Gazprom-levél Németországba: nem lesz gáz az Északi Áramlat1-en
2022. 07. 18. 20:44:01
A legnagyobb orosz gázexportőr cég, a Gazprom arról értesítette egyik nyugati partnerét, az Európába irányuló gázszállításokkal kapcsolatban, hogy még június 14-én, hogy nem tud neki gázt szállítani, ugyanis június 14 óta „force majeure” áll fent, azaz rajta kívül álló okokból nem tudja teljesíteni vállalásait. A levelet viszont ebben a hónapban, július 14-én keltezték, így van azért benne egy erős furcsaság is – vagy csak a szokásos orosz maszkirovkát látjuk.
A „force majeure”-t úgy is nevezik az üzleti életben, hogy „Isten akarata”, arra szolgál, hogy előre nem látott, kivételes körülmények beállta esetén a szerződő felek egyike eltérhet a szerződésben rögzített feltételektől, jelen esetben a gázszállítást állíthatja le.
A Reuters szerint eddig az Uniper, Németország az orosz gáz legnagyobb németországi importőre, illetve az RWE, Németország legnagyobb energiagyártója, szintén fontos orosz gázvásárló kapott ilyen tartalmú levelet.
A lap egyik, a kereskedés részleteire is rálátó forrása úgy fogalmazott, a szállítás leállítása az Északi Áramlat-en szállított gázra vonatkozik.
Innen válik érdekessé a történet:
Mit is mondtunk, mikortól áll fenn a „force majeure”? Június 14-től. Nagyjából ezzel egyidőben indultak meg (a sajtóban talán kicsit később jelent meg) a tárgyalások a Siemens turbinája körül. Az Északi Ármalat1 ugyanis július 11-én a szokásos évi karbantartás miatt leállt. Az ehhez tartozó egyik turbina viszont Kanadában volt, a Siemens helyi gyárában, ahol épp feljavították, majd a szankciók miatt ezt nem lehetett visszaküldeni Oroszországnak. Kanada annyira nem is akarta, Németország akarta, de úgy tett, mintha mégse, Ukrajna pedig arra kérte Kanadát, hogy vissza ne adja a ruszkiknak, szívassuk csak szépen őket. Moszkva arra hivatkozott, hogy a turbina nélkül nem tudja újraindítani a gázszállításokat, Kanada végül salamoni döntést hozott, és átadta a turbinát…, a németeknek.
A németek pedig basztak azokra a szankciókra, amelyeket ők is megszavaztak, sőt, amelyeket Ursula von der Leyen erőltetett, és nagyon úgy néz ki, hogy visszaadják a ruszkiknak. Scholz korábban is úgy nyilatkozott, hogy azért kéne visszaadni a turbinát az oroszoknak, hogy Putyin ne tudja erre fogni a gázszállítás leállítását – ez utóbbi a nyugati gondolkodás teljes bénaságát jelzi, ugyanis Putyinnak nincs szüksége indokra, illetve talál ő turbina nélkül is, ha akar. (Korábban Putyin negyven százalékkal csökkentette az Északi Áramaton áramló gázmennyiséget, pont a turbina hiányára hivatkozva….)
A levelet július 14-én keltezték, az Északi Áramlat 1 karbantartása pedig 21-én, csütörtökön kéne befejeződjen, a gáznak pedig pénteken már meg kéne jelennie a csövekben. Európa most arra vár, hogy lesz-e ebből valami, vagy sem, a ruszkik viszont már nem tudják a turbina hiányára fogni, mert azt Németország már el is indította Oroszország felé, Kanada ugyanis július 17-én végül repülőn küldte el Németországba a turbinát, innen pedig 5-7 nap alatt ér el Oroszországba.
Na már most, mégegyszer:
a levelet 14-én keltezték és egy hónappal korábban beálló helyzetre hivatkoznak, mint külső körülményre, Isten akaratára, force majeur-re.
Kérdés: a turbina hiánya lenne az? Valami más? Tényleg létezik valami objektív körülmény, amit senki sem látott előre, és emiatt nem lehet szállítani a gázt? Egy hónappal korábban, június 14-én még nem igazán lehetett tudni, hogy megérkezik-e a turbina Oroszországba, vagy sem. Július 14-én, a levél keltezésekor pedig sejtzeni ugyan már lehetett, hogy a modernkori Molotov-Ribbentrop paktum megszületett, de a turbina még mindig Kanadában volt, az 17-én érkezett meg Németországba, és nagyjából ma indulhatott útjára Oroszország felé. Lehet, hogy a levél csak egy zsarolásféleség, hogy megsürgessék vele a turbina visszatértét?
Vagy: előre legyártott kifogás, hogy a turbina visszaérkezése esetén SE indítsák el a gázszállítást?
Akárhogy is, maga a sztori elég fura, de a rusziktől láttunk már pár ilyent – az biztos, hogy a gázfegyvert a csúcsra járatják még a tél beállta előtt, viszont előbb-utóbb, és inkább előbb, nekik is kelleni fog az a pénz, amit ebből szereznek.
Csütörtökön meglátjuk.
Vagy nem.
FORRÁS: Reuters
(Nethuszár)