Hájfájv: az 5 legkártékonyabb amerikai elnök!
2020. 10. 20. 16:18:28
Amerika hamarosan elnököt választ, ebből az alkalomból elhoztam nektek azt az öt elnököt, amelyik a legnagyobb károkat okozta saját nemzetének és a világnak. Amerika választja az elnököt, de sajnos a világ kapja. A gazdasági helyzet, a geopolitikai machinációk, a közel-keleti kérdés, Kelet-Európa helyzete – csak néhány dolog, amire kihatással van az amerikai elnök személye. Nézzük hát szégyenlistát!
5. Thomas Woodrow Wilson
1856-ban született Virginia államban, az Amerikai Egyesült Államok 28. elnöke. Tanári pályán dolgozott, ahol jogot és történelmet is tanított. Az idő előrehaladtával egyre inkább a politika fele kezdett kacsintani, ennek meg is lett a gyümölcse, 1910-ben New Jersey kormányzójává választották, innen egyenes út vezetett a Fehér Házig.
Bár az Egyesült Államokban nagyon sok reform fűződik a nevéhez, többek között a Szövetségi Tartalékrendszer is, mégsem ezekről a reformokról lett olyan híres. Ő volt az az amerikai elnök, aki megnyerte az I. világháborút. Ő fogalmazta meg a mára már wilsoni elveknek nevezett pontokat, amely biztosítja a népek önrendelkezését. Ez mind nagyon szép és jó lett volna, ha nem vonul ki a párizsi béketárgyalásokról és nem kezdi játszani Svájcot, miután nyakig beleásta magát a világháborúba. A következménye az lett, hogy a győztes hatalmak kényük-kedvük szerint alkalmazták a revans-politikát, és olyan békét kötöttek, amely, megágyazott a II. világháborúnak. Közvetett módon tehát Wilson az okozója az egész II. világháborúnak.
- Andrew Jackson
Jól mutatja az amerikai nép az indiánok legyilkolásával történő szembenézésének mértékét a tény, hogy Andrew Jackson képe a mai napig ott virít a húsz dolláros bankjegyen.
Andrew Jackson 1767-ben született, gyakorlatilag a háború gyermekének is lehet nevezni, hiszen már 13 éves korában részt vett a függetlenségi háborúban, ahol fogságba is esett. Egy angol tiszt megvágta karddal az arcát, mert nem fényesítette ki megfelelően a csizmáját, 14 évesen már árva volt, rokonai nevelték. 1812-15 között az angol háború egyik kiemelkedő alakja volt, többször is vert helyzetből fordította meg az ütközeteket sérült, betegségtől legyengült katonáival. Egy párbajban golyót kapott a szíve mellé, amelyet haláláig a testében hordott.
1817-ben meghatározó győzelmet aratott az indiánok fölött a ,,horseshoe bandnél” (patkó kanyar). Egy évvel később le is győzte őket (első szeminoli háború), majd elfoglalta Floridát a spanyoloktól. 1829-ben lett az Egyesült Államok 7. elnöke.
Bár Andrew Jacksont hősnek és nagy elnöknek tartják, legkegyetlenebb intézkedését mégsem katonaként hozta, hanem elnökként. 1830-ban megalkotta és aláírta azt a rendeletet, amely megtiltotta, hogy a Mississippitől keletre indiánok maradjanak. A történet iróniája, hogy az intézkedés a fehér emberek által csak ,,az öt civilizált” törzsként emlegetett indiánokat érintette (cseroki, csikaszó, csaktó, krík és szeminol). Ezek a törzsek tették a legtöbbet azért, hogy integrálódjanak a fehér társadalomba. Az intézkedés következtében az indiánokat elkezdték áttelepíteni: gyalog, erőltetett menetben – nőket, gyerekeket és időseket egyaránt. Az út során több ezer ember vesztette életét a megpróbáltatások miatt, ez az esemény a ,,könnyek útja” néven épült be az amerikai őslakosok történelmébe.
3. Barack Obama
Yes, we can! Yes, we can! Yes, we can! Ugye mindannyian emlékszünk még a dallamos kampánydalocskára. Barack Obama az első afroamerikai elnökként lépett hivatalba 2008-ban. Hatalmas ígéretek, óriási elvárások kísérték a kampányát, mégis olyan elnökként vonult be a történelembe, mint aki semmit nem tudott végig vinni és befejezni két ciklus alatt. 2009-es Nobel-békedíja is egy biankócsekk volt, amit odaadtak neki előre, mint annak az embernek, aki el fogja hozni a békét. Nem sikerült. Nem tudott pontot tenni az iraki ügyek végére, nem zárta be a guantanamoi fogolytábort (egyik kampányígérete volt), az ,,obamacare” egészségügyi reform felemásra sikeredett, és odadobta Európát az iszlám fundamentalizmusnak (ISIS). Gyakorlatilag az elnöksége el fog férni egy lábjegyzetben, és inkább a bőre színe miatt fognak emlékezni rá a jövő nemzedékei.
2. Harry S. Truman
Az ő elnöksége tipikusan az a jelenet, amikor egy szalagmunkást odatesznek gyárigazgatónak. Franklin D. Roosevelt halála miatt került az elnöki székbe. Politikai pályája középszerű, majdhogynem felejthető. Inkább apró, közönséges botrányairól volt hírhedt, közönséges megjelenéséről, és ugyanilyen színvonalú beszédstílusáról ismerték meg. Alvilági kapcsolatai miatt sokakban az az érzés merült fel, hogy a maffia került hatalomra, bár ennek a behatását nem lehetett érezni. Egyszerű gondolkodása és hozzá nem értése vezetett oda, hogy a katonai vezetőivel úgy ítélték meg az okinawai csata után, ahol 12 520 amerikai és 185 ezer japán katona esett el, hogy Japán teljes elfoglalása körülbelül 1 millió amerikai és 10-20 millió japán katona halálához vezetne. Ezért egy laza mozdulattal beleegyezett az atombomba bevetésébe, annak hatásairól és következményeiről mit sem tudva…
.
1. George W. Bush
Garantáltan toronymagasan vezetne minden listán, ha negatív értékelést csinál bárki is az amerikai elnökök között. Attól rossz elnök, hogy nem elnök. Az amerikai demokráciában egyedülálló módon fordult elő, hogy a regnáló elnök tulajdonképpen egy báb, az igazi hatalom Dick Cheney alelnök kezében összpontosult. Bushnak meg volt az arca, a családi háttere, hogy Cheney, alelnökként, pajzsként tartsa maga előtt a rázúduló mocsokkal szemben. Az ő elnöksége alatt történt a 2001-es terrortámadás, amely nagyon sok megválaszolatlan kérdést hagyott maga után. A Geroge Bush által eljátszott Dick Cheney idején indították el az iraki háborút arra hivatkozva, hogy Saddam Hussein-nek vegyi fegyverei vannak, hogy Saddam Husseinnek atomfegyverei vannak és Saddam Husseinnek kapcsolata van Osama bin Ladennel. A három állítás közül egyik sem volt igaz, sőt már az elején kiderült, hogy koholmány az egész. Mégis elindították a háborút, amely mögött soha nem látott fegyver és olajbiznisz lapult. Gyakorlatilag a fegyver- és olajlobbi, amely támogatta Bush kampányát, benyújtotta a számlát. Szállítani kellett nekik a fegyvermegrendeléseket és az olajat, amelyet az iraki háború keretei között a Bush kormányzat szállított is. A rablóháborút megnyerték, de valójában csak Saddam Hussein uralmát döntötték meg. Felszámoltak egy korrupt diktatúrát és ezzel megágyaztak a kalifátusnak, amelynek a hatásait a mai napig érezzük terrorcselekmények formájában.
Edmond Dantés
(Nethuszár)
Kapcsolódó anyagok:
Hájfájv: 5 találmány, ami megváltoztatta a világot
Hájfájv! 5 művész, aki túl korán hagyott itt minket!
Hájfájv (3.rész) – 5 sorozat, amely megváltoztatja a gondolkodásmódodat
Hájfájv különkiadás – 5 ok, hogy TE is részt vegyél a választáson!
HájFájv, a magaslabda: Öt felelőtlen választói magatartás
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!