ÉLŐ: Összevont európarlamenti és helyhatósági, szeptemberben elnökválasztás
2024. 02. 21. 19:47:36
Európarlamenti választások a helyi választásokkal egy időben június 9-én, közös PSD-PNL lista, elnökválasztás szeptemberben és parlamenti választások decemberben – így néz ki a PSD és a PNL egyezsége a 2024-es évre vonatkozó választási menetrendet tekintve.
A két párt elnöke ezekben a percekben is zajló közös sajtótájékoztatójukon jelentik be a „komászáréval” kapcsolatos tárgyalásaik eredményét.
Nicolae Ciucă:
- a koalíció döntése az európarlamenti és a helyhatósági választások összevonása
- Az összevonáson túl, az egyezség szerint a két párt külön méretkezik meg a helyhatósági választáson, míg az európarlamentin közös listát állítanak.
- A döntés az ország stabilitásának megszilárdítására irányul, valamint a jelenlegi kormány koherenciájára (jelentsen ez bármit is), és a választópolgárok érdekeit tartja szem előtt. A románok stabilitást kívánnak.
- Szükséges, hogy a pártok kicsit visszavegyenek a büszkeségükből.
- Románia, a stabilitásnak köszönhetően jelentős külföldi tőkét tudott bevonzani
- Ez az első olyan időszak, amikor Románia befektetésekből származó bevételei meghaladták a fogyasztásból származó bevételeket.
- Úgy tartjuk, hogy a jelenlegi helyzetben a felelősségtudat nem engedi meg, hogy politikai hiúság miatt törékennyé tegyük az ország stabilitását.
Marcel Ciolacu:
- Ismerjük a jelenlegi koalíció történetét, akkoriban az ország egy szociális válság előtt állt. Nincs semmi ellenkezés bennem ezzel a politikai projekttel szemben.
- Egy politikai erőnek időnként fel kell vállalnia bizonyos dolgokat és ne csak választási számításokat végezzen. Ez a különbség a politikus és az államférfi között.
- Bebizonyítottuk, hogy nehéz helyzetben is tudunk döntéseket hozni.
- Az összevonásról szóló döntésünk nem a demokrácia ellen, hanem épp a demokrácia mellett szól.
- Csak a két nagy párt erejének egyesülésével tudjuk megállítani a szélsőjobboldali hullámot.
- Egyik párt sem tud külön beleállni ebbe a csatába.
- Románia jövőjébe vezető útról van szó.
- Van két fontos célunk: idén teljes jogú schengeni tagok legyünk, és 2026-ban Románia váljon az OECD tagjává.
- Románia helyes irányba tart, ahhoz maradjon politikai akarat is szükséges.
- Úgy érzem, azt tettem, ami az országomnak a legjobb.
- Az összevonáson és a közös európarlamenti listán túl szeptemberben elnökválasztás is lesz.
- Parlamenti választások decemberben.
KORÁBBAN ÍRTUK:
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürója jóváhagyta szerdai ülésén az európai parlamenti és az önkormányzati választások összevonását és a Szociáldemokrata Párttal (PSD) közös jelöltlista állítását az EP-választásokra – nyilatkozták pártforrások. Ezek szerint a döntést 58 támogató, öt ellenszavazattal és két tartózkodás mellett hozták meg. A PNL vezetőtestülete a parlament épületében ülésezett.
KORÁBBAN ÍRTUK:
Rareș Bogdan (PNL) és Mihai Tudose (PSD) ma délelőtt 10 óra 30 perckor bejelentették, hogy a koalíció döntésre jutott a választási stratégia kérdésében, amelyet délután 16.00 órakor hagy majd jóvá a két párt vezetősége, a döntést pedig este 19 órakor ismerteti a közvéleménnyel a két pártelnök. Időközben egy felmérés eredményei is nyilvánossá váltak, eszerint a románok több mint 60 százaléka óhajtja a választások összevonását.
„Nyolc órakor találkoztunk, nagyon komoly megbeszéléseink voltak és mindannyian egyetértettünk abban, hogy álljunk a párttagságunk elé, hogy megvitassuk az elveket és ezt a projektet” – fogalmazott Bogdan Rareș a Mihai Tudoseval tartott közös sajtótájékoztatóján.
„Egy szociológiai felmérés eredményére vártunk, kíváncsiak voltunk, mit szeretnének a románok. Ez ma éjjel érkezett meg, és kiderült, hogy a románok több mint 60 százaléka szeretné a választások összevonását, egy jóval nagyobb részük pedig a kormányzás folytatását kívánja” – magyarázta Mihai Tudose.
Mit lehet tudni eddig?
A PSD és a PNL megegyezett az európarlamenti és a helyhatósági választások összevonásában – utóbbit eredetileg szeptember 29-én tartották volna, így most mindkettő június 9-én lesz.
A két párt közös listán indul az európarlamentin, egyelőre nem világos, hogy ki lesz a lista első helyén: egy független jelölt, vagy egy PSD, esetleg PNL-s politikus.
A liberálisok paritásos listát szeretnének az európarlamentire, vagyis 1 PSD-s jelölt után egy PNL-s jelölt következzen, amibe a PSD nem valószínű, hogy belemegy.
Az európarlamentin 5 százalék a választási küszöb, csak azok a pártok küldhetnek majd képviselőt az EP-be, akik túllépik ezt a küszöböt.
A PNL önálló jelöltet állítana a bukaresti főpolgármester választáson, és a PSD-től függetlenül indulna a helyhatósági választásokon is – ez ugyanakkor nem zárja ki, hogy egyes városokban közös listát állítsanak.
Az elnökjelölt, illetve az őszi parlamenti választások összevonásának kérdését az európarlamenti választások után vitatják meg. Úgy a PSD, mint a PNL szeretne saját jelöltet indítani az elnökválasztáson, így ez kényes kérdésnek számít a koalíció tagjai számára.
KORÁBBAN ÍRTUK:
Hosszú huzavona után ma végre eldőlhet, hogy összevonják-e a választásokat, ha igen, akkor mely szavazások esnek majd egybe, és melyik dátumokon – azaz, az idei választási menetrend biztos tudatával térhetünk nyugvóra ma este, ha sikerül megegyeznie a két nagy pártnak. Ugyanakkor ma más, szintén fontosnak minősíthető ülések is zajlanak, így igazán zavaros, kaotikus napra számíthatunk.
A koalíció ülése reggel kilenckor már meg is kezdődött, itt találkozik a PSD és a PNL vezérkara, hogy végső döntésre jussnak a választások összevonását illetően. Amint arról már pár alkalommal írtunk, nemcsak a helyhatóságit vonnák össze az európarlamentivel (június 9.), hanem az államfőválasztás második fordulója és a parlamenti választások is azonos napon kerülnének megrendezésre. Újabb információ, hogy a PSD már szeptemberben megtartaná az elnökválasztást, mindezt egy RMDSZ-es javaslatnak köszönhetően. A Szövetség ugyanis korábban módosító javaslatot nyújtott be, amelynek értelmében az eddigi kötelezően novemberben szervezendő elnökválasztást akár szeptemberre is előre lehetne hozni – az RMDSZ-es módosító megszavazásával tehát megnyílna az út egy ilyen variáció előtt is.
A PSD, a PNL és Klaus Iohannis államfő különböző konfigurációkban tárgyalnak ma egymással, hogy döntsenek a választások összevonásáról, azok dátumáról és az esetleges választási együttműködésről. Utóbbi kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a tegnapi hírek alapján, amelyekről blogunk is beszámolt, a PSD és a PNL egyfajta választási szövetség keretében közös listát állítana az EP-választásokra. A koalíciós tárgyalások után kezdődik a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése a Cotroceni palotában, majd a PNL és a PSD országos választmánya is összeül – így aztán könnyen lehet, hogy csak este tudjuk meg, hogy mire jutottak a pártok.
Addig is, maradjatok a Nethuszár közelében és kövessétek Facebook-oldalunkat, és olvassátok el a kapcsolódó anyagokat is:
Források: lesz összevonás, a PSD és a PNL közös listán indul az európarlamentin
Ciolacu: a prioritásunk megvédeni Romániát a szélsőségesektől
Születőben a román centrális erőtér, de hol kapunk benne helyet mi, magyarok?
(Nethuszár)
(Nethuszár)