Eldőlt, hivatalos: Putyin háborúzni akar!
2022. 02. 17. 21:53:02
Oroszország továbbra is azt kéri az Egyesült Államoktól és szövetségeseitől (azaz NATO-tól), hogy a kelet-európai országokból vonja vissza csapatait és az odatelepített fegyverzetet. Moszkva kimondta: amennyiben az Amerikai Egyesült Államok nem teljesíti az orosz követeléseket (Putyini megfogalmazásban: nem fogadja el Moszkva garanciákra vonatkozó kéréseit), akkor a katonai válaszlépés is szóba jöhet.
Moszkva karácsonykor küldte el Amerikának és a NATO-nak azokat a követeléseit, amelyek teljesítése esteén Oroszország biztonságban érezné magát, akkor is azt kérték, hogy a NATO vonuljon ki a kelet-európai országokból (köztük Romániából), ígérjék meg, hogy Ukrajnát nem veszik fel a NATO-ba, valamint álljon vissza miden kelet-európai ország az 1997-es szintre.
Gyakorlatilag védtelenek maradnának/maradnánk – ezt persze a Nyugat nem nyelte le, nem is nyelhette volna, ez a totális önfeladást jelentette. Amerika január folyamán válaszolt az orosz igényekre, a NATO-erők kivonásáról szó sem lehet, mondták, és ezt azóta meg is erősítették, az összes kelet-európai országba küldik az amerikai katonákat. Ugyanakkor mind Amerika, mind a NATO jelezte, hogy egyéb biztonsági kérdésekről hajlandó tárgyalni – erre az amerikai válaszra érkezett meg ma a moszkvai viszontválasz. Lavrov már ma napközben bejelentette, hogy ez megtörténik, ahogy azt is, hogy a teljes választ nyilvánosságra hozzák. A TASS orosz hírügynökség ma este közölte a teljes dokumentumot, idézünk belőle mi is néhány sort*:
„Leszögezzük, hogy az amerikai fél nem adott konstruktív választ az Egyesül Államok által nyújtandó, az orosz fél által megfogalmazott biztonsági garanciákra. A NATO-bővítés és a „bukaresti ígéret” elutasításáról beszélünk, amely szerint Grúzia és Ukrajna NATO-tagokká válnak, valamint az egykori Szovjetunióhoz tartozó, nem NATO-tagállamok államok területén létrehozandó katonai bázisok visszavonása, ideértve ezen államok infrastruktúrájának használatát bármilyen katonai tevekénység céljából, ahogy a NATO katonai erejének (képességeinek, kapacitásának – fordító megjegyzése) visszaállítása az 1997-es szintre. Ezek a szempontok alapvető fontosságúak az Orosz Föderáció számára.
Amerika és a NATO figyelmen kívül hagyta az orosz javaslatok csomagjellegét, az orosz javaslatok közül tudatosan a „kényelmes” témákra válaszoltak, ezek viszont az USA és szövetségesei előnyének megteremtésére irányultak. Az amerikai válaszban szereplő megközelítési mód, valamint az amerikai tisztviselők azt kísérő retorikája megerősíti azokat a jogos kétségeinket, hogy Washington valóban elkötelezett lenne az európai biztonsági helyzet rendbetétele iránt.
Az Egyesült Államok és a NATO növekvő katonai tevékenysége közvetlenül az orosz határ közelében riasztó, továbbra is figyelmen kívül hagyják „vörös vonalainkat” és alapvető biztonsági érdekeinket, valamint Oroszország szuverén jogát ezek védelmére. A szigorúbb szankciókkal való fenyegetőzés, illetve az orosz csapatok Oroszország bizonyos területeiről való kivonására irányuló követelések elfogadhatatlanok, és aláássák a valódi megállapodások elérésének lehetőségét.
Ha az amerikai fél nem hajlandó szilárd, jogilag kötelező érvényű és biztonságunkat garantáló megállapodást kötni, úgy Oroszország kénytelen lesz többek között katonai-technikai intézkedések végrehajtásával reagálni.”
Aki nem értené: a NATO katonai képességeinek, kapacitásának visszaállítása az 1997-es szintre azt jelentené, hogy Romániából, Lengyelországból, Magyarországról eltűnnének a NATO-bázisok! Ez a Nyugat nyilván nem fogja aláírni, de ezt a kelet-európai népek sem fogják lenyelni, Oroszország viszont ezen lépések elmaradása esetén kilátásba helyezte, hogy katonai válaszokkal is élni kíván. Hogy ez mikor történik meg, az jó kérdés, de az biztos, hogy innen kezdve a háború már csak nagyon nehezen kerülhető el – akkor is, ha ez amolyan proxyháborúként lesz jelen az életünkben, azaz Ukrajna területén zajlik, (relatív) messze tőlünk, és az oroszoktól való függetlenségünkért ukrán vérrel fizetünk majd. Egy pszichológus számára különösen érdekes lehet az „európai biztonsági helyzet rendbetétele” című orosz megfogalmazás. Bakker, ők hozták létre ezt a lehetetlen helyzetet, most pedig azért panaszkodnak, hogy valaki nem akarja ezt úgy megoldani, ahogy ők szeretnék – talán ez a mondat világít rá a legjobban arra, hogy Moszkvának nem a megállapodás, és még csak nem is valamiféle – bizonyos kontextusban talán még érthető is – biztonsági garanciák megszerzése a célja, hanem az, hogy orosz irányítás alá vonjon Európából annyit, amennyit csak tud.
Itt tartunk most!
Forrás: TASS
Borítókép: Kolozsvár bombázása, 1944, Szabó Dénes felvétele, forrás: Maszol
*Orosz eredeti: Констатируем, что американская сторона не дала конструктивного ответа на базовые элементы подготовленного российской стороной проекта договора с США о гарантиях безопасности. Речь идет об отказе от дальнейшего расширения НАТО, об отзыве „бухарестской формулы” о том, что „Украина и Грузия станут членами НАТО”, и об отказе от создания военных баз на территории государств, ранее входивших в СССР и не являющихся членами альянса, включая использование их инфраструктуры для ведения любой военной деятельности, а также о возврате военных потенциалов, в том числе ударных, и инфраструктуры НАТО к состоянию на 1997 год, когда был подписан Основополагающий акт Россия — НАТО. Эти положения имеют для Российской Федерации принципиальное значение.
Проигнорирован пакетный характер российских предложений, из которых намеренно выбраны „удобные” темы, которые, в свою очередь, „перекручены” в сторону создания преимуществ для США и их союзников. Такой подход, как и сопутствующая риторика американских официальных лиц, подкрепляет обоснованные сомнения в том, что в Вашингтоне действительно привержены исправлению ситуации в области евробезопасности.
Вызывает тревогу нарастающая военная активность США и НАТО непосредственно у российских рубежей, тогда как наши „красные линии” и коренные интересы в области безопасности, а также суверенное право России на их защиту по-прежнему игнорируются. Ультимативные требования вывести войска из определенных районов на российской территории, сопровождаемые угрозами ужесточения санкций, неприемлемы и подрывают перспективы достижения реальных договоренностей.
В отсутствие готовности американской стороны договариваться о твердых, юридически обязывающих гарантиях обеспечения нашей безопасности со стороны США и их союзников Россия будет вынуждена реагировать, в том числе путем реализации мер военно-технического характера.
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!