Hájfájv: öt meghatározó esemény a futball világából
2020. 11. 17. 00:00:57
A futballvilág EB-lázban ég. A Magyar Labdarúgó Válogatott kijutása az Európa Bajnokságra ismét elérte, hogy a magukat magyaroknak valló emberek elkezdték követi a foci eseményeit, pont mint 2016-ban, a történelminek is nevezhető EB-kijutás és szereplés idején. Mivel törekedünk az aktualitásra, ezért ma elhoztuk nektek azt az öt emlékezetes momentumot a futball világából, amely örökre beleégett minden focirajongó retinájába, de akik később születtek is nagyon jól tudják, miről van szó és milyen jelentőséggel is bír.
5. Görögország megnyeri az 2004-es Európa Bajnokságot!
Emlékszem: még fiatal suhanc voltam a 2004-es Európa Bajnokság idején, és emlékszem a fiatal Cristiano Ronaldora, amikor Portugália nagy reményekkel indult a hazai rendezésű kontinenstornán. A görög labdarúgó válogatott láttán, bár nem került túlságosan acélos csoportba, mindenki felkapta a fejét, amikor a nyitómeccsen sikerült megverniük Portugáliát. Ebből akkor nem vonhatott le senki messzemenő konzekvenciákat, hiszen a következő mérkőzésen döntetlent játszottak Spanyolországgal, majd az oroszoktól kaptak ki egy elég sima mérkőzésen. Ez több mint nagyon jó eredménynek számít egy akkori görög válogatottnak, azonban jött a felismerés, miszerint a spanyolok kikaptak a portugál válogatottól egy drámai küzdelemben. Ez azt eredményezte, hogy a spanyolok is négy ponttal rendelkeztek és a görög válogatott jobb gólarányának köszönhetően kijutott a csoportból. A java viszont csak ezután kezdődött…A görög csapat az esélytelenek nyugalmával játszott, és búcsúztatta a mindig erős franciákat, majd az addig 100%-os és végső esélyesnek is tartott cseheket küldték haza. A döntőben ismét Portugáliával találkoztak. Az addigra nagyon formába lendült portugál válogatott másodszor már nem kellett volna ugyanabba a késbe belefusson. A jól záró görög védelemnek azonban ismét nem találták a gyenge pontját. Aztán a második felesben jött az addigra már emblematikussá vált görög szöglet és Angelos Charisztéas gólja, amire nem volt válasz. Görögország esélytelenként megnyerte az Európa Bajnokságot. Ez azért is történelmi siker, mert azóta sem váltak futball nagyhatalommá. Alább megtekinthető a döntőben szerzett győztes gól.
4. A Manchester United a hosszabbításban fordítja meg a Bajnokok Ligája döntőt 1999-ben!
Az triplázás (treble) a futball világában azt jelenti, amikor egy csapat megnyeri saját bajnokságát, kupáját és behúzza a Bajnokok Ligáját (az elődje BEK). Ez elsőként a Manchester United csapatának sikerült. A siker elismerésére az angol királynő lovagi címet adományozott a vörös ördögök vezetőedzőjének, Sir Alex Fergusonnak. Abban az évben a Bayern München nagyon jó idényt futott, és a fináléba is esélyesebbként indult a manchesteri alakulat ellen. Annak rendje és módja szerint meg is szerezték a bajorok a vezetést, több lehetőségük volt az előny növelésére is, azonban ez nem jött össze. Túl a 90. percen egy felszabadítás után szöglethez jutott a United. Az előszőr kifele pattanó, majd cikázó játékszert Giggs találta el, nem éppen a legjobban, arra viszont elég volt, hogy a kapu előtt álldogáló Sheringham elé kerüljön, és a hálóba kössön ki hosszabbításra mentve a találkozót. Ez azonban nem történt meg, mert nem sokkal a bajor középkezdés után egy jelentéktelen akció után ismét a szöglet zászlóra mutatott a partjelző. A fejben már a hosszabbításra készülő müncheni együttes lekésett David Beckham beívelt szögletéről, amelyet Sheringem fejelt meg, és került a labda Ole Gunnar Solskjaer elé, aki 2 méterről nem hibázott. A legendák szerint az angliai kocsmákban annyira extázisba estek az egyenlítő gól után, hogy elkezdtek méltatlankodni, hogy miért mutatják olyan sokszor vissza az ELSŐ gólt…Csak később eszméltek rá, hogy szereztek egy másodikat is. A mérkőzést nem ok nélkül szokták nevezni az évszázad csatájának is, hiszen olyan játékosok léptek pályára, mint Oliver Khan, Lothar Matthaus, Stefan Effenbert, Ryan Giggs vagy éppen Sherinham, de ott volt a pályán a későbbi korszakot meghatározó David Beckham is. Alább megtekinthető az összefoglaló:
3. Eric Cantona és a kung-fu rúgás
,,lecserélheted a feleséged, a politikai nézeteidet és a vallásodat. Egy valamit soha nem cserélhetsz le: a kedvenc csapatodat” – A híres mondás attól az Eric Cantonatól származik, akik kivételes és páratlan tehetsége mellett balhéiról is közismert volt. A legemlékezetesebb esemény azonban 1995 január 25-én történt,egy Criystal Palace elleni bajnokin, amikor összeszedett egy piros lapot. Az öltöző fele menet egy szurkoló elkezdte szidalmazni, mire ő egy kung-fu rúgással elintézte a méltatlankodó gyereket. Nyolc hónapos eltiltás, pénzbüntetés és közmunka lett a jutalma, viszont a pillanat beleégett a szurkolók retinájába.
2. Spanyolország aranygenerációja történelmet ír…
Soha nem volt gyenge a spanyol labdarúgó válogatott, azonban az az 1964-es EB-győzelem után nem tudott maradandót alkotni. Bár sokszor közel volt az áttörés, és remek labdarúgói voltak, mégsem sikerült egyetlen világversenyen sem diadalmaskodni. A kétezres évek közepén a barcelonai fociakadémián elkezdődött egy korszakváltás, amely természetesen a válogatottra is kihatott, mivel a Real Madrid mellett a Barcelona adta a válogatott gerincét. A tiki-taka néven elhíresült játékstílus nagy reményeket táplált, és mindenki meg volt róla győződve, hogy közel az áttörés. A tiki-taka majdnem egy évtizedig legyőzhetetlen és magával ragadó volt. A pontos, rövidpasszos játék majdnem izzadságcsepp nélkül húzta be a 2008-as EB-t. Itt a válogatott még mérkőzést sem veszített, igaz komoly ellenfele csak a döntőben akadt, azelőtt találkoztak még egy szebb napokat is megélt és kiöregedő olasz válogatottal, akiket 11-esekkel búcsúztattak. A 2010-es VB volt a spanyolok nagy pillanata. Pazar játékkal, bár gólszegény meccseken verték meg Portugáliát, Németországot, Paraguayt és Hollandiát, ezzel behúzták történelmük legelső VB aranyát. A kiforrott játék és összeszokott csapat már-már papírformaként szállította a 2012-es EB aranyat. Ezzel Spanyolország lett az első olyan válogatott, amely három egymást követő nemzetközi versenyen is csúcsra tudott érni. A spanyolok azt gondolhatták, hogy ennek soha nem lesz vége. A rózsaszín buborék hatalmas pukkanással hasadt ki a 2014-es világbajnokságon, amikor először a hollandok mosták fel a pályát 5-1 arányban spanyolokkal, majd Chilétől szenvedtek nagyon határozott 0-2 es vereséget. Spanyolország kénytelen volt hazakullogni a csoportkör után, az ausztrálok elleni 3-0 győzelem már csak sebtapasznak volt jó. Alább megtekinthető a 2010-es VB győztes gól.
1.Diego Maradona és ,,Isten keze”
Ha az Isten nem Braziliában dobott le egy favella közepén, akkor aligha van esélyed az életben egynél több világbajnokságot nyerni. Ezt jól tudta Diego Maradona is, amikor az argentin válogatott hatalmas reményekkel vágott neki az 1986-os mexikói világbajnokságnak. A csoportból simán kijutó és VB-győzelmet remélő csapatot már a negyeddöntőben utolérte a realitás, hiszen a frusztrált Anglia nagyon makacs ellenfélnek bizonyult. Anglián hatalmas volt a nyomás, hiszen 1966-óta nem nyertek világbajnokságot. A játék képe alapján nagy valószínűséggel állítható, hogy itt Argentínának befejeződött volna a világbajnokság, amikor is egy gyors támadás és egy kiugratás után Maradona kézzel ütötte be a játékszert a meglepődött angol hálóőr mellett. Bár kezezést reklamáltak sokáig, a bíró túl távolt volt és akkoriban nem állt rendelkezésre videóasszisztens sem. Az argentinok búcsúztatták Angliát, majd meg is nyerték a VB-t. Az ominózus meccs után a riporter megkérdezte Diego Maradonát, hogy mi volt az a kezes eset a meccsen? Ő nemes egyszerűséggel csak annyit mondott, hogy: ,,Isten keze volt az”
Bár egy sokkal későbbi, 2007-es BBC interjúban elismerte, hogy mégis az ő keze ütötte be a labdát, nem keresett kifogásokat. Elmondta, hogy alacsony volt és soha nem érte volna el fejjel azt az ugratást, valamint tisztában volt vele, hogy egyedül az angol kapus látja, ha beüti kézzel a játékszert a kapuba. Hozott egy döntést és nem bánta meg. Alább megtekinthető ,,Isten keze”, ahogy kiejti Angliát a 86-os VB-ről.
Edmond Dantés
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!