Három százalék feletti gazdasági növekedést jósolnak
2024. 03. 13. 16:33:42
Románia gazdasága idén 3,1 százalékkal, jövőre 3,3 százalékkal nőhet – jelentette ki kedden a Victoria–palotában a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OCDE) főtitkára. Mathias Cormann a Románia gazdasági helyzetét értékelő OECD–jelentést ismertette.
Emlékeztetett arra, hogy 2022–ben még 16,8 százalékos volt az éves infláció, amit a Román Nemzeti Bank erőfeszítéseinek köszönhetően azóta sikerült ugyan elfogadható szintre mérsékelni, de még mindig nagyon magas, és a munkaerőköltségek is emelkednek. „Idén 3,1 százalékos, 2025–ben pedig 3,3 százalékos GDP–növekedést várunk. Az exportpiac javulására számítunk, aminek jótékony hatása lesz Románia gazdaságára is” – jelentette ki az OECD főtitkára.
Kifejtette, hogy a nemzetközi szervezet várakozásai szerint az inflációnak csökkennie kell ahhoz, hogy az életszínvonal javulása és a jövedelmek növekedése folytatódjon, ehhez azonban tartós reformokra és egy világos középtávú költségvetési konszolidációs tervre van szükség. Utóbbira amiatt – tette hozzá –, mert a deficit a tavalyi csökkenése ellenére továbbra is magas, és várhatóan idén is 6 százalékhoz fog közelíteni.
Mathias Cormann szerint csökkenteni kell az államadósságot is, mert ez teszi lehetővé a fenntartható növekedést. Ugyanakkor nyomást gyakorolt a költségvetésre a népesség elöregedése, mivel egyre több ember függ a nyugdíjtól, ezért Romániának meg kell találnia a módját annak is, hogy a többletkiadásokra tekintettel miként biztosíthat megfelelő szociális védelmet.
A nemzetközi szervezet főtitkára szerint a nyugdíjkorhatár megemelése pozitív hatással lenne a gazdaságra. Erre azért is van szükség, mert növelni kellene a költségvetési bevételeket, amelyek a GDP mindössze 27 százalékát teszi ki, szemben az OECD–tagállamok 44 százalékos átlagával. Mathias Cormann a kiadások lefaragását, az adórendszer digitalizálását és az adókedvezmények korlátozását is szükségesnek tartja. Emellett szerinte Romániában növelni kellene a termelékenységet, amelynek az éves növekedési üteme az utóbbi időszakban 3 százalékra csökkent. Úgy vélekedett, hogy az országnak ehhez teljes mértékben ki kellene használnia az uniós forrásokat.
Végezetül Mathias Cormann megjegyezte azt is, hogy folytatni kell a korrupció visszaszorítását, szigorítani kell a lobbiszabályokon, és kerülni kellene a sürgősségi rendeletekkel történő kormányzást.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)