Fazakas Etele: „az elvándorlás megállításához, jól fizetett munkahelyek kellenek” (INTERJÚ)
2020. 09. 25. 21:12:15
Fazakas Etele az EMSZ színeiben készül bevenni Sepsiszentgyörgy városát – mármint tanácsoként. Mivel az interjú készítője (Ghonzó) Tusványoson ismerkedett meg Etelével, így adta magát, hogy megkérdezzük: nem lenne jobb inkább csapatni egy koncerten, vagy kurzust tartani a kolozsváriaknak a fenyvesek alatt, mint idegeskedni a városi közgyűlésben? Fazekas Etele nem kerülte ki a kényesebb kérdéseket sem.
– Mi visz rá arra egy mai fiatalt, hogy nekiálljon hivatásosan is politizálni: Úgy értem, csapathatnád nyugodtan az Untoldon, erre inkább azt választod, hogy idegeskedj egy városi tanácsi gyűlésen….
– Untold helyett jobban esett volna részedről egy Tusványos (kurzus) hivatkozás, de mint kérdést többen feltették már. A politizálásban a fejlődést látom, és ha már az itthon maradást választottam, akkor fontos számomra, hogy ne csak én személyesen, hanem a szülővárosom is fejlődjön. Amennyiben a város fejlődése egy kicsit általam is történne, akkor más fiatal is látná, hogy ez nem az a pálya, amitől mindenképp távol kell tartanod magad. Visszatérve az Untold/Tusványos témára, idén védve vagyok a kérdésedtől, mert mindkettő elmaradt. 🙂
– Mikor találkoztál először a politikával, mióta követed figyelemmel a közéletet?
– 2016-ban lettem tagja az Erdélyi Magyar Néppárt Minta ifjúsági szervezetének, aminek abban az évben megválasztott városi elnöke lettem. A közélet helyi szinten már iskolás koromban is érdekelt, viszont akkoriban még nem vállaltam szerepet politika-közeli szervezetekben. A Székely Mikó Kollégium diáktanácsának voltam tagja a líceumi évek alatt, aztán a Brassóban töltött egyetemi évek alatt alelnöke voltam a Brassói Magyar Diákszövetségnek.
– Milyen motivációid vannak, hogy tanácsos legyél?
– Az, hogy tanácsosnak választanak megtisztelő, mert egy 4 évre szóló bizalmi szerződést jelent az engem támogatók és közöttem. A bizalmat pedig odaadó munkával és tervekkel szeretném meghálálni, ami a város és lakóinak a javát szolgálja.
– Melyek lennének az első határozati javaslataid?
– Mindenképp a közbiztonságban javasolnék változtatásokat, itt gondolok arra, hogy a város bizonyos negyedeiben, mondhatni, nem egészséges adott időpontokban az utcán tartózkodni. A második javaslatom a közlekedési rend megváltoztatása lenne, például a Gábor Áron utcában.
– MPP, Néppárt, most egyesülnek, EMSZ…, az átlag erdélyi számára lassan a követhetetlen. Nem félsz attól, hogy „kifut” alólad a párt?
– Az egyesülés által nem meggyengült, hanem megerősödött a szervezet, akkor gyengült volna, ha tovább osztódik. Az Erdélyi Magyar Szövetség képviselői mind nemzeti értékeket előtérbe helyező, közösségükért tenni akaró személyekből áll, akik a Szövetség létrejötte előtt értékes tagjai voltak a közösségnek. Egyáltalán nem gondolom, hogy kifuthat alólam a párt, sőt itt találom meg az elképzeléseim, ami az erdélyi magyar politika nemzeti oldalát képviseli.
– Fogadnál-e el kenőpénzt? És, ha amúgy is úgy szavaznál, ahogy kérnének, akkor cserébe eltennél egy „kis figyelmességet”?
-NEM! SOHA!
– Ha pártbeli főnököd, pártelnököd arra kérne, hogy lelkiismereted ellen szavazz, akkor megtennéd?
-Ha valaki felkérne arra, hogy lelkiismeretem ellen szavazzak, akkor egyáltalán nem is lehetnénk azzal a személlyel egy pártbeliek. Saját lelkiismeretem vitt arra, hogy belépjek anno az Erdélyi Magyar Néppártba, és este, ha lefekszem, akkor nyugodtan szeretnék aludni.
– Milyen körülmények között adnád vissza a mandátumod?
– Semmilyen körülmények között, hiszen azok a személyek, akik bejuttatnak a városi tanácsba azt várják el, hogy végig vigyem a 4 éves mandátumom, a problémájukat megoldjam, a tőlem legjobban telhetően, és nem utolsó sorban, hogy a nehézségek elől ne futamodjak meg. Ez utóbbi amúgy sem jellemző rám, mert alapból ellentmond a lelkiismeret és a bizalom fogalmaknak.
– Mint fiatal politikus hogyan látod az erdélyi magyar fiatalság kilátásait, különösen a székelyföldiekét?
– Ez sajnos nagy mértében függ a világpolitikai és világgazdasági helyzet alakulásától is. Mi, megválasztott helyi elöljárók, kisebb mértékben tudjuk csak befolyásolni, azt is indirekt módon, és természetesen mindent megteszünk azért, hogy akárcsak én, aki itthon képzelem el a jövőm, mást is arra vegyek rá, hogy ugyanígy tegye. Új, jól fizetett munkahelyek kell létesüljenek, a helyi kisvállalkozókat jobban kell támogatni, és nem pedig a nagy multicégekre fektetni csak a hangsúlyt. Ha mindezek összejönnek, akkor biztosan egyre kevesebben fogják a külföldi munkát keresni és vállalni.
– Hosszú 30 év van mögöttünk, és, bár sok mindent gyermekfejjel érhettél meg, valamennyire téged is alakítottak a múlt eseményei – melyeket emelnél ki ezek közül, amelyek nagyobb befolyással voltak rád?
– Koromtól fogva nem értem meg semmilyen nagy társadalmi eseményt, viszont vannak olyan dolgok, amik megbotránkoztattak, például az elöljárókkal szemben kiosztott büntetések a jelképeink használata végett; az ÁRTATLANUL elítélt és bebörtönzött kézdivásárhelyi székelyek esete; az Úz-völgyi jogtalan temető-foglalás…, és még lehetne folytatni. Ezek mind elgondolkodtattak és megerősítettek abban, hogy nekem itthon van dolgom!
– Mit tudnál mondani annak a fiatalnak, aki arra készül, hogy nyugaton telepedjen le? Szerinted mivel lehet itthon tartani ifjú magyarjainkat?
– A fiatal maradjon bátran itthon, és próbáljuk együtt megoldani, az egész társadalmat bevonva, azokat a nehézségeket, amik az elvándorlásra sarkallnák. Sajnos, de nem élünk könnyű világot, én is napi 10/12 órát dolgozok a munkahelyemen, de ahogy elődeink is tették, mi sem futamodhatunk meg a nehézségek elől, feladva mindazt, amit ők kemény munkával hagytak hátra nekünk. Itthon tartani a fiatalokat, elsősorban, amint már írtam és csak hangsúlyozni tudom, hogy biztos és jól fizetett munkahelyek által lehet, valamint, ha vállalkozásra vagy mezőgazdasági tevékenységre adnák a fejüket, akkor abban minden támogatást megadni, hogy sikeresek lehessenek.
– Tanácsosjelöltként állsz rajthoz, ami a helyi politika képviseletét jelenti. Tervezel-e részt venni az országos politikában, esetleg nemzetközi színtérre is kijutni, mint erdélyi magyar politikus?
– Így van, tanácsosjelöltként állok rajthoz, még az sem biztos, hogy tanácsos is leszek, hiszen a választások vasárnap lesznek, tehát ez pont annyira a jövő titka, mint az országos vagy a nemzetközi politikában való próbálkozásom. Az igazság az, hogy pillanatnyilag csak helyi politikában gondolkodtam a szerepvállalásról, viszont nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő.
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!