HájFájv, a magaslabda: Öt felelőtlen választói magatartás
2020. 09. 22. 08:40:15
Vasárnap lesznek a választások. Ez a hét egy jó alkalom, hogy útjára indítsuk heti rovatunkat, HighFive – a magaslabda címmel, amely bizonyos témakörökben boncolgatja a legkirívóbb 5 dolgot. Célunk a szórakoztatás. A valósággal való bármilyen egyezés csak a véletlen műve. A cikk írója elhatárolódik mindentől és mindenkitől. Ha érdeke úgy kívánja, akár saját magától is.
5 felelőtlen választói magatartás
(1.) ,,Vasárnap lesznek a választások, na fogjuk magunkat és húzzunk el a városból hétvégére”
A választó nem vesz részt a választásokon, mert helyette kirándul!
Vidékünkön nagy hagyománya van a ,,beremicisimanele” hétvégi programoknak. Bár nem autentikusan magyar találmány, mégis előszeretettel hódolunk ennek a szenvedélynek. Kihasználunk minden jó időjárást, főleg ebben a szeptemberi csiki-csuki hónapban. Úgy pakolunk össze, mintha nem lenne holnap, mintha legalábbis egy zombi apokalipszisre készülnénk. Igazából a választások egy nagyon távoli dolog, amely olyan térben és időben játszódik, amihez mi nem is akarunk felérni.
Mit veszíthetünk vele? Egy régi jó mondás szerint, aki nem vesz részt a választáson elfogadja, hogy a döntés nélküle születik majd meg. Aztán az elkövetkező négy évben milyen lesz a köztisztaság? Mennyire lesz zöld egy város, milyen beruházások lesznek vagy nem lesznek? Ne érdekeljen! Vigasztaljon a tény, hogy legalább egy jót kirándultál.
(2.) ,,vasárnap lesznek a választások, elmegyünk, és szavazunk a mieinkre”
A választó pártra szavaz, nem pedig személyekre
Választás, választások, választani. Ugye milyen szép szó? Benne van a nevében, hogy valamit el kell dönteni, valami közül kell választani. Egyik legfelelőtlenebb magatartás, hogy figyelmen kívül hagyjuk a jelöltek programjait, szakértelmét, csupán érzelmi alapon levoksolunk a szimpatikus párt jelöltjére. Erre szokták mondani, ha egy seprűnyelet indítanak, az is megnyerné egyes helyeken a választást. Nagyon sok panasz érkezik választások előtt, hogy nincs fejlődés, nincs előrelépés…Ilyen választói hozzáállással nem is adjuk meg a lehetőséget a változásnak. De legalább a MI jelöltünk nyert. (Még ha a nevére nem is emlékszem.)
(3.) ,,vasárnap lesznek a választások, elmegyünk és leszavazzuk azt a gazembert”
A választó indulatból szavaz!
Személyes sérelmek (főleg kis településeken), régi nézeteltérések, számomra kedvezőtlen politikai döntések. Mind-mind alkalmasak arra, hogy elhomályosítsák a választó szemét, és felkeltse a bosszúvágyat. Már nem számít a jelölt rátermettsége, programja, nézetei, az hogy mit is képvisel. Ennél a pontnál már erős érzelmek hozzák meg a döntést, a racionalitás helyett. Az sem érdekli, ha többszörösen alkalmatlan ember kerül a helyére az adott személynek.
(4.) ,,vasárnap lesznek a választások, elmegyünk és megszavazzuk PISTA bácsit”
A választó érzelmi kötődésből szavaz!
Szintén egy érdekes szegmense a választásoknak, hogy hajlamosabb a választópolgár rokonra, ismerősre, régi munkatársra, volt tanárra szavazni, mint azt már fentebb említettem, nem vesszük figyelembe a jelöltek ajánlatát. Ezzel időről-időre a politikai alakulatok vissza is élnek. Olyan személyeket keresnek meg (főleg vidéken), akinek nagy a rokonsága, aki tanár volt, akit ismernek: televíziós műsorvezető, színművész, orvos, állatorvos stb. Semmilyen garancia nincs arra, hogy amennyiben valaki letett valamit a bizonyos asztalra, mondjuk agysebészként, akkor megfelelően fogja irányítani egy város mindennapjait.
(5.) ,,vasárnap lesznek a választások, elmegyünk és minden gyökeresen megváltozik”
A választó olcsó kampánytrükkök áldozata lesz!
Nagyon szép dolog a progresszió és a felvázolt jövőkép. Kampányidőben a jelöltek hajlamosabbak túlzásokba esni a voksok megszerzése érdekében,minél nagyobbat lódítunk, annál jobb, ha kell rálicitálunk az ellenfél ígéreteire. A szája senkinek sem fáj. Fontos mérlegelni, hogy melyek a realitások egy adott településen, és mennyi idő alatt lehet azt végrehajtani. Senki ne gondolja, hogy egyik napról a másikra gyökeresen meg fognak változni a dolgok bárhol is. Önmagában a változás egy hosszabb folyamat, és kevésbé látványos, mint azt gondolnánk. Inkább csak a végeredményt fogjuk abból érzékelni.
Bárhogyan is döntenek a polgárok, egy dolog biztosan jót tesz a demokráciának: ha minél többen elmennek választani/szavazni/voksolni, ahogy jobban esik és tetszik. Aki otthon marad, az is fog szavazni…önmaga ellen.
Edmon Dantés
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!