Frunda Csenge: „ennek a változásnak én is részese akarok lenni” (INTERJÚ)
2020. 09. 23. 17:52:57
Fiatalos lendület, tapasztalt politikusokat megszégyenítő rátermettség: Frunda Csenge tanácsosi mandátumával egy új dimenzióba kerülhet a marosvásárhelyi lokálpolitika. Biztosak vagyunk benne, hogy négy év múlva ott lesz keze nyoma a városi közéleten! Interjú Csengével, akihez Ghonzó kollégánk nagy reményeket fűz, így aztán mi is annyira vártuk a válaszokat, mint ti. (Dantes: ez hülyeség, nem tudjuk, hogy az olvasók mennyire várták, hisz azt sem tudták, hogy készül vele interjú. Mi viszont igen, ez tény!)
A Nethuszár egy interjúsorozatot bocsájt útjára, amelyben igyekszünk minél több olyan jelöltet bemutatni, akik, sikerük esetén, először nyernek mandátumot. Alanyainkat megpróbáltuk minden pártból megkörnyékezni, volt, aki visszautasította, de a többség szívesen fogadta megkeresésünket. A jelöltek nagyrészt ugyanazokat a kérdéseket kapták meg, egy-két kérdést szabtunk csak át az illető helyzetének megfelelően, az interjúk e-mailben készülnek, visszakérdezésre így nem volt módunk, de valamennyire azért mégiscsak sikerült emberközelbe hoznunk egy-két jelöltet. A kérdéseket Ghonzó, Kakassy Szilárd, Felcser V. Örs és Dantes állították össze.
– Mi vesz rá arra egy mai fiatalt, hogy tanácsosnak jelöltesse magát? Úgy értem, annyi szép szakma és hivatás van még az életben, miért épp politikusnak készülsz?
– Azt megtanultam, hogy ahhoz, hogy érdemben tudd képviselni a közösséged érdekeit, bent kell legyél azokban a testületekben, ahol a döntéseket hozzák. Na meg azt: ahhoz, hogy egy vizsga sikerüljön, be kell menj vizsgázni. Ezek tudatában egyértelmű volt, ahhoz, hogy a vásárhelyi fiatalok hangját hallatni, és érdekeit képviselni tudjam, be kell kerülnöm abba a testületbe, ahol rólunk döntenek.
– Hogyan és mikor találkoztál a politikával, mikor kezdett el foglalkoztatni a közélet?
– Mindig is érdekelt a politika és a közélet. 5 évesen osztogattam először szórólapokat az államelnöki kampányban, 7 évesen vettem részt előszőr az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának ülésén a Kultúrpalotában, 14 éves korom óta pedig diák- és fiatalok érdekvédelmi szervezeteinek vezetőségében vagyok. 2017 óta vagyok a Magyar Ifjúsági Értekezlet jogi ügyekért felelős, és az RMDSZ Nőszerveztének ifjúságért felelős alelnöke.
– És mikor döntöttél úgy, hogy elindulsz a politikussá válás rögös útján?
– 2016-ban már csatlakoztam a Soós Zoltán csapatához, és együtt küzdöttünk az utolsó utáni pillanatig azért, hogy megmentsük a várost a korrupciótól. Aztán a keserű eredmény után jött 4 év, ami alatt egyértelművé vált, hogy a dolgok Marosvásárhelyen nagyon rossz, már-már tragikus irányba haladnak. Tavaly novemberben, egy szürke, esős napon, a munkahelyemre menet jöttem rá, hogy ez így nem mehet tovább: ennek a városnak sürgősen változásra van szüksége, és ennek a változásnak én is részese akarok lenni.
– Családod, barátaid, párod támogat céljaidban?
– A testvérem első perctől kezdve támogatta azt, hogy vállaljam el a jelölést. Hitt bennem, a csapatban, és abban, hogy együtt elindíthatjuk Vásárhelyt a fejlődés útján.
– Melyek a legfontosabb elveid?
– Hiszek a munkában, az őszinteségben és a csapatban.
– Különleges jelölt vagy, úgy is mondhatnám, üde színfoltja az erdélyi magyar politikának: édesapád a híres Frunda György szenátor, te pedig, ha minden igaz, első másodgenerációs politikus leszel. Lesz-e tovább a tanácsosi mandátum után, úgy értem politizálnál majd országos, esetleg nemzetközi színtéren a későbbiekben?
– Már nem csak a román pártokban, hanem az RMDSZ-ben is van másodgenerációs politikus, Antal Lóránt szenátor személyében. Az, hogy én édesapám nyomdokaiba léptem, semmivel sem különb, mint az, hogy a szabó fia, vagy az orvos lánya apjától tanulja a mesterséget. Én büszke vagyok édesapám munkásságára, és rengeteg tanulok tőle. Sokan vádolnak azzal, hogy én nem önkéntesen jelöltettem magam, hanem „odaraktak” – hogy miért, nem tudom. Egy dolog biztos: nekem saját céljaim és elképzeléseim vannak arról, hogy miként akarom képviselni a közösségemet, és ezt mind véghez is fogom vinni!
– El tudod képzelni azt, hogy egy tanácsosi javaslat megszavazásakor szembe menjél elveiddel?
– Remélem, az álláspontomat a frakcióban és a bizottságban is érvényesíteni tudom, és nem kell majd a kollégákkal a tanácsban ütköznem.
– Ha a frakciód szembe menne ezekkel az elvekkel, vagy a pártod menne szembe velük, akkor lemondanál tanácsosi mandátumodról, esetleg kilépnél a pártból?
– Én nem vagyok sem a megfutamodás, sem az asztaltól való felállás, sem a durcázás híve, én a kemény munkában és a célratörő beszélgetésekben, ha kell vitákban hiszek. Nem megfutamodni kell, hanem dolgozni, tárgyalni és eredményeket elérni.
– Tegyük fel, hogy valaki ajánl neked valamiféle előnyt, ha megfelelően szavazol – elfogadnád-e? És, ha lelkiismereted szerint amúgy is így szavaztál volna, akkor elfogadnád-e ezt az előnyt? És nem feltétlenül anyagiakra gondolok…
– Nem.
– Idén két nő is befutó helyre került az RMDSZ listáján – mennyire más nőként politizálni, milyen különbségeket eszeltél eddig?
– Számomra nagyon fontos a nők közösségi szerepvállalása, és örülök, hogy ez a marosvásárhelyieknek is az. Sajnos még mindig kevés nő politizál az erdélyi és romániai közéletben, de az, hogy az első 11 között két nő is szerepel, egy pozitív fejlődés. Ez jól van így, és remélem 4 év múlva még nagyobb lesz a girl power!
– Nem félsz, hogy a jobbára férfiakból álló politikusi farkasfalka majd felfal téged?
– Ettől félek a legkevésbé 😀
– Ha megtudnád, hogy egy frakciótársad, párttársad kenőpénzt fogad el, mit tennél?
– Ilyen helyzetre nem fog sor kerülni.
– Szerinted a tanácsosi mandátum mennyi időt fog elvenni a családodtól, párodtól? És, ha arra kérnének téged, hogy az ő kedvükért inkább mondjál le, akkor megtennéd?
– Az én családomban senkitől sem idegen a politikus életmód. A családom megért, támogat és segít, akkor, amikor kicsit elfáradok. A megfelelő időbeosztás pedig segíteni fog abban, hogy mindenre és mindenkire elég idő jusson.
– Beszámolsz majd a közösségnek az elvégzett, vagy el nem végzett munkádról?
– Igen, mindenképp. Fontos, hogy a vásárhelyiek tudják és lássák, hogy hogyan és miért dolgozunk.
– Hány határozatjavaslatot szeretnél benyújtani a következő négy évben? És ebből hánynak kell megvalósulnia, hogy elégedett legyél?
– Szerintem a sikert nem számokban, hanem az eredményben mérik. Biztos vagyok benne, hogy lesznek olyan tervezetek, amiket elfogad és olyanok is, amiket nem fogad el a tanács.
– Ha egy frakciótársad, és egy ellentétes frakcióban levő tanácsos törvénytelenséget követne el, jelentenéd mindkettőt?
– Látom, izgalmasnak tartja ezt a témát. Biztos vagyok benne, ha például egy kollégám pirosan hajtana át, szólnék neki, hogy azt nem szabad.
– Ha pártbeli feletteseid törvénytelenségre kérnének, akkor megtennéd?
– Ilyesmi sosem fordult elő és biztos vagyok benne, hogy ezután sem fog.
– Meghívnád ismerőseid a tanácsülésekre, és szerinted mennyire fontos, hogy az emberek tudják mi zajlik a tanácsban?
– A tanács ülései mindenki számára nyitottak és elérhetőek, mostmár interneten is. Bárki, aki kíváncsi, követheti a tanács munkálatait, mert senkinek semmilyen rejtegetnivalója nincs.
– Kommunikálnál a választókkal a közösségi médián keresztül?
– Ugyanúgy fogok kommunikálni a közösségi médián, mint eddig.
(Nethuszár)
Kapcsolódó anyagok:
Az MI küldötte lesz a vásárhelyi tanácsban: W. Szabó Peti, a copfos geek (INTERJÚ)
Brassai Hunor: “hiszek az igazságban és a következetességben” – INTERJÚ
Dan Mașca, a POL elnöke: “lehet Erdély autonóm régió” (INTERJÚ)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!