Expert Forum: csökkenteni kellene az EP–jelöléshez szükséges aláírások számát
2024. 04. 15. 20:52:40
Túl magasnak és ennélfogva korlátozó tényezőnek tartja az Expert Forum az európai parlamenti választási jelöltek iktatásához szükséges támogató aláírások számát. A civil szervezet az aláírások számának csökkentését, illetve hitelességük ellenőrzésének átláthatóvá tételét kéri.
Az Expert Forum hétfői közleményében felhívta a figyelmet, hogy a jelöltlisták iktatásához kért támogató aláírások száma túl magas, jelenlegi formájában ez a követelmény „a leginkább korlátozók közé tartozik az Európai Unióban”. Mint hangsúlyozták, ennek a követelménynek nem akadályként kellene működnie, hanem igazolásaként annak, hogy a jelöltállító pártok vagy a független jelöltek „valós támogatottsággal” rendelkeznek. „Az aláírások érvényességét ellenőrző világos eljárás hiányában ez a követelmény csak mesterségesen csökkenti az induló jelöltek számát, és a jelentős erőforrásokkal rendelkező nagy pártoknak kedvez. (…) Az ellenőrzési eljárásnak nyilvánosnak és előzetesen hozzáférhetőnek kellene lennie” – fogalmaztak.
A civil szervezet szerint a Központi Választási Irodának (BEC) a jelöltlisták mellett az egyes pártok vagy független jelöltek támogató aláírásainak számát is közölnie kellene. Mint írták, kérték, hogy engedélyezzék számukra az ellenőrzési folyamat megfigyelését, a BEC azonban megtagadta az igénylést az erre vonatkozó szabályozás hiányára hivatkozva. Az Expert Forum szükségesnek és hasznosnak tartaná a jelöltek korának és nemének közzétételét is.
A szervezet emlékeztetett, hogy 15 párt és pártszövetség nyújtotta be a BEC–hez az európai parlamenti választásokon induló jelöltjeinek listáját, és hét független jelöltet is iktattak. Jelentésük szerint összesen 542 jelölt indulna az EP–választásokon, míg 2019–ben 695, 2014–ben pedig 580 jelölt volt. Idén kilenc párt és pártszövetség listáin szerepel maximális számú, azaz 43 jelölt. Ezzel szemben a Szabad Emberek Pártjának csak egy jelöltje van.
Az idei EP–választáson induló jelöltek közül 171 nő (32 százalék) és 364 férfi (68 százalék). A 2019–es 31 százalékhoz képest stagnált a nők aránya. A női jelöltek aránya a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az S.O.S. Románia Párt listáin a legmagasabb, 39 százalék. Ezt a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta választási szövetség (37 százalék), a Mentsétek meg Romániát Szövetségből (USR), a Népi Mozgalom Pártjából (PMP) és a Jobboldal Erejéből álló Egyesült Jobboldal Szövetség (35 százalék), a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (30 százalék) és a Szociálliberális Humanista Párt (23 százalék) követi. Pártok szintjén az USR–nél és a PSD–nél a legkiegyenlítettebb a nemek aránya, mindkét alakulatnak 12 női és 11 férfi jelöltje van. A liberálisok összesen húsz jelöltje közül öten nők, az RMDSZ 43 jelöltje közül pedig 13–an. A jelentése arra is kitér, hogy a 15 párt és pártszövetség közül 10–nek a listáján női jelölt foglalja el az első három hely valamelyikét.
A szervezet a jelöltek foglalkozását is áttekintette. Mint kiderült, a legnagyobb számban nyugdíjasok (54), igazgatók/menedzserek/ügyintézők, képviselők (23), valamint vállalkozók, ügyvédek és európai parlamenti képviselők (20) vannak köztük.
FORRÁS: AGERPRES
Borítókép: Mesterséges Intelligencia
(Nethuszár)