. Ahogy az is eldőlt, hogy ezek után nem lesz ellenőrzött hatalomtranszfer, hanem a Gorbacsov-Jelcin műsort vették elő – kell a véres dráma a Vörös téren, hogy a majdan jövő új cár lezárja a műsort, elhozza a békét és ezzel megkaphassa a legitimitását.
És mindez miért?
Mert ugye kell egy alapos indok is, ahhoz, hogy valaki belevágjon egy ilyen kalandba. Nos, Prigozsint már írtam, de mit nyerhet ebből Patrusev például? Nos, amennyiben az ő fia lenne az elnök, akkor gyakorlatilag mindent: megmarad informális hatalma, de az sem kizárt, hogy a formális is. Akár tárgyalhat is a nyugatiakkal, legalábbis hatással lehet a majdnai tárgyalásokra, ahol saját magának, és hozzá hű körének kialudhathatja a büntetlenséget stb. Patrusev ebben a képletben tulajdonképp tényleg mindent megnyerhet magának, akkor is, ha nem a fiacskája lesz az új elnök, de ő maga tevékenyen részt vett Putyin megbuktatásában.
És akkor mit nyerne Oroszország?
Lefújják a háborút, elkezdnek tárgyalni a Nyugattal, abban bízva, hogy pár év, s visszaáll a rend, megy tovább a business as usual. Hogy ez így lesz, az a nyugatiakon is múlik, és nem fogadnék rá nagy tételben, hogy mi ismét akarunk majd üzletelni a ruszkikkal, de attól még Patrusev és az orosz elit egy része gondolhatja úgy, hogy van még esély, csak Putyintól kell megszabadulni. Ha pedig így gondolják, akkor ennek a szellemében is fognak cselekedni.
És ennek a cselekvésnek láthatjuk most az első felvonását.
Felcser V. Örs
(Nethuszár)