EU-bíróság: megbüntetik Lengyelországot, miközben már nincs is ügy
2022. 02. 09. 18:42:16
Az Európai Bizottság arról tájékoztatta Lengyelországot, hogy az ország számára kifizetendő uniós forrásokból vonja le azt a bírságot, amelyet az Európai Unió Bírósága szabott ki, mivel Varsó nem tett időben eleget a Turów bánya ügyében hozott határozatában foglaltaknak.
Ujvári Balázs, a testület illetékes szóvivője az AFP hírügynökségnek nyilatkozva megerősítette: a bizottság 10 napon belül eljár a lignitbánya bezárásának elmulasztása miatti késedelmi bírság behajtása végett. A szóvivő nem közölte, melyik uniós forrásból vonják le a mintegy 15 millió euró büntetést, amely a tavaly szeptember 21. és október 19. közötti időszakot fedezi. Az uniós bíróság szeptember 21-én hozott ítélete napi 500 ezer euró, az Európai Bizottságnak kifizetendő pénzbüntetésre kötelezte Lengyelországot, amiért nem szüntette be a lignitkitermelési tevékenységét a cseh-lengyel határ mellett fekvő Turów bányában. A pénzbüntetést Lengyelországnak az ítélet kézhezvételének napjától kellett volna fizetnie egészen addig, amíg nem tartja magát a bíróság alelnökének tavaly május 21-én közzétett, a bányászatot megtiltó határozatához.
A prágai kormány tavaly panaszolta be Lengyelországot az Európai Bizottságnál, mondván, hogy a bánya működtetése elapaszthatja a régió víztartalékait, növelheti a zajterhelést és a légszennyezést. A testület ezután az uniós bíróság elé vitte az ügyet, arra hivatkozva, hogy Lengyelország megsértette az uniós előírásokat. A fordulat a múlt héten következett be: a lengyel és a cseh kormány megállapodást írt alá, amelyben Varsó egyebek között arra kötelezte magát, hogy 45 millió eurós kártérítést fizet a cseheknek, Prága pedig megígérte, hogy ezután visszavonja Lengyelország elleni keresetét az Európai Bíróságnál.
Az Európai Bizottság a megállapodás ellenére is tartja magát a pénzbírság behajtásához a Varsónak járó EU-források rovására. Ez precedens nélküli lépés az Európai Unió történetében. „A bizottság teljesíti jogi kötelezettségét, és behajtja az uniós bíróság által kiszabott bírságot, amelyet Lengyelország eddig nem volt hajlandó kifizetni” – erősítette meg a szóvivő.
(MTI)
Kommentár:
Aligha szabadulunk egykönnyen attól a gondolattól, hogy mindez nem is annyira a bánya működtetésével van baja az EU-nak, mint magával Lengyelországgal, ez utóbbi egyébként biztosra tudjuk. Na már most, a jelek szerint egy olyan ügyben bírságolták meg Lengyelországot, m i több, a nekik járó uniós támogatásból le is vonják ezt az összeget, amely ügy már nem is létezik, ugyanis a csehek visszavonták keresetüket. Ez eddig csak egy az uniós intézmények sorozatos hibái közül, amelyet ebben az ügyben elkövettek. Az Unióban még akkor is mereven ragaszkodtak az általuk zöldpolitikának nevezett, valójában kellőképpen soha át nem gondolt, szakmailag egész egyszerűen csapnivaló, emberi szempontokat messziről kerülő zöldpolitikájukhoz, amikor már a napnál is világosabb volt, hogy Oroszország erősen babrál a gázcsappal és korábban nem tapasztalt energiaválság söpör majd végig Európán. A turówi bánya pedig az alapja annak az erőműnek, amely a bánya közelében található, és amely lengyel háztartások millióinak biztosítja az áramot. Ha ettől elvágják őket, akkor Lengyelország oroszokkal szembeni védtelensége, kitettsége csak tovább fokozódik. Ráadásul, ahogy azt Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő tavaly ősszel már világossá tette, a bánya bezárása emberek ezreit hagyta volna munkalehetőség nélkül, közvetlenül a tél beállta előtt. Hogy jobban értsük tehát: mindenféle türelmet mellőzve, az uniós intézmények azt követelték Lengyelországtól, hogy lengyelek ezreitől vegye el a munkahelyet, ezzel párhuzamosan lengyel háztartások millióinak pedig az áramellátását sodorja veszélybe, mindezt egy olyan tél kezdetén, amikor az energiaárak emelkedésének kérdése már minden tagállamban napirenden volt, és látszott az is, hogy az oroszok nem állnak meg itt, amit a Gazprom csapjával ki lehet zsarolni a globális elitből, azt ki fogják zsarolni. Az eset tökéletesen példázza azt a szellemi hanyatlást, ami az Unió intézményeinek vezetőit elérte. Komoly, pragmatikus válaszok helyett általuk legyártott ideológiáknak kívánnak megfelelni, és nem értik, hogy a valóság miért nem akar engedelmeskedni.
Afelől ugyanis senkinek nincs semmiféle kétsége, hogy a turówi szénbánya kőkeményen környezetszennyező – csakhogy az ezáltal biztosított energiát sem lehet mellőzni, így lépünk be abba az ördögi körbe, amitől azt várnánk, hogy ésszerű, minden szereplőnek érdekeit szem előtt tartó megoldással majd az Unió jelentkezik. Na, ez nem sikerült, és félek, hogy a jövőben sem fog, így aztán az egész zöld projektet lehúzhatjuk a vécén…
Az ügy legnagyobb vesztese egyébként az ökopolitika, a veszteségek második helyezettje pedig maga az Unió, ugyanis a csehek és a lengyel úgy állapodtak meg egymással, szépen, békében, hogy ahhoz az Unió illetékesei hozzá sem tudtak szagolni, az üzenet így egyre egyértelműbbé válik mindenhol Európában: nincs szükség az Unióra, megoldjuk mi egymás között.
Vagy nem, de akkor már mese kezdődik… (Ghonzó)
Kapcsolódó:
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!