Hájfájv 17: A történelem öt ,,f@szagyereke”
2021. 03. 07. 17:27:36
Letűnt korok, nagy és még nagyobb emberek – erről szól a történelem. A szellemi és kulturális örökségen túl, voltak olyan emberek, akik nem feltétlenül tartoztak a fősodratú történelemhez, talán csak halvány utalásokat találunk róluk, valamint a hozzájuk kapcsolódó történeteket és szájhagyományt. A mai részben górcső alá kerül öt olyan személy, akik az adott korszak keretein belül képesek voltak megugrani a lécet, és extrémnek számító dolgokat vittek véghez, mégsem kaptak méltó helyet a történelem lapjai között, vagy megítélésük enyhén szólva is megosztó.
5. Marcus Antonius
Az ifjú Marcus Antonius már korán elvesztette apját, utána nevelőapja házában nevelkedett, egészen annak kivégzéséig (Cicero kivégeztette a Catilina összeesküvés miatt). Fivéreivel kicsapongó-dorbézoló életmódot folytatott, majd a bosszúvágytól hajtva csatlakozott a szenátus a néppárti ellenzékéhez. Politikai szerepvállalása nem igazán volt jelentős, ezért Kr.e. 58-ban hitelezői elől keletre menekült. A fiatal Antonius jó kardforgató, pengeéles ésszel megáldott, jó megjelenésű ember volt. Talán ennyivel le is lehetett volna zárni a történét, viszont az istenek más végzetet szántak neki. Mivel a katonai pálya maradt számára az egyetlen járható út, ezért Syria provinciában csatlakozott a helytartó lovasságához, ahol hamarosan parancsnoki rangra tett szert. A keleti provinciákban zajló kisebb-nagyobb lázadások leverése után Galliába ment, és találkozott Julius Caesarral. Kettejük találkozása sorsdöntő folyamatokat indított el a római köztársaság életében. Az akkor még konzuli minőségben tevékenykedő Caesar meglátta Antoniusban a potenciált, hogy kiterjessze hatalmát. Caesar közbenjárására politikai tisztséget kapó Antonius elkezdte húzogatni a szálakat Rómában. A társkonzul Pompeius Magnus érezte a közeledő fellegeket és megpróbált ellenintézkedéseket átvinni a szenátuson Caesar ellen. Caesar, a győztes galliai hadjárat után, Róma fele vette útját és csupán egyetlen légióval átlépte a Rubikon folyót. (A Rubikon folyó egy íratlan szabály volt a római történelemben, amelyet katonai egységek nem szabadott átlépjenek. Ennek megszegése nyílt hadüzenetnek számított). Antonius ügyes mesterkedései megágyaztak Caesar bevonulásának, a Rómában levő vezetés, élükön Pompeiussal kénytelen volt elmenekülni. Caesar üldözőbe vette konzultársát, és Marcus Antoniust bízta meg Róma vezetésével. A konzulok távoli viszálya következtében Marcus Antonius lett Itália tényleges ura.
Caesar győzelmével Antonius befolyása és vagyona is folyamatosan növekedésnek indult. A pártfogója, majd későbbi konzultársa meggyilkolása után kulcsszerepe volt abban, hogy Caesar temetésén elmondott beszéde és a véres tóga felmutatása után a tömeg fellázadt a Brutus vezette összeesküvők ellen.
Tagja lett a II. triumvirátusnak, igazi hadúrként seregeket vezetett keleten, később találkozott Kleopátrával, akivel összekötötte életét. Az Octavianus Augustussal való viszonya erősen megromlott, eközben Octavianus megerősítette hatalmát Itáliában és komoly haderőt gyűjtött maga köré. A Kleopátrával nyíltan házas életet élő Antonius már-már hasonlított egy keleti nagyúrhoz, mintsem egy római hadvezérhez – ez lett végül a veszte. Octavianus seregei Egyiptom ellen vonultak, a jelentéktelen haderőt kiállító Antonius nem volt komoly ellenfél számára. A kudarc tükrében és a megszégyenítés elől menekülve önkezével vetett véget életének. Kalandos életéről számos filmet, könyvet és színdarabot is írt az utókor.
4. Mijamoto Muszasi
Mijamoto Muszasi-t a nyugati világ csak a legyőzhetetlen róninként ismeri. A középkori japánban születő Muszasi kivételes képességekkel jött a világra. Apja visszavonult szamurájként megtanította a karddal való vívásra, amelyet úgy szívott magába, mint azelőtt és azután senki sem. 13 éves korában vívta az első halálos kimenetelű párbaját, 16 évesen már csatában is részt vett. Hírhedt volt arról, hogy gyerekkora óta kerülte a tisztálkodást, arca tele volt sebhelyekkel és kiütésekkel, ruhája rongyos volt és iszonyatos bűzt árasztott. A kardforgatás fortélyait azonban páratlan módon volt képes művelni. Kegyetlen és alattomos harcosként, szamurájok és róninok tucatjaival végzett, a leírások szerint a másodperc töredéke alatt is képes volt kioltani az ellenfele életét. 30 évesen rájött, hogy sikerei nem a ,,stratégia útja” tanításának volt köszönhető, hanem saját egyéni képességeinek. Közel 20 évet töltött azzal, hogy tökélyre fejlessze a ,,stratégia útját”, amelyet saját bevallása szerint 50 éves korában ért el. Ekkor kezdett csupán a spiritualitás, az önfegyelem útjára lépni és fokozatosan vált ösztönös harcosból vallási jelleget is hordozó stílusalapítóvá. Élete fő művét is ekkor írta meg. A Go Rin No Sho – 5 elem könyve, és az ehhez tartozó viselkedési kódex ,,Dokukodo – az egyedül járó útja” világhírű lett, és új korszakot is nyitott a japán szamuráj lét berkein belül. Élete során nem talált legyőzőre, a halál 61 évesen érte el a már remeteként élő férfit, pont egy héttel azután, hogy sikerült befejeznie a Dokukodo-t.
3. Ernesto (Che) Guevara
Ki ne hallott volna a Comandante-ról, hiszen a 20. század művészetében, politikájában, falfirkákon és pólókon is visszaköszönt az alakja. A megrögzött szabadságharcos képét csak kalandos élete és epikus halála múlja felül. Fiatalon találkozott a marxista eszmékkel, amelyek egész életére és politikájára kihatottak. Találkozása Fidel és Raul Castroval elindította őt a forradalmári úton. Maréknyi emberrel, javarészt gerillaharccal sikerült végrehajtani a kubai forradalmat, majd fokozatosan felülkerekedtek Fulgencio Batista diktátor seregei felett. A döntő ütközet Santa Clara bevétele volt, ahol a túlerő ellenére sikerült bevenni a várost. Che, a megrögzött forradalmár mélyen hitt a kubai forradalom exportjában, amelyet először Kongóban próbált meghonosítani. A helyi haderők fegyelmezetlensége, alacsony harci morálja és a kiképzés gyengesége miatt a próbálkozás meghiúsult. Egy Fidel Castrohoz írt levélben írta meg elhíresült mondatát is: „…nem lehet felszabadítani egy országot, ha az nem hajlandó ezért küzdeni.” A kongói kitérő után Bolíviában próbálkozott szocialista forradalommal, amely reményei szerint átterjedt volna az egész Dél-Amerikai kontinensre. A gerillaharcra nem igazán alkalmas bolíviai terepen gyűjtötte a partizánokat, viszont a támogatás hiánya és az idő előtti lelepleződés nagyon hamar a kudarc szélére sodorta a kezdeményezést, valamint a lakosság sem állt mellé, mint anno Kubában. 1967. október 8-án bolíviai rangerek fogták el, másnap René Barrientos elnök személyes parancsára kivégezték – holttestét lefényképezték, és a fényképet közszemlére bocsátották. A reakciókra viszont nem igazán számítottak, mert lavinaként indította el a Che Guevara kultuszt. „Olyan, mintha a halott Che Guevara ránézne gyilkosaira és megbocsátana nekik, világgá kürtölve, hogy aki egy eszméért hal meg, a szenvedés felett áll” – írta Jorge Castaneda Che Guevara életrajzában
2. Boudica
Az ókori Róma térhódítása elérte Britanniát is. A javarészt kelta törzsekből álló vidék sokáig ellen tudott állni a betolakodóknak. (Hadrianus fala) Az Icenusok királyának halála utána elfoglalták a területüket, azonban a király felesége, Boudica felkelést szított és a seregeket ő maga vezette a rómaiak ellen. Számos sikeres csatát követően, már-már úgy tűnt, hogy sikerül kiszorítaniuk a rómaiakat a szigetországból. A döntő ütközetet Londiumban (a mai London) vívták. Körülbelül 230 ezer felkelő támadt a rómaiaknak, viszont ugyanazt a hibát követték el, mint a gallok Julius Caesar ellen. A római csapatösszevonása, harcedzettsége és taktikai fölénye most is döntő volt, mint számos más alkalommal a történelemben. Tacitus és Cassius Dio krónikások feljegyzései alapján, majdnem 80 ezer brit esett el 400 római légionáriussal szemben. Maga Boudica, a legendák szerint, a mostani Kings Cross közelében vesztette életét, sírja is a Kings Cross pályaudvar peronja alatt található, bár erre semmilyen bizonyítékot nem találtak még. Tacitus és Cassius Dio feljegyzései alapján hozták vissza Boudica alakját a viktoriánus érába, ahol maga Viktória királynő is egy festményén Boudica hasonmásként szerepel. Boudica a mai napig fontos részét képezi a brit kultúrkörnek.
1. Rodrigó de Borja (VI. Sándor pápa)
Spanyolországban született, és családi kötelékek révén került a pápai udvarba, mint ,,unokaöcs-bíboros”. Itt nagyon hamar megvillant tehetsége a pénzügyek terén és rövid időn belül pápai kamarás lett belőle. Bár a későbbiekben nagyon sok bírálója akadt, ők is elismerték tehetségét ezen a téren. A sok évnyi kamaráskodás busás hasznot hozott a katolikus egyháznak, nem mellesleg mesés vagyont halmozott fel Rodrigó de Borja is. VIII. Ince pápa halála után összeült a konklávé, amely a történelem egyik legkorruptabb pápaválasztásának bizonyult. A pápai címre törő Rodrigó de Borja nem sajnált sem aranyat, sem ezüstöt, földeket és kolostorokat, hogy a konklávéban szavazatokat vásároljon magának, de nem riadt vissza a fenyegetéstől és zsarolástól sem. Bár az egész konklávét belengte az ,,intrika”, végül mégis szabályosnak ítélték és VI. Sándor pápaként bevonult a történelembe. Pápasága sem volt viharoktól mentes. Számos szeretői mellett időt fordított arra, hogy beleszóljon a külpolitikába. A francia és a nápolyi trón mellett hatást gyakorolt az itáliai hercegségek életére is. A korszakot úgy írják le, mint a pápai állam és az itáliai hercegségek leggátlástalanabb időszakát, ahol a méregkeverés, bérgyilkosok, zsarolás és vesztegetés kapta a főszerepet. Híres volt nepotizmusáról is. Családtagjait, főképpen idősebb fiát jelölte ki a fontos pozíciókra. A 12 évnyi ámokfutásnak végül egy fogadáson lett vége, ahol feltételezhetően tévedésből fogyasztott a másnak szánt méregből, az annyira kedvelt la cantarella-ból. (az arzén egy változata). A Borgiák életének állított emléket a 2011-es HBO sorozat, amely Golden Globe jelölést is kapott.
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!