Marosvásárhelyi forradalmárok: tettesek és áldozatok
2018. 11. 06. 21:20:15
Marosvásárhelyen az 1989-es antikommunista forradalom hat áldozatot, és – hivatalosan – 21 sérültet követelt. A december 21-ről 22-re virradó éjjel elfogott és megvert forradalmárok közül többen is feljelentést tettek kínzóik ellen, sok esetben név szerint említve meg a rendőrtiszt, katonai parancsnok, szekushadnagy stb. nevét.
A korábbi cikkünkben ismertetett esetek egyikében sem indult meg a nyomozás – a fekete márciust követően, mondhatni, futószalagon hozta meg a katonai ügyészség, Onutiu Ioan és Blaj Liviu Lucian katonai ügyészek vezetésével, a „nem indul büntetőügyi nyomozás” (neinceperea urmaririi penale – NUP) határozatot, és jelenleg egy olyan esetet sem ismerek, amikor elítéltek volna valakit, az 1989. december 21.marosvásárhelyi felelősei közül.
A korábbi cikkünkben ismertetett dokumentumokban szerepel Dobrovolschi Eugen-Elemér, akit 1989. december 21-én este vertek meg a rendőrségen, éjszaka fogva tartották, hogy aztán másnap, Ceausescu elmenekülésének a híre után szabaduljon. Panaszt tett az őt megverő Neamtu Ioan ellen, 1990 januárjában egyszer kihallgatták ez ügyben, aztán idén nyárig soha nem keresték a hatóságok.
Az Európai Bíróság döntésének értelmében Románia újra kellett indítsa a már számtalanszor vakvágányra terelt nyomozást a forradalom ügyében, így Dobrovolschi urat idén nyáron kihallgatták, újra írásos nyilatkozatot adott arról, ami akkor este, éjjel történt, majd közölték vele, hogy hamarosan Bukarestbe is fel kell látogatnia, hasonló ügyekből kifolyólag. A mostani kihallgatás már komoly dolog volt – jegyezte meg a Nethuszár kérdésre Dobrovolschi úr.
Ugyancsak Dopbrovolschi úr osztott meg velünk néhány információt arról, hogy mi történt az akkori áldozatokkal, köztük azzal a Szécsi Lászlóval, akinek a neve nem is szerepel a korábbi cikkünkben közzétett dokumentumok között. Dobrovolschi cellatársa volt azon az ominózus éjszakán, ugyancsak egy zárkában volt velük Turdan Iosif, a cigány nemzetiségű forradalmár, akinek feljelentése megmaradt utókornak (ITT OLVASHATÓ).
Szécsi László és Turdan Iosif a kilencvenes évek elején öngyilkosok lettek.
Dobrovolschi úr emlékei szerint velük egy cellában volt még Bács András, akinek neve szintén nem szerepel a dokumentumok között – erősen Istenhívő, az Úrhoz imádkozott a cellájában. A kilencvenes évek elején hunyt el cukorbetegségben.
Őnekik a román jogrendszer már nem tud igazságot szolgáltatni – a közel három évtizedes késés megtette a maga hatását.
Blaj Liviu-Lucian, a felmentő ítéleteket hozó egykori katonai ügyész – a Nethuszár információi szerint – továbbra is Marosvásárhelyen él, ügyvédi tevékenységet folytat.
Onutiu Ioan a szélsőséges soviniszta Cuvantul Liber marosvásárhelyi napilap híre szerint 2009-ben részt vett az Al. Papiu Ilarian gimnáziumban végzett diákok találkozóján. A Cuvantul Liber cikke továbbra is ügyészként nevezi meg, ám valójában 1997-ben egy Emil Constantinescu akkori államfő által aláírt rendeletnek köszönhetően saját kérésére nyugdíjazták.
Külön köszönet illeti Dobrovolschi Eugen-Elemér urat, amiért megosztotta velünk a forradalmárok későbbi sorsáról szóló információit!
Felcser V. Örs
(Nethuszár)
(Nethuszár)